Vypadávanie vlasov a etnická príslušnosť – ako to, že Eskimáci neplešatejú?

Posledná úprava 09.05.2018

Etnická príslušnosť a Vypadávanie vlasov veľmi úzko súvisia. Belosi trpia na vypadávanie vlasov viac než akákoľvek iná etnická skupina. Najmenej postihuje vypadávanie vlasov Inuitov, teda Eskimákov, Indiánov a Číňanov. Prečo to tak je?

Je možné, aby genetika a strava predstavovali tak obrovské rozdiely medzi etnickými skupinami, pokiaľ ide o vypadávanie vlasov? Pozrime sa na to spolu bližšie.

Genetika a vypadávanie vlasov

Tvar ľudskej lebky je určený geneticky a samozrejme sa môže od človeka k človeku líšiť. Líši sa však aj medzi jednotlivými rasami. Niektoré etnické skupiny majú určitý typ tvaru lebky a tento charakter lebky je medzi príslušníkmi rasy široko rozšírený.

A to je to dôležité. Niektoré tvary lebky sú oproti ostatným tvarom oveľa náchylnejšie na rast kostí počas dospelosti. To vlastne spúšťa proces vypadávania vlasov. Inými slovami, ak by sme porovnali predominantné tvary lebky medzi rasami, bol by tento súvis medzi etnicitou a vypadávaním vlasov oveľa pochopiteľnejší.

Výskum týkajúci sa etnickej príslušnosti a vypadávania vlasov zaoberajúci sa Eskimákmi

Inuitská tvár ma zvyčajne veľmi ploché, široké a „strmé“ čelo. Toto sú charakteristiky tvaru lebky typické pre niekoho, kto si uchová výraznú vlasovú líniu na prednej časti hlavy. Navyše, veľmi široké čelo často bráni rastu kostí a súčasne vypadávaniu vlasov po celom temene, teda na hornej časti vlasovej pokožky.

Eskimáci žijú v malých populáciách a izolovaných komunitách. Tým sa bráni genetickej diverzite už v základoch. Znamená to tiež, že podobné fyzické črty sú u Eskimákov bežné. Typický tvar lebky Inuitov je genetický znak, ktorý je prenášaný z jednej generácie na ďalšiu.

Treba tiež poznamenať, že črty tváre Eskimákov aj Indiánov sú podobné s črtami tváre Číňanov. A vypadávanie vlasov postihuje Aziatov podobne iba veľmi málo.

Práve preto niektorí odborníci veria, že genetické danosti tvaru lebky sú podstatné, pokiaľ ide o rozvinutie vypadávania vlasov.

Stravovanie a vypadávanie vlasov

Niektoré tuky môžu človeka chrániť pred geneticky podmieneným vypadávaním vlasov

Eskimácka strava je veľmi bohatá na tuky a proteíny. Väčšinou pozostáva z tuleňov, veľrýb a rýb ako je losos.

Zatiaľčo sú proteíny veľmi dôležité pre zdravý rast vlasov – vlasy vlastne takmer celé pozostávajú z proteínu nazývaného keratín – je význam eskimáckeho bežného jedálnička hlavne v množstve tuku, ktorý skonzumujú. Eskimáci vlastne kvôli nadmerne vysokému príjmu bielkovín trpia výrazne na osteoporózu.

Za normálnych podmienok nie je stravovanie s vysokým obsahom tukov spájané ani so zdravím ani s dobrým rastom vlasov.

Každopádne, typ tuku, ktorý Eskimáci konzumujú, obsahuje veľmi vysoké hladiny omega-3 mastných kyselín. Ide o esenciálnu mastnú kyselinu, čo znamená, že je potrebná pre vlasy a musí byť získaná zo stravy, pretože si ju telo vytvoriť nedokáže. Podľa výskumov zohráva omega-3 významnú úlohu, pokiaľ ide o zachovanie zdravia. Tu sú ďalšie dôvody, prečo môžu byť omega-3 prínosom pre rast zdravých vlasov.

  • Znižuje hladiny LDL, „zlého“ cholesterolu.
  • Zvyšuje hladiny HDL, „dobrého“ cholesterolu.
  • Znižuje hladiny DHT (dihydrotestosterónu).
  • Môže tvoriť hnedý tuk, hnedé tukové tkanivo.

Indiáni používajú saw palmetto

Ďalší zaujímavý fakt týkajúci sa jednej z etnických skupín je ten, že Indiáni odpradávna používali saw palmetto ako tonikum.

Drobné bobuľky saw palmetta, palmy zo Severnej Ameriky, slúžia ako inhibítory DHT.

Vysoké hladiny DHT sú spájané so zväčšenou prostatou (BPH) aj s vypadávaním vlasov. A keďže saw palmetto tlmí tvorbu DHT, užívajú ho dnes mnohí muži ako výživový doplnok na liečbu či už zväčšenej prostaty alebo takéhoto typu vypadávania vlasov.

Netreba zabúdať ani na druhý (či jediný?) dôvod, prečo Indiánom vlasy nepadajú. A to je tvar ich lebky.

Ďalšie rasy a etnické skupiny s historicky nízkym výskytom vypadávania vlasov, ako sú napríklad Japonci, zažívajú rýchly nárast tohto neduhu… dôvodom je hlavne zmena spôsobu stravovania, ich jedálniček sa uberá smerom k nezdravým jedlám, ktoré tak obľubuje západný svet.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy