Je rooibos odpoveďou na mužské a ženské vypadávanie vlasov?

Posledná úprava 23.03.2023

Rooibos a jeho účinky pôsobia pozitívne nielen na imunitu, akné či astmu, ale pomáha aj pri vypadávaní vlasov – či už ide o mužské alebo ženské padanie vlasov, rooibos nájdete v kvalitných šampónoch proti rednutiu a vypadávaniu vlasov. Ako vlastne funguje?

Čo robí čajovec kapský z čeľade strukovín takým výnimočným? Ako prvé, ide o jediný známy čaj, ktorý neobsahuje kofeín, no má dostatok protirakovinových látok. Lepšie povedané, omylom bol identifikovaný ako čajovník, ale ide o bylinu, ktorá sa používa ako čaj. Nefermentovaný, zelený rooibos má miernu chuť, fermentovaný má sladkú chuť. Ide tiež o prírodný produkt, ktorý nemá žiadne konzervačné látky, prísady ani farbivá.

Rooibos obsahuje vlastné sladidlá, ktoré vôbec nie sú kalorické. A ide o jediný čaj, pri ktorom nie sú známe žiadne nežiadúce účinky ani nevyvoláva alergie. Je bezpečný a vhodný aj pre deti. Skombinujte všetky tieto prednosti a jeho nezameniteľnú, pre niekoho neodolateľnú chuť, a máte úžasnú pomôcku v boji proti rôznym neduhom, aj proti vypadávaniu vlasov.

Rooibos rastie hlavne v Južnej Afrike. Ide pritom o jeho najväčšieho exportéra, pretože pokus o domestifikáciu tohto kra v iných krajinách sa nevydaril.

Pokiaľ ide o účinky rooibosu, má protikarcinogénne, protizápalové, protimutagénne vlastnosti. Navyše je jediným známym zdrojom fytolátky aspalatín. Obsahuje tiež flavonoidy kvercetín a luteolín. Konzumácia týchto látok sa spája so znížením kardiovaskulárnych príhod. V južnej Afrike rooibos obyvatelia používali stovky rokov na úľavu od nespavosti, proti horúčke, kolike, alergiám, tiež na rôzne kožné problémy. A tiež ako prípravok na vlasy. Aj v súčasnosti sa rooibos využíva ako tinktúra na rôzne ekzémy.

Kľúčovým prínosom pri liečbe vypadávania vlasov, sú jeho protizápalové a hypoalergénne vlastnosti. Podľa mnohých odborníkov totiž zmiernenie zápalu vlasových folikulov, ktoré sa niekedy pri dedičnom vypadávaní vlasov objavuje, pomáha zmierniť vypadávanie vlasov. Inými slovami, ak sa dokážete vyhnúť kalcifikácii, ktorá sa pri takomto zápale objavuje, môžete zmierniť rednutie vlasov. Navyše, látky obsiahnuté v tomto kríku obsahujú niektoré z veľmi účinných antioxidantov, takže sa spomaľuje aj starnutie folikulov. Väčšina dôkazov síce nie je oficiálna, niektoré štúdie však udávajú, že boli ľudia užívajúci rooibos s výsledkami veľmi spokojní. Rooibos podstatne znížil vypadávanie vlasov a navyše zvýšil celkovú atraktívnosť vlasov.

Rooibos účinkuje na vlasy zvonku aj zvnútra

Jedna šálka rooibosu denne údajne dokáže zachovať zdravé a silné vlasy. Slúži aj ako prevencia vypadávania vlasov. Účinné látky pomáhajú odstrániť odumreté bunky, ktoré blokujú vlasové folikuly, môžu spôsobiť zápaly a bránia samotnému rastu vlasov. Navyše rooibos obsahuje veľa zinku, vápnika, medi a draslíka, všetko látky potrebné na rast vlasov. Vyššie spomínané polyfenoly zase podporujú hebkosť a lesk vlasov. Rooibos účinkuje aj proti predčasnému šediveniu vlasov.

Domáci oplach z rooibosu

Nechajte rooibos 30 minút lúhovať v prevarenej vode. Keď vychladne, opláchnite si umyté vlasy zmesou. Prípadne výluh na vlasy nasprejujte. Nechajte 20 minút pôsobiť a potom zmyte.

Je celkom možné, že prírodné zložky z rooibosu dokážu nielen upokojiť vlasovú pokožku, ale tiež podporiť kmeňové bunky v reprodukcii nových vlasov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy