Jogou proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 06.06.2023

Proti vypadávaniu vlasov si môžete pomôcť aj 7 pozíciami jogy.

Ako vám môže proti vypadávaniu vlasov pomôcť joga?

Joga dokáže urobiť s telom zázraky. Zlepšuje trávenie a zmierňuje úzkosť, čo sú faktory prispievajúce k poškodeniu a vypadávaniu vlasov.

Niektoré pozície jogy slúžia proti padaniu vlasov aj preto, že poloha hlavy podporuje prúdenie krvi vo vlasovej pokožke, čím sa posilňujú vlasové folikuly. Pozrime sa na ne bližšie.

7 najlepších pozícií jogy pre ochranu vlasov

1) Adho Mukha Svanasana – pes hlavou dolu

Znie to trochu komplikovane. Ale urobiť túto pozíciu nie je natoľko zložité ako jej názov. Patrí medzi polohy pre začiatočníkov a odporúča sa vykonávať ráno na prázdny žalúdok. V polohe treba zotrvať 1 až 3 minúty.

Prínosy: Adho Mukha Svanasana zlepšuje prúdenie krvi, čím umožní prísun čerstvej krvi do hlavy. Stláča brušné svaly a zlepšuje trávenie. Naťahuje svaly krku a chrbtice, čím uvoľňuje napätie. Tiež uvoľňuje myseľ a utišuje ju.

2) Uttanasana – stoj v predklone

Uttanasana nazývaná aj stoj v predklone, omladzuje telo a pozdvihuje ducha. Túto pozíciu pre stredne pokročilých treba držať 15-30 sekúnd. Cvičte ju ráno na prázdny žalúdok. Ak to nie je možné, tak večer, 4 až 6 hodín po poslednom jedle.

Prínosy: Uttanasana dodáva energiu do buniek v hlave. Pomáha utlmiť víriacu myseľ, utišuje bolesti hlavy a zbaví vás bezsenných nocí. Sú pri nej dobre premasírované tráviace orgány, čo rieši aj problémy so zápchou.

3) Ustrasana – pozícia ťavy

Ustrasana, nazývaná aj pozícia ťavy, je záklonová pozícia, ktorá pomáha otvoriť hrudník. Túto základnú pozíciu je treba udržať 30 až 60 sekúnd. Cvičte ju ráno na prázdny žalúdok. Po tele sa rozprúdi energia zo stráveného jedla.

Prínosy: Ustrasana zlepšuje trávenie a vylučovanie. Otvára hrudník, uľavuje od stresu. Zlepšujete si tiež držanie tela, telo posilňujete. Táto pozícia dokáže regulovať menštruačný cyklu a pomáha uvoľňovať napätie vo vaječníkoch.

4) Vajrasana – pozícia v kľaku

Vajrasana, nazývaná aj pozícia v kľaku má aj ďalšie meno, pozícia diamantu. Vychádza z presvedčenia, že pránájama vykonaná v pozícii vajrasana robí ľudské telo silným ako diamant. Vajrasana je jednou z mála pozícií, ktorá je prínosná, ak sa robí po jedle. Túto pozíciu pre začiatočníkov treba udržať najmenej 5 až 10 minút.

Prínosy: Pri pravidelnom cvičení vajrasana sa zmierňuje zápcha. Prináša stabilitu mysli, zmierňuje obezitu, uľavuje od bolesti chrbta. Táto pozícia lieči aj žalúdočné problémy, zlepšuje cirkuláciu krvi a posilňuje svaly.

5) Sarvangasana – pozícia sviečky

Sarvangasana, nazývaná aj pozícia sviečky, je kráľovnou všetkých jogínskych pozícií tela. Poľahky sa z nej dostanete do iných rôznych polôh. Tento postoj na ramenách funguje najlepšie, ak sa robí ráno na prázdny žalúdok. Pozíciu pre pokročilých držte 30 až 60 sekúnd.

Prínosy: Sarvangasana lieči mierne depresie. Upokojuje myseľ, zmierňuje stres, napína krk a ramená. Reguluje metabolizmus a drží únavu na uzde. Táto poloha vás udrží aktívnou a bez bolestí.

6) Pavanamuktasana – pozícia odstránenia vetrov

Pavanamuktasana, nazývaná aj pozícia odstránenia vetrov, je jednou z pozícií, ktoré poľahky zvládnu aj začiatočníci. Táto pozícia dokáže divy, ak ju vykonávate ráno, odstraňuje všetky plyny z čriev a žalúdka. Je tiež výborným základom pre ďalšie cviky. Túto polohu vhodnú aj pre začiatočníkov treba držať 30 až 60 sekúnd.

Prínosy: Pavanamuktasana zlepšuje trávenie a posilňuje brušné svaly. Tiež masíruje vnútorné orgány a črevá. Táto pozícia zmierňuje napätie v dolnej časti chrbta, zlepšuje prísun krvi k orgánom a znižuje brušný tuk.

7) Širšásana – stoj na hlave

Širšásana, nazývaná aj stoj na hlave, je kráľom všetkých jogínskych pozícií. Skúste ju však iba vtedy, ak ju vaše telo zvládne. Ak chcete urobiť túto pozíciu, potrebujete aspoň 10 až 12 hodinovú prestávku medzi posledným jedlom a cvičením. Ideálne je preto ráno. Túto pozíciu pre pokročilých môžete držať 1 až 5 minút, dokonca aj menej. Ak sa v nej necítite pohodlne.

Prínosy: Širšásana upokojuje myseľ a zmierňuje stres. Zvyšuje pozornosť aj prísun krvi k vlasovej pokožke. Rozvíja silu vo svaloch a vyživuje mozog. Tiež lieči štítnu žľazu a odstraňuje letargiu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy