Rozdiel medzi šampónmi proti vypadávaniu vlasov a normálnymi šampónmi

Posledná úprava 07.03.2023

Jedna vec, ktorú si mnoho ľudí neuvedomuje, je množstvo príčin, pre ktoré môžu vlasy začať vypadávať. Najčastejším je síce dedičné vypadávanie vlasov u mužov aj u žien, môže však ísť aj o premnožené plesne a kvasinky, nevhodnú stravu či vystavovanie sa škodlivým látkam.

Bežné šampóny vaše vlasy umyjú, očistia. Šampóny proti vypadávaniu vlasov sa však zameriavajú práve na problémy, kvôli ktorým vlasy padajú. Cielia na jeden alebo viaceré z nasledovných problémov:

 • Normalizujú hladiny hormónov: rednutie a vypadávanie vlasov je často spôsobené vysokými hladinami dihydrotestosterónu (DHT). Určité prísady dokážu tieto hladiny znížiť. Kvalitný šampón Revivogen blokujúci DHT pomáha znížiť hladiny mužom aj ženám.
 • Dokážu odopchať póry: ak sa póry na vlasovej pokožke upchajú, môže sa vypadávanie vlasov urýchliť.
 • Zlepšujú prísun krvi: slabá cirkulácia môže viesť k tomu, že sa k folikulom vôbec nedostanú živiny, ktoré potrebujú. Na podporu cirkulácie sa pritom často používa kofeín.
 • Dokážu spevniť vlasy: šampóny proti vypadávaniu vlasov dokážu zlepšiť hrúbku novovyrastajúcich vlasov. Vlasy potom pôsobia hustejšie a sú pevnejšie. Aj takto sa bojuje proti vypadávaniu vlasov. Na spevnenie a zosilnenie vlasov je určený biotín. Hoci sa pridáva aj do šampónov, je vhodnejšie užívať ho v tabletkovej forme.
 • Bojujú proti plesniam a kvasinkám: často prehliadaným problémom sú plesne a kvasinky na vlasovej pokožke. Znie to možno strašidelne, ide však o dosť častý problém. Použite šampónu proti plesniam, prípadne iných protiplesňových prípravkov je vhodné prekonzultovať aj s kožným lekárom.

Ako vybrať ten správny šampón proti vypadávaniu vlasov?

Ak si vezmete, koľko rôznych príčin sa môže za vypadávaním vlasov skrývať, treba vyberať šampón proti vypadávaniu vlasov s rozvahou a zohľadniť nasledovné body:

 • Pohlavie: ženy väčšinou preferujú prírodné, organické prísady. Mužov sa týkajú prevažne zvýšené hladiny DHT, a vtedy treba pristupovať k výberu šampónu inak.
 • Príčina padania vlasov: väčšina prípravkov proti padaniu vlasov sa zameriava na špecifický aspekt problému. Niekedy stačí zmena životného štýlu, niekedy upravenie hladiny hormónov a niekedy treba pomôcť vlasovej pokožke či zabrániť zlozvykom a nesprávnej starostlivosti o vlasy.
 • Cena a záruka kvality: vždy by ste mali hľadať kvalitnú značku, osvedčenú, s dobrými zákazníckymi referenciami.

Ktoré sú kľúčové prísady v prípravkoch a šampónoch proti vypadávaniu vlasov, ktoré by ste mali vyhľadávať?

Pri liečbe vypadávania vlasov sa môžete obrátiť priamo na lekára a užívať šampóny a prípravky na predpis. Druhou možnosťou je skúsiť voľnopredajné produkty, ktoré majú u mnohých ľudí lepšie výsledky než predpisové prípravky. Treťou alternatívou je spojiť lieky či prípravky na predpis a voľnopredajné šampóny a aktivátory rastu.

Aj výskum potvrdzuje, že sú mnohé prírodné prísady či voľnopredajné prípravky účinné. Obľúbené a vhodné sú rozmarínový olej, emu olej, saw palmetto (ako DHT blokátor) aj kofeín či olivový olej. Nápomocné sú aj ďalšie prísady ako napríklad:

 • Biotín: biotín je esenciálny vitamín rozpustný vo vode, patrí do skupiny B vitamínov. Je známy aj pod označením B7. Veľa klinických testov potvrdilo, že biotín prospieva zdraviu vlasov, nechtov aj kože. Vlasy obsahujú napríklad proteín keratín a biotín stimuluje tvorbu týchto proteínov.
 • Ricínový olej: ricínový olej sa používa ako prísada do rôznych domácich receptov pre krásu a zdravie. Ricínový olej okrem iného prospieva aj vlasom a pleti. Zvyšuje množstvo bielych krviniek a buniek T-11. Tie pomáhajú hubiť vírusy, plesne, baktérie a údajne aj rakovinové bunky.
 • Emu olej: keď sa zapáli vlasová pokožka, môže sa zbrzdiť vývoj vlasových folikulov, ktoré jednoducho zakrpatejú. Emu olej má výrazné protizápalové vlastnosti. Údajne dokáže lepšie tlmiť a liečiť zápaly na koži než rybí olej. Navyše je účinný pri podpore rastu nových vlasových folikulov.
 • Aminokyseliny: aminokyseliny sú stavebným blokom pre vlasy. Telo tvorí keratín „keratinozáciou“ aminokyselín, a keratín je zase základným stavebným blokom vlasov.

Ďalšími prísadami, ktoré pomáhajú pri raste vlasov sú kokosový olej, pyrithion zinočnatý, finasterid a piroktón olamín.

Na čo ďalšie by ste mali prihliadať pri výbere šampóna proti vypadávaniu vlasov?

Je dôležité, aby zvolený šampón či iný produkt príjemne voňal a zanechal príjemný pocit na pokožke. Ak si farbíte vlasy, mal by byť bezpečný pre zachovanie farby.

Aký kondicionér proti vypadávaniu vlasov zvoliť?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek výrobok, netreba zabúdať, že môže vlasovú pokožku aj vlasy vysušovať. Preto je nanajvýš vhodné vybrať dobrý kondicionér a vlahu opäť prinavrátiť (k šampónu Revita napríklad kondicionér Revita COR).

Šampóny proti vypadávaniu vlasov bývajú podporené aj vhodným kondicionérom rovnakej značky. Niekedy si však môžete nakombinovať šampón a kondicionér tak, aby prospieval práve vášmu typu vlasov.

Aký prípravok proti vypadávaniu vlasov je vhodný, ak je padanie vlasov vyvolané zhoršeným zdravotným stavom?

Vlasy môžu trpieť kvôli mnohým faktorom súvisiacim so zdravím. Nevhodná strava bez dostatku vitamínov a minerálov, nedostatočný pitný režim či nevhodná úprava vlasov. Do stravy treba zaradiť množstvo potravín bohatých na živiny, vrátane ovocia a zeleniny. Obmedzte upravovanie vlasov teplom – fény, kulmy, žehličky.

Biotín možno pritom získať orálne pomocou tabliet, osvedčený mix vitamínov proti vypadávaniu vlasov nájdete vo vitamínoch Folivital Pro. Tehotné a dojčiace ženy môžu siahnuť po Folivital Pro ProMama.

Čo robiť, ak je vypadávanie vlasov spôsobené premnoženými kvasinkami a plesňami?

Hoci to mnohých ani nenapadne, hlava je domovom mnohých húb a mikroorganizmov. Nejde pritom vôbec o zlú vec, pomáhajú totiž udržiavať vlasovú pokožku zdravú, pretože ju vlastne chránia pred choroboplodnými zárodkami a mikróbami.

Premnoženie plesní sa môže objaviť u kohokoľvek, ak sa navyše nelieči, môže dôjsť až k poškodeniu folikulov. Ak si myslíte, že vám rednú vlasy kvôli premnoženiu plesní a kvasiniek, existuje niekoľko možných riešení, napríklad šampón proti plesniam - šampón Folivital Pro s olivovým olejom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac