Vplyv počasia na vlasy

Posledná úprava 14.07.2022

Počasie ovplyvňuje každý aspekt nášho života. Pri zlom počasí je napríklad také cestovanie a presuny po vonku niekedy nočnou morou. Počasie môže narušiť náš komfort, prerušiť dodávky energie či prerušiť vysielanie televízie. Aj výlety si plánujeme podľa počasia. K vode sa chodí za slnečného leta, lyžovať pri zasneženej zime. Vďaka počasiu sa môžeme cítiť šťastní alebo smutní. Môžeme sa vďaka nemu cítiť oddýchnutí a nabití energiou, alebo naopak starí a unavení.

Pri všetkých možných spôsoboch akými nás počasie ovplyvňuje sa nemôžeme vôbec čudovať, že môže aj s našimi vlasmi narobiť poriadny zmätok. Pozrime sa spolu, aký je vplyv počasia na vlasy, a to pekne podľa ročných období.

Leto a vplyv počasia na vlasy

V lete sa mnohí ľudia nevedia dočkať vody, s prvými letnými lúčmi sa vydávajú na kúpaliská alebo pláže. Bežný človek strávi v lete viac času vonku. A dva z najbežnejších faktorov letného počasia sú teplo a vlhko. Ak ste žena, ktorá strávila hodinu tvorbou účesu a vyšla do horúceho, vlhkého dňa, viete, že práve teplo a vlhkosť dokáže účes úplne zruinovať.

Fyzické väzby vo vlasoch sa narúšajú vplyvom tepla a vody. Práve preto funguje, ak si mokré vlasy natočíme na natáčky, ak si vlasy tvarujeme fénom, kulmami na skučeravenie vlasov alebo žehličkami na vyrovnanie vlasov. Ak upravené vlasy vystavíme horúcemu, vlhkému prostrediu, tak sa väzby vo vlasoch znovu prerušia a vlasy sa vrátia do prirodzeného stavu. Prirodzene rovné vlasy prichádzajú o umelo vytvorené kučery. Prirodzene kučeravé vlasy, ktoré ste si vyžehlili, začnú krepovatieť a pomaly sa dostávajú do svojho kučeravého stavu.

Niektoré prípravky na úpravu vlasov dokážu uzavrieť povrchovú vrstvu vlasu, takže sa vlas stáva odolný voči vplyvom počasia. Neplatí to však pri príliš intenzívnych poveternostných situáciách.

Ďalšou záležitosťou, ktorú radíme do kolonky „vplyv počasia na vlasy v lete“ je poškodenie vlasov od slnka. Rovnako, ako vplývajú UV lúče v lete na melanín v pokožke, vplývajú aj na melanín obsiahnutý vo vlasoch. Dlhodobé vystavovanie sa slnku môže vlasy „odfarbiť“. Poškodenie vlasov od slnka v lete poznáme ako vyťahanie farby z vlasov. Ak máte vlasy nafarbené, môže slnko zmeniť farbu vlasov na neželaný odtieň. UV lúče prenikajú cez vlas a ničia melanín, ktorý dodáva vlasom ich farbu.

Zima a vplyv počasia na vlasy

V zime najčastejšie vplýva počasie na vlasy chladom. Lepšie povedané, neustálymi zmenami, pretože sa presúvame z chladného do teplého prostredia. Na vlasy v zime vplýva aj statická elektrika. Studený, suchý vzduch nadvihuje vrchnú vrstvu vlasu. Ak potom vojdeme do teplého a suchého interiéru, začne prostredie vyťahovať z vlasov vlhkosť. Vlasy zostávajú suché a krepovité. A na rad prichádza statická elektrika, tá vie s vlasmi narobiť divy.

Vietor a vplyv počasia na vlasy

Aj vietor môže spôsobiť poškodenie vlasov. Vystavovanie sa silným, pretrvávajúcim vetrom môže vlasy domotať, hlavne ak máte vlasy kučeravé a dlhé. Vietor obtáča vlasy jeden o druhý. Ak sa o seba v prudkom vetre vlasy neustále obtierajú, môžu sa začať na koncoch štiepiť.

Väčšinu z týchto problémov môžno zvládnuť s pomocou moderných produktov starostlivosti o vlasy. Ale aj ten najlepší produkt má svoje obmedzenia a žiaden nedokáže zázraky. Preto je jednoduchšie, ak sa o vlasy staráte rozumne a zbytočne ich nepriaznivým vplyvom počasia nevystavujete. Stačí vhodný účes alebo pokrývka hlavy a pol bitvy máte vyhratej.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy