Vypadávanie vlasov v závislosti od etnickej príslušnosti

Posledná úprava 25.01.2019

To, že existuje viacero typov vypadávania vlasov, už určite viete. To, že mužom vlasy pri najčastejšom type – androgénnej alopécii – vypadávajú podľa určitého konkrétneho vzorca, viete pravdepodobne tiež. Ide o klasické plešatenie, kedy sa začínajú tvoriť takzvané kúty a padanie pokračuje na temene, až sa nakoniec vytvorí podkova z vlasov a zvyšok hlavy zostáva holý. Nie každý muž však skončí s úplne holou hlavou, niekedy má iba preriedené vlasy nad spánkami, ostrovček na vrchu hlavy. Niektorí majú vlasy do vysokého veku a iným zostane už iba spomínaná podkova v tridsiatke, teda relatívne mladom veku.

Dosť holohlavých mužov však nájdeme aj za našimi hranicami. Mávajú však rôzne typy „plešiny“, pretože rôzne etniká plešatejú rôznym spôsobom. Prípadne vás môže prekvapiť, že je v niektorom štáte mužov s preriedenými vlasmi iba veľmi málo.

Rozdiely pri vypadávaní vlasov u mužov podľa etnickej príslušnosti

Vedci a výskumníci zvyčajne delia vlasy podľa troch etnických skupín. Sem patria muži ázijského, afrického a európskeho pôvodu – teda Aziati, černosi a belosi. Treba však poznamenať, že aj medzi týmito veľkými skupinami sú určité rozdiely. Napríklad Japonci trpia na Vypadávanie vlasov oveľa viac než iní ázijskí muži.

Celkovo však možno povedať, že ázijské vlasy rastú rýchlejšie a sú redšie než pri ostatných etnických skupinách. Majú tendenciu rásť kolmo k pokožke hlavy. Africké vlasy rastú pomalšie, sú dokonca ešte o čosi redšie než ázijské. Točia sa však a krútia typickým spôsobom. U belochov rastú vlasy o niečo pomalšie než u mužov ázijských. A sú hustejšie. Bývajú mierne zvlnené.

To sú základné rozdiely medzi vlasmi jednotlivých skupín. Pritom najrýchlejšie vypadávajú vlasy belochom, nasledujú Afrokaribčania. Ázijskí muži sú na tom z hľadiska padania vlasov najlepšie, pretože je u nich najpomalšie.

Krajiny, v ktorých je vypadávanie vlasov u mužov najbežnejšie

V roku 2011 sa do štatistiky jednotlivých krajín pustil japonský poradca pre cestovateľov, takže údaje nie sú odborné ani vedecké, napriek tomu zaujímavé. V prvej pätici sa napríklad umiestnili všetko krajiny z Európy. Údajne je za taký ohromný výskyt plešatých mužov v Európe zodpovedná zmena stravy po druhej svetovej vojne. Zvýšila sa konzumácia nasýtených rastlinných tukov, a to prispelo k nárastu plešatosti u mužov.

Japoncov tento výskum zaujal natoľko, že nasledovalo podrobnejšie zbieranie údajov aj za ázijské krajiny.

Kto je teda na rebríčku 11 najplešatejších krajín sveta podľa cestovateľov? Číslo jedna vás určite prekvapí…

Rebríček 11 krajín s najvyšším výskytom plešatých mužov

U každého muža je šanca, že mu skôr či neskôr začnú padať vlasy. Ak sa na to však pozrieme zo širšieho pohľadu, závisí to tajuplné „skôr či neskôr“ od rasy, lepšie povedané od etnika. Ázijskí muži mávajú bohatú hrivu do vysokého veku. Spomedzi ázijských národov sú na tom najhoršie Japonci. Na druhú stranu Európania sú mnohokrát bez vlasov už v tridsiatke.

Ale teraz už skutočne ku konkrétnym štátom podľa japonských údajov…

11) Rusko

32,39% miera plešatosti

Ruský prezident Vladimír Putin bude asi najznámejším plešatým Rusom. A nie je v tom sám. Až 32% Rusov spadalo pod niektorý zo stupňov plešatenia.

10) Kanada

37,42% miera plešatosti

Tak ako v Rusku, aj v Kanade býva riadna zima. A bez ohľadu na súčasnú módu pestovania hustej brady, kanadskí horali mali tieto brady už oddávna (a pod kožušinovou čiapkou môžete ukryť všeličo). A hovorí sa, čím redšie vlasy, tým väčšia brada

9) Holandsko

37,93% miera plešatosti

Holanďania patria údajne k najvyšším ľuďom na svete. Priemerná mužská výška je 180 cm. A veľkému množstvu z nich vypadávajú vlasy.

8) Poľsko

38,34% miera plešatosti

Holanďanov tesne predbehli Poliaci.

7) Taliansko

39,01% miera plešatosti

Taliansko možno považovať za krajinu extrémov. Buď majú muži bujné vlasy až do vysokého veku, alebo majú takmer holú hlavu už v nízkom veku. Podľa výskumu pritom väčšina respondentov spadala do stupňa 1 podľa Norwoodvovej stupnice padania vlasov, o vlasy teda pomaličky začínali prichádzať.

6) Spojené štáty americké

39,04% miera plešatosti

Napriek alebo vďaka mixu rás a etník, ktorý v USA žije, sa Amerika prepracovala na šiestu priečku. Nie práve najlepšie riešenie – účes pri viditeľnom vypadávaní vlasov reprezentuje, zhodou okolností opäť prezident ďalšej veľmoci, Donald Trump.

5) Anglicko

39,23% miera plešatosti

Veľká Británia sa už šplhá k 40% plešatých mužov. Hoci to tak pri pohľade na legendárny Beatles v ich najlepších rokoch vôbec nevyzerá. Zaujímavosťou však je, že pri začínajúcej ustupujúcej vlasovej línii je práve účes a la Beatles jedným z odporúčaných riešení. A dnes už aj tejto kapele vlasy viditeľne ubudli.

4) Francúzsko

39,42% miera plešatosti

Napoleon Bonaparte, francúzsky velikán a podľa všetkých dobových malieb zástanca „prehadzovačiek“ by mohol vystihovať celkovú situáciu vo Francúzsku, pokiaľ ide o vlasy. Teda nie o samotný zvolený účes, ale plešatenie.

3) Nemecko

41,24% miera plešatosti

Možno za to môže Oktoberfest, možno genetika, no Nemecko má v tomto rebríčku striebornú pozíciu.

2) Španielsko

42,6% miera plešatosti

Na druhé miesto sa chtiac-nechtiac prepracovali Španieli – mnohých trápi už tretí stupeň vypadávania vlasov podľa Norwoodovej stupnice.

1) Česká republika

42,79% miera plešatosti

A tu je prekvapujúci tesný víťaz tohto zaujímavého výskumu z roku 2011. Správny deduško má mať holú hlavu a snáď aj nejakú bradu. A povedzme si, na aké prázdniny u starých rodičov si pamätáte vy? Stará mama má vždy nachystaný pekáč buchiet a starý otec klobúk na hlave – a pod ním...väčšinou už iba málo vlasov.

Áno, práve odtiaľ vietor fúka, androgénna alopécia je dedičná záležitosť. Preto si dobre prezrite v albume čiernobiele fotky starých rodičov a uvidíte, čo vás do budúcnosti čaká...našťastie, dnes možno pri rýchlom podchytení plešatenie spomaliť. „Vyliečiť“ sa však nedá.

Rebríček ázijských štátov

Ako sme spomínali, Japonci potešení svojim pozitívnym umiestnením, pátrali hlbšie po Ázii a prišli k nasledovným záverom.

V porovnaní s Európanmi majú Aziati na vlasovej pokožke priam továrne na zdravé folikuly. Ani jedna ázijská krajina sa nenachádza v top 13.

Len 19,04% mužov v Šanghaji trpelo na rednutie a padanie vlasov. V Južnej Kórei šlo o 22,41% mužov. V Thajsku malo hlavu plnú vlasov až 75% mužov, čiže určitým stupňom plešatenia trpelo 25%. Na vrchol rebríčka sa dostalo Japonsko, celkovo medzi krajinami je na 14. mieste. S 26,78% sa stáva najplešatejším štátom Ázie.

Japonci si to vysvetľujú nasledovnými faktormi – vplyv ťažkej práce, mnoho hodín strávených za počítačom a strava. Ale tento životný štýl je, žiaľ, vlastný väčšine krajín po svete.

Upozornenie na nezrovnalosti v rebríčku

Znovu upozorňujeme, že išlo o rebríček zostavený turistickým sprievodcom, nie o vedecký výskum. Preto sa môžeme zamyslieť nad nasledovnými bodmi:

  1. Severské krajiny plešatosť netrápi – teda aspoň podľa toho, že sa v tabuľke vôbec neobjavili.
  2. „Svetové mocnosti“ majú viac plešatých mužov – možno nie je prekvapením, že veľké a bohaté štáty majú najviac plešatejúcich mužov. Súvisí to so životným štýlom, stravovaním, zažívaným stresom? Alebo bola iba vzorka opýtaných väčšia?
  3. Aziati neplešatejú – nuž, alopécia sa nevyhýba ani nim, belosi sú však na plešatenie jednoducho náchylnejší. A to aj v porovnaní s černochmi a Hispáncami.

Nech už je pravda kdekoľvek, našťastie existuje niekoľko riešení, ktoré si môžete zvoliť pri liečbe vypadávania vlasov u mužov. Závisí od stupňa padania vlasov a od vašej ochoty nechať prírodu postupovať podľa seba. Nech vám je útechou, že v tom skutočne nie ste sami.

Zdroje

Čítajte ďalej Androgénna alopécia
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy