Domov / / Vypadávanie vlasov - selén a z...

Vypadávanie vlasov - selén a zinok

Posledná úprava 27.09.2018

Odborníci sa zhodujú, že po päťdesiatke má mnoho ľudí s veľkou pravdepodobnosťou skúsenosť s progresívnou stratou vlasov. Vaše vlasy sa môžu stať suché, krehké a riedke. Zatiaľ čo niektoré druhy lokálnej liečby môžu pomôcť v boji s vypadávaním vlasov, pre udržanie zdravia vlasov je nevyhnutný príjem dostatočného množstva živín ako je selén a zinok v strave. Tieto minerály pomáhajú telu podporiť rast vlasov a zabrániť ich budúcej strate.

Význam

Vlasy sú telesné tkanivo a preto si vyžadujú určité živiny pre udržanie zdravia a schopnosti správne fungovať. Nedostatok selénu môže inhibovať schopnosť rastu vlasov, čo bude viesť k ich celkovému zrednutiu. Strava s nedostatočným množstvom zinku môže viesť k ohrozeniu imunitného systému, čo môže viesť k vypadávaniu vlasov. Oba tieto minerály sú nevyhnutné pre zdravie a rast vlasov.

Prínosy

Selén funguje ako antioxidant a pomáha zbaviť telo škodlivých účinkov, ktoré vyplývajú z pobytu na slnku a životného prostredia. Taktiež posilňuje imunitný systém a podporuje schopnosť tela udržiavať správne funkcie ako je napríklad rast vlasov. Zinok je nevyhnutný pre imunitný systém a tiež má antioxidačné vlastnosti. Okrem toho, že posilňuje vlasové folikuly, môže tiež pomôcť zabrániť určitým druhom vypadávania vlasov.

Potravinové zdroje

Selén sa prirodzene vyskytuje v

 • Pečeni
 • Masle
 • Cesnaku
 • celozrnných výrobkoch
 • niektorých druhoch rýb a iných potravín.

Môžete tiež užívať selén vo forme doplnku výživy. Odporúčané dávkovanie 25 - 50 mcg denne.

Zinok možno nájsť v

 • ustriciach
 • červenom mäse
 • hydine
 • mäkkýšoch
 • niektorých strukovinách a obilninách.

Ak je užívaný vo forme doplnku výživy, odporúča sa dávka 15 mg denne. Pred tým, než začnete užívať nové doplnky sa poraďte so svojim lekárom.

Zvážte

Zdraví ľudia, ktorí jedia vyváženú stravu, by nemali trpieť nedostatkom selénu. Ak však fajčíte, pijete alkohol, beriete antikoncepčné tabletky alebo máte ochorenie, ktoré spôsobuje malabsorpciu, nemusíte mať dostatočnú hladinu selénu. Nedostatok zinku je tiež vzácny, hoci je častejší u starších ľudí. Vaše telo absorbuje najviac zinku, keď sa prijíma s jedlom, ktoré obsahuje proteíny.

Upozornenie

Selén a zinok môžu interferovať s niektorými liekmi. Predávkovanie selénom môže byť toxické a príliš veľa zinku môže v skutočnosti poškodiť Váš imunitný systém, namiesto toho, aby mu pomohol. Prediskutujte užívanie nových doplnkov so svojím lekárom, aby sa zabránilo týmto nežiaducim účinkom.

Náš tip: Obe zložky - selén aj zinok v obsahujú tabletky na rast vlasov TRX2

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

 • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
 • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy