Môžu proteinové nápoje spôsobiť vypadávanie vlasov u mužov?

Posledná úprava 10.08.2020

Zamysleli ste sa niekedy nad vedľajšími účinkami proteinových nápojov? Podľa odborníkov na Vypadávanie vlasov, obsiahnuté prísady obľúbeného nápoja v prášku zvyšujú hladiny testosterónu, spúšťajú tvorbu DHT a urýchľujú proces plešatenia.

Ak si neustále dopriavate proteínové nápoje, je čas na zamyslenie. Podľa niektorých odborníkov vzrástlo množstvo prípadov, pokiaľ ide o vypadávanie vlasov u mužov. A to hlavne u dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Prečo to tak je? Pravdepodobne kvôli pitiu proteinových nápojov. A skutočne, údajne až 70% pacientov tieto nápoje užíva. [1]

Proteinové nápoje častokrát obsahujú rastové hormóny ako sú kreatín a DHEA, čím sa nielen zvyšuje svalová hmota, ale aj hladiny testosterónu v krvnom obehu. Testosterón tvorí látku známu ako DHT, ktorý vlastne prispieva k plešatosti, ak sú mu folikuly príliš vystavované. Žiaľ, väčšina mužov si toho vôbec nie je vedomá. Až kým si nevšimnú, že majú preriednuté vlasy.

Nemožno však povedať, že proteínové nápoje vypadávanie vlasov spôsobujú. Určite však urýchľujú vypadávanie vlasov u mužov, ktorí trpia na androgénne vypadávanie vlasov. Prípadne u tých, ktorí majú predispozíciu k plešatosti, a sem spadá veľmi veľa mužov.

Ak patríte k týmto mužom, prestaňte piť proteinové nápoje a získavajte proteíny radšej z potravín s vysokým obsahom proteínov, napríklad kura, ryby a vajcia. Hoci sa zničené vlasové folikuly už nepodarí zachrániť, ak ale prestanete s pitím proteinových nápojov, vypadávanie vlasov by sa malo opäť spomaliť.

Ak vám záleží na zachovaní vlasov, mali by ste miesto nadmerného posilňovania prejsť na kardio. Posilňovanie totiž hladiny testosterónu zvyšuje, čo vedie k podobnému účinku na vypadávanie vlasov, zatiaľčo kardio hladiny DHT v krvi znižuje.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy