Ako môže pomôcť žihľava na rast vlasov?

Posledná úprava 26.07.2023

Pri pomyslení na žihľavu a jej pŕhlivé chĺpky sa mnohí strasú. Ak si však spomeniete na klasický žihľavový šampón alebo zvláštnu žihľavovú polievku, možno sa vám už nebude zdať divné, že sa skutočne hojne využíva. Navyše, ak sa bavíme o žihľave na rast vlasov, ide väčšinou o výťažok z jej koreňa.

Žihľava dvojdomá má na koreni a na stonke jemné chĺpky, ktoré v sebe obsahujú dráždivé látky. Tie sa pri kontakte s kožou zlomia a pŕhlivá látka začne človeku spôsobovať nepríjemnú reakciu. Už naši predkovia však prišli na to, že na boľavých miestach (prevažne pri reumatických bolestiach) žihľava od bolesti naopak uľavuje.

Podľa odborníkov majú látky v žihľave protizápalové vlastnosti. [1] [2]Druhý názor znie, že dokážu pôsobiť na prenos signálov bolesti. Korene a listy žihľavy sa každopádne používali odpradávna, a to na rôzne problémy. Často sa žihľava využíva ako diuretikum na zbavenie sa nadbytočnej vody. Tiež pri bolesti kĺbov a spomínanej reume. Vlastne je iba ťažko nájsť problém, ktorý by nebol liečený žihľavou a hlavne žihľavovým koreňom. Používal sa na liečbu artritídy, ekzémov, dny aj chudokrvnosti. [1] [2]

Ako môže výťažok zo žihľavy podporiť rast vlasov a zabrániť vypadávaniu vlasov

Koreň zo žihľavy má množstvo využití. Ľudia ho používali pri vypadávaní vlasov aj na podporu rastu vlasov. Jedným z dôvodov používania žihľavy proti vypadávaniu vlasov sú jej osvedčené protizápalové vlastnosti. Zapálená vlasová pokožka je jedným z faktorov spolupôsobiacich pri vypadávaní vlasov.

Pri chronickom zápale sa môže u buniek vo vlasovej pokožke spustiť samodeštrukčný mechanizmus. Tým sa poškodzujú pramene vlasov aj folikuly, z ktorých vyrastajú. Okrem zmiernenia zápalu však žihľava môže pomôcť bojovať proti vypadávaniu vlasov aj ďalším spôsobom. Koreň žihľavy je plný antioxidantov, takže môže pomôcť čeliť poškodeniu voľnými radikálmi.

Okrem toho dokáže žihľava blokovať DHT. [1] [2]

Žihľava na vlasy

Žihľava na rast vlasov ako výživový doplnok

Tablety a kapsule s obsahom žihľavy sú najčastejším riešením v podobe výživového doplnku.

Žihľava na vlasy ako čaj

Žihľavu môžete vylúhovať v horúcej vode a vypiť ju ako čaj. Žihľavu si môžete nazbierať na neznečistených miestach. Vyzbrojte sa rukavicami a nožnicami. Neberte celú rastlinu ale len dva rady listov z vrcholu. Listy môžete vysušiť. Prípadne si sušené listy kúpiť v lekárni alebo obchode so zdravou výživou.

Žihľavový čaj

 1. Nechajte zovrieť vodu – približne na 4 šálky.
 2. Nasekajte alebo použite 4 lyžičky sušenej žihľavy.
 3. Zalejte a nechajte lúhovať približne 20 minút. Čaj bude ešte silnejší, ak ho budete lúhovať dlhšie.
 4. Čaj preceďte a vypite teplý alebo za studena.

Žihľava na rast vlasov naložená v oleji

Ďalšou z účinných metód na využitie žihľavy je olejový výluh. Žihľavový olej dokáže lepšie preniknúť do vlasovej pokožky cez póry. Následne môže prispieť k hĺbkovej výžive vlasových folikulov.

Olej možno pridať do šampónu či iného prípravku na vlasy. Možno ho však použiť aj zvlášť – môže pôsobiť cez noc a ráno ho stačí z vlasov vymyť.

Príprava žihľavového oleja

 1. Použite sušenú alebo čerstvú nadrobno nasekanú žihľavu. Listy musia byť čisté. Naplňte nimi vybranú nádobu do polovice.
 2. Vezmite olivový olej a zalejte žihľavu, musí v ňom byť úplne ponorená. Inak by sa do zmesi mohla pustiť pleseň.
 3. Olej so žihľavou premiešajte tak, aby sa v ňom netvorili žiadne bubliny a nádobu pevne uzavrite.
 4. Počas jedného týždňa olej pretriasajte. Dbajte na to, aby bola celá žihľava vždy prekrytá olejom. Z času na čas môžete nádobku otvoriť a privoňať, či sa vám tam predsa len netvorí pleseň.
 5. Nechajte lúhovať tri až šesť týždňov. Z času načas žihľavu pretraste ako počas prvého týždňa.
 6. Po šiestich týždňoch by už mala byť žihľava priesvitná, čo je znamením riadneho vylúhovania. Prelejte cez plátienko do ďalšej nádoby. Žihľavu v plátienku môžete riadne vyžmýkať, nech z nej vyťažíte úplné maximum.
 7. Skladujte v uzatvárateľnej nádobe na tmavom a chladnom mieste. Žihľava vydrží jeden rok.

Nežiadúce účinky pri žihľave

Okrem pŕhlenia nie sú hlásenie špeciálne škodlivé účinky žihľavy. Ak ste však alergik alebo na žihľavu citlivý, vyhýbajte sa jej.

Žihľava sa môže ovplyvňovať s niektorými liekmi. Preto treba byť opatrný ak užívate:

 • lieky na riedenie krvi
 • diuretiká
 • lieky na vysoký krvný tlak
 • protizápalové lieky

Žihľava na vlasy vo vitamínoch a šampónoch proti vypadávaniu vlasov

Žihľava dvojdomá vo všetkých svojich formách môže byť mocným pomocníkom pri boji proti vypadávaniu vlasov a v rámci podpory rastu vlasov ako DHT blokátor pri androgénnej alopécii. Okrem iného dokáže údajne čiastočne pomôcť aj pri alopecia areata ako autoimunitného problému.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy