5 zvláštnych vecí, ktoré sa dejú s vlasmi v zime a v chladnom počasí

Posledná úprava 23.12.2022

Znamená studené počasie automatický katastrofu pre vlasy? Nielen preto, že ich zrazu balíte do čiapok a šálov a nestaráte sa o komplikovanú údržbu a tvorbu účesu. Ale tiež kvôli poklesu teplôt a nedostatku vlahy vo vlasoch.

Čo teda číha na vlasy v zime?

Vlasy sa vysúšajú

Suchý vzduch je pre vlasy základom všetkého zla, pokiaľ ide o zdravé vlasy. Čím je počasie chladnejšie, začína vlaha klesať a vlasy sa stávajú suchými. Prevenciou je aplikácia hydratačných vlasových masiek a celková hydratácia vlasov zvonka.

Vlasy v zime ochabujú a stávajú sa mdlými

Tento problém súvisí so suchosťou vlasov. Znovu je potrebná hydratácia. Niekedy stačí pravidelne pokropiť vlasy rozprašovačom, do ktorého si rozriedite éterický olej. Nezabúdajte však na fakt, že sa bavíme o zime, preto treba vedieť tento spôsob boja proti suchým vlasom správne načasovať.

V zime sa výraznejšie štiepia končeky

Znovu, suchý vzduch spôsobuje, že sa vlasy stávajú krehkejšími. A teda sú náchylnejšie na lámanie. Ďalšou z foriem prevencie je vyhýbanie sa úpravy vlasov teplom. Prípadne treba navýšiť množstvo používaného prípravku určeného pre ochranu pred teplom.

V zime vlasy podliehajú oveľa výraznejšie statickému náboju

Nedostatok vlahy vo vzduchu počas studených zimných mesiacov spôsobuje to, že protóny, neutróny a elektróny sa začínajú hýbať. Elektróny preskakujú z atómu do atómu, vzniká tak elektrický náboj a dochádza k statickému „lepeniu“ vlasov k odevu či čiapke.

Vhodným trikom je použiť najskôr hodvábnu šatku. Do tej si vlasy zabalíte a až potom nasadíte čiapku. Zabránite tak uzleniu vlasov aj vzniku statického výbuchu na hlave.

Sezónne vypadávanie vlasov sa týka aj zimy

Vlasy vám síce nevypadnú od zimy a chladu ako takého, ide opäť o problém s nedostatkom vlahy a vlhkosti vo vlasoch. Vlasy sa teda ľahšie lámu.

Môže sa však stať, že sa vám zrazu zdá, že máte vlasov akosi viac. Nuž, ide o rovnaký princíp ako u zvierat – na zimu srsť hustne. A ľuďom môžu „zázračne zhustnúť“ vlasy. Telo však musí mať k dispozícii dostatok výživných látok, aby ich mohlo distribuovať aj ku vlasom.

Aby sme to zhrnuli, samotné chladné počasie za vypadávanie vlasov nemôže. K padaniu vlasov v zime však určite prispieva nepriamo. Nízke teploty a chlad znamenajú pre človeka zmenu v spôsobe fungovania. Dopad týchto zmien môže vyzerať nasledovne:

  • tlak a napätie spôsobené čiapkami: nie čiapka ako taká ale neprimeraný tlak a ťah poškodzujú folikuly, ktoré sú oslabené.
  • kožné infekcie: ak máte svoju obľúbenú zimnú čiapku či baranicu, no za celé roky ste ju ani raz neoprali či nedali očistiť, riskujete prepuknutie kožného ochorenia.
  • prechladnutie a chrípka: rôzne choroby spájané so zimou a horúčkami môžu prispieť k problémom s vlasmi.
  • suché prostredie: vo vykúrených miestnostiach je zvyčajne veľmi sucho. Studený vzduch rovnako vysušuje vlasovú pokožku. Nezabúdajte preto na dostatok vlahy pre vlasy zvnútra aj zvonka.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac