Čím menší muž, tým väčšia plešina?

Posledná úprava 23.06.2022

U nízkych mužov je vyššie riziko, že prídu predčasne o svoje vlasy. Aspoň to tvrdí medzinárodná štúdia. Testy prebiehali na vzorke genetického materiálu od 20 tisíc mužov zo 7 krajín. Predčasné vypadávanie vlasov u mužov pritom súvisí s rôznymi fyzickými črtami a ochoreniami.

Už dávnejšie je známe, že muži so skorým nástupom vypadávania vlasov oveľa častejšie trpia aj na problémy so srdcom a rakovinu prostaty. Nové údaje teraz potvrdili podozrenie, že v pozadí sa toho odohráva ešte viac.

Vedci boli schopní na vzorke 11 tisíc mužov s alopéciou a 12 tisíc mužov bez vypadávania vlasov (ako kontrolnej skupine) identifikovať 63 rôznych zmien na genóme. Práve tieto zmeny zvyšujú riziko príliš skorého nástupu vypadávania vlasov u mužov. Niektoré z týchto zmien súviseli aj s nižším vzrastom, skorým nástupom puberty či rôznymi druhmi rakoviny. Niektoré prepojenia sú komplikovanejšie, niektoré viac priamočiare.

Vedci odhalili aj súvis vypadávania vlasov u mužov s bledšou pokožkou či vyššou hustotou kostí. Práve tieto faktory naznačujú, že muži, ktorým padajú vlasy, dokážu lepšie syntetizovať vitamín D zo slnečného svetla. Vysvetľovalo by to tiež, prečo o vlasy prichádzajú predčasne prevažne belosi. Paradoxne, vitamín D pomáha rastu zdravých silných vlasov, nestačí na to však sám.

S vypadávaním vlasov u mužov súvisia okrem buniek vo vlasových folikuloch aj imunitné a tukové bunky na vlasovej pokožke.

Žiaden dôvod na obavy

Zatiaľ nie sú presne známe mechanizmy prepojenia predčasného vypadávania vlasov u mužov a prepuknutia rôznych chorôb. Vedci sa snažia identifikovať a analyzovať presné dráhy a spôsoby vzájomného ovplyvňovania sa. U mužov so skorým nástupom padania vlasov je riziko vypuknutia určitej choroby zvýšené iba minimálne. Ovplyvňuje ho totiž viacero rôznych faktorov. Z pohľadu bádateľa je však fascinujúce odkrývať rôznorodé súvislosti medzi jednotlivými izolovanými črtami zapísanými v génoch.

Z pohľadu muža, ktorému padajú vlasy, je dôležité poznať presnú príčinu mužského padania vlasov a možnosti liečby vypadávania vlasov u mužov, ktoré sú dnes k dispozícii. Ak padaniu vlasov nechávate voľný priebeh, ponúkame tipy na najlepšie účesy pre rednúce vlasy.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy