COVID-19 a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 20.03.2023

Viacerým ľuďom, ktorí prekonali nový koronavírus, začali niekoľko mesiacov po vyliečení nadmerne vypadávať vlasy, mnohým dokonca v chumáčoch.

Vypadávanie vlasov po horúčke či chorobe sprevádzanej horúčkami

Horúčka je bežný príznak ochorenia COVID-19. A práve po horúčke či chorobe sprevádzanej horúčkami sa často stáva, že dochádza k badateľnému výraznému padaniu vlasov. Je to normálny jav.

Ide o padanie vlasov označované ako telogénne efluvium, teda nadmerné nárazové padanie vlasov, ktoré sa však postupne znovu upraví. K tomuto stavu dochádza, ak sa presunie do telogénnej fázy viac vlasov ako je bežné. Tým sa naruší rastový cyklus vlasov a spúšťačom býva práve pretrvávajúca horúčka. [1] [2]

K nadmernému padaniu vlasov potom dochádza dva až tri mesiace po ochorení. To je doba, ktorú vlasy ešte ostávajú na hlave, hoci už nerastú, ale sú vo fáze kľudu a po ňom, práve po spomínaných 2-3 mesiacoch dochádza k samotnému vypudeniu, teda vypadnutiu vlasu. Nárazovo potom človek prichádza o vlasy pri ich umývaní alebo česaní. Takéto padanie vlasov môže trvať 6 až 9 mesiacov, potom sa rastový cyklus vlasov znovu dostane do normálu.

Nadmerné padanie vlasov spôsobené stresom

Ak ste aj neprekonali COVID-19, môže u vás v súvislosti s ním dôjsť k padaniu vlasov. A to práve kvôli emocionálnemu stresu, ktorý kvôli chorobe ale aj zmenenej životnej situácii prežívate. Aj v tomto prípade sa jedná o telogénne effluvium.

Znovu platí, padanie vlasov je badateľné po dvoch až troch mesiacoch po výraznom stresovom zážitku či dlhodobo prežívanom strese. Tu možno poradiť znovu iba odstránenie spúšťacieho faktora – stresu. Ak sa vám to podarí, upokojí sa postupne aj nadmerné padanie vlasov. [3]

Padanie vlasov spôsobené telogen effluvium je dočasné a zvrátiteľné

Ak je príčinou padania vlasov horúčka, choroba alebo stres, zvyčajne sa rast vlasov vráti do normálu sám od seba, a to za šesť až deväť mesiacov. Stačí len vlasom dať čas a podporiť ich zdravý rast vitamínmi proti vypadávaniu vlasov a na podporu rastu vlasov.

Vhodné sú aj vlasové aktivátory, napríklad na liečbu vypadávania vlasov spôsobeného stresom.

Ak vám aj po šiestich mesiacoch vypadávajú vlasy v chumáčoch, prípadne vaša hlava svrbí, pokožka je začervenaná či bolestivá, je treba hľadať príčinu vypadávania vlasov inde. Na začiatok sa odporúča tlmiť zápal vhodnými šampónmi proti vypadávaniu vlasov.

Zdroje

Čítajte ďalej Liečba vypadávania vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy