Čím menší muž, tým väčšia plešina?

Posledná úprava 20.05.2019

U nízkych mužov je vyššie riziko, že prídu predčasne o svoje vlasy. Aspoň to tvrdí medzinárodná štúdia. Testy prebiehali na vzorke genetického materiálu od 20 tisíc mužov zo 7 krajín. Predčasné vypadávanie vlasov u mužov pritom súvisí s rôznymi fyzickými črtami a ochoreniami.

Už dávnejšie je známe, že muži so skorým nástupom vypadávania vlasov oveľa častejšie trpia aj na problémy so srdcom a rakovinu prostaty. Nové údaje teraz potvrdili podozrenie, že v pozadí sa toho odohráva ešte viac.

Vedci boli schopní na vzorke 11 tisíc mužov s alopéciou a 12 tisíc mužov bez vypadávania vlasov (ako kontrolnej skupine) identifikovať 63 rôznych zmien na genóme. Práve tieto zmeny zvyšujú riziko príliš skorého nástupu vypadávania vlasov u mužov. Niektoré z týchto zmien súviseli aj s nižším vzrastom, skorým nástupom puberty či rôznymi druhmi rakoviny. Niektoré prepojenia sú komplikovanejšie, niektoré viac priamočiare.

Vedci odhalili aj súvis vypadávania vlasov u mužov s bledšou pokožkou či vyššou hustotou kostí. Práve tieto faktory naznačujú, že muži, ktorým padajú vlasy, dokážu lepšie syntetizovať vitamín D zo slnečného svetla. Vysvetľovalo by to tiež, prečo o vlasy prichádzajú predčasne prevažne belosi. Paradoxne, vitamín D pomáha rastu zdravých silných vlasov, nestačí na to však sám.

S vypadávaním vlasov u mužov súvisia okrem buniek vo vlasových folikuloch aj imunitné a tukové bunky na vlasovej pokožke.

Žiaden dôvod na obavy

Zatiaľ nie sú presne známe mechanizmy prepojenia predčasného vypadávania vlasov u mužov a prepuknutia rôznych chorôb. Vedci sa snažia identifikovať a analyzovať presné dráhy a spôsoby vzájomného ovplyvňovania sa. U mužov so skorým nástupom padania vlasov je riziko vypuknutia určitej choroby zvýšené iba minimálne. Ovplyvňuje ho totiž viacero rôznych faktorov. Z pohľadu bádateľa je však fascinujúce odkrývať rôznorodé súvislosti medzi jednotlivými izolovanými črtami zapísanými v génoch.

Z pohľadu muža, ktorému padajú vlasy, je dôležité poznať presnú príčinu mužského padania vlasov a možnosti liečby vypadávania vlasov u mužov, ktoré sú dnes k dispozícii. Ak padaniu vlasov nechávate voľný priebeh, ponúkame tipy na najlepšie účesy pre rednúce vlasy.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy