Mezoterapia vlasov – liečba vypadávania vlasov mezoterapiou

Posledná úprava 20.03.2023

Čo je mezoterapia?

Mezoterapia je špeciálna aplikácia mikroinjekcií do určitých častí tela.

Bežne sa používa v prípade chudnutia a pri odstránení celulitídy. Klientom podá odborník injekciu do problémových oblastí, aby tam „roztopil tuk“ a „vykontúroval telo“.

Používa sa aj ako prevencia vzniku vrások, niekedy aj na zlepšenie vzhľadu starnúcej pleti.

Pri mezoterapii vlasov sa tieto drobné injekcie podávajú do vlasovej pokožky. Sú to injekcie na rast vlasov. Teda mezoterapia je všeobecný pojem, nie je špecifický pre liečbu vypadávania vlasov.

Samotné slovo sa vzťahuje na vrstvu kože, do ktorej sa injekčne vstrekne roztok – ide o „mezodermu“, teda strednú vrstvu kože.

Vzhľadom na skutočnosť, že sú tieto mikroinjekcie povrchové, to znamená podávané len do kože, je mezoterapia nechirurgickým ošetrením, ktoré možno jednoducho vykonať na klinike. Klient sa následne môže okamžite vrátiť ku svojej dennej činnosti.

Prísady, ktoré sa v injekciách používajú, sú rôzne v závislosti na celkovom cieli ošetrenia. Napríklad obnovenie vlasov alebo chudnutie, či iné.

Neexistuje „štandardná“ injekcia na ošetrenie každého problému. Pokiaľ ide o liečbu vypadávania vlasov, injekcie zvyčajne obsahujú „koktail“ zložiek, o ktorých sa predpokladá, že spúšťajú rast vlasov. Patrí sem rad vitamínov a minerálov, aj lieky ako minoxidil.

Ošetrenia (mezoterapia vlasov) sú prispôsobené individuálnym potrebám pacienta a lieky sú podávané tam, kde sú najpotrebnejšie. Perforácie kože vytvorené mikroinjekciami spúšťajú proces hojenia. Počas tohto procesu tvorí koža kolagén a elastín, čím sa zvyšujú ich existujúce hladiny.

Tento typ terapie znie určite sľubne.

Zákrok je bezbolestný a mal by trvať menej ako 30 minút. Miesto vpichu netreba ani prekrývať.

Znie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda? Pozrime sa na to bližšie.

Funguje mezoterapia vlasov skutočne?

Mali by ste zvážiť niekoľko bodov, ak zvažujete mezoterapiu vlasov ako spôsob na riešenie vašich riedkych vlasov.

Hoci je to lacnejšia technika než liečba vypadávania vlasov, môže to byť finančne náročné. Väčšina salónov navrhuje 10 sedení, po ktorých nasleduje kontrola a starostlivosť každých niekoľko mesiacov.

Čo je ale ešte dôležitejšie, neexistuje žiaden dôkaz, ktorý by dokázal, že to skutočne funguje.

Nie sú publikované hodnoverné štúdie udávajúce, že je mezoterapia vlasov životaschopná liečba. V prípade vlasovej mezoterapie chýbajú však aj neoficiálne dôkazy z diskusných fór.

Podľa článku publikovaného v roku 2010, nebola terapia adekvátne preskúmaná, ani neexistujú presné a jasné pravidlá, pokiaľ ide o kombinovanie ingrediencií namiešavaných do injekcií. Autori tiež vyjadrili obavy, že by mohla byť procedúra škodlivá. [1]

Zdokumentované je rozvinutie alopécie u dvoch pacientov, ktorí podstupovali vlasovú mezoterapiu. Druhý príklad uvádza pacienta, u ktorého sa po liečbe rozvinuli viaceré abscesy. [2]

V článku sa uvádza:

...súčasné informácie o použití mezoterapie pri vzorovom vypadávaní vlasov možno sumarizovať nasledovne.

  1. Údaje o bezpečnosti a účinnosti mezoterapie vlasov v prípade vzorového vypadávania vlasov neboli dostatočne ani kriticky vyhodnotené. Tiež neboli zdokumentované v rámci riadnych, recenzovaných klinických testov.
  2. Údaje, ktoré hodnotia zdôvodnenie a farmakológiu kombinácie použitých bylinných a alopatických liekov, nie sú adekvátne. Neexistujú jasné usmernenia týkajúce sa dávkovania a účinnosti liekov.
  3. Navyše, mezoterapia nie je úplne bezpečná technika, ako sa uvádza v laických médiách. Môže spôsobiť kombinácie, ako bolo uvedené už vyššie.

Záverečné zhrnutie

Hoci môžu brožúrky z kliník ponúkať sľubné výsledky, dôkazy, že by mezoterapia mohla pomôcť pri obnove rednúcich vlasov, sú nulové. Navyše, procedúra môže byť škodlivá.

Ak trpíte na vypadávanie vlasov, obráťte sa na svojho lekára, aby stanovil príčinu vypadávania vlasov (viď príčiny vypadávania vlasov u žien, príčiny vypadávania vlasov u mužov) a poradil vám vhodnú liečbu vypadávania vlasov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy