Vlasy a vlasová kozmetika – kvôli týmto prísadám máte zlé vlasy

Posledná úprava 14.04.2023

Keď ide o krásu a starostlivosť o svoje telo, záleží na každej prísade. Čo však viete o komplikovaných vedeckých názvoch na štítkoch? Navyše, nie každá vlasová kozmetika pôsobí u každého rovnako. Dešifrujme si svet sulfátov a silikónov a vytvorme kompletný zoznam vecí, ktorým by ste sa mali vyhýbať a ktoré naopak vyhľadávať. Rozoberieme si ich podľa typu vlasov.

Pre suché vlasy a poškodené vlasy

Na rozdiel od toho, čo ste si možno mysleli, hutné oleje nie sú odpoveďou na poškodené, suché vlasy. Minerálne oleje v sérach na vlasy a v šampónoch vytvárajú hustú pevnú bariéru na vlasovom vlákne a bránia vlasovej pokožke v dýchaní. Miesto toho vyberajte prírodné hydratačné prípravky s ľahšou konzistenciou ako je kokosový a olivový olej. Arganový olej a proteín keratín sú výborné na opravu a posilnenie pre poškodené a suché vlasy. Rovnako alkohol v lakoch na vlasy odoberá z vlasu prírodné oleje a maz. Silikóny v niektorých kondicionéroch dehydrujú vlasovú pokožku.

Pre farbené vlasy a zosvetlené vlasy

Zosvetlovač vlasov v podobe rôznych rozjasňovacích šampónov či pien, gélov a sprejov obsahuje rôzne soli a alkoholy. Táto vlasová kozmetika vyťahuje prirodzené oleje z vlasov, takže vlasy zanecháva suché, krehké a náchylné na poškodenie od slnka, znečistenia, tvrdej vody a tepla. Zosvetľovač vlasov nechajte bokom a zamerajte sa na používanie prírodných prísad, ktoré dostanú do vlasov vitamín C a pomáhajú pri obnove kolagénu, vlasy zjemňujú a pridávajú im lesk. Produkty s prírodnými proteínmi pomáhajú pri obnove vlasov s nižším rizikom protenizácie, prírodné emolienciá dodávajú lesk a jemnosť. Stačí si nájsť kvalitný prírodný zosvetľovač vlasov.

Pre kučeravé a krepovité vlasy

Ak máte krepovité vlasy, určite viete, ako aj najmenšia troška toho nesprávneho produktu dokáže na vašej hlave vytvoriť priam extrémny výbuch. Pokiaľ sa snažíte upraviť krepovité vlasy, je dôležité vyhýbať sa šampónom na pridanie objemu a rozjasňovacím šampónom. Hľadajte produkty s obsahom gélu z aloe vera, pomáha vlasy vyživiť a navrátiť im vlahu. Vhodný je aj hydrolyzovaný pšeničný proteín, ktorý pomáha proti lámavosti vlasov, čo je bežný problém pri krepovitých a suchých vlasoch. Šampón s arganovým olejom či hĺbková kúra s arganovým olejom zvládne oboje – bojuje proti krepovitosti a pomáha udržať vlasy v ich najlepšom stave.

Pre hrubé a drsné vlasy

Ženy s hrubými a drsnými vlasmi bežne zaťažujú vlasy silikónmi a produktami obsahujúcimi množstvo olejov. Ťažké, vo vode nerozpustné silikóny pokryjú vlas a spôsobia to, že sa vlasy dusia, strácajú vlahu, stávajú sa krehkými a lámu sa. Silikóny nachádzajúce sa v kondicionéroch, vyhladzovacích vlasových sérach a olejoch na ochranu pred teplom spôsobia to, že sú vlasy na pohľad rozžiarené, na dotyk hladké. A to aj vtedy, keď trpia vážnym nedostatok výživy, vlahy a pod povrchom plačú po oprave. Voľte výrobky s murumuru maslom a vitamínom A. Takto správne vlasy hydratujete zvnútra. Tieto prísady zároveň zlepšia pružnosť vlasov, čo prispieva k ich lepšej upraviteľnosti.

Pre kučeravé vlasy

Ľudia s kučeravými vlasmi by sa mali vyhýbať sulfátom a silikónom. Sulfáty sú detergenty, ktoré veľmi vysušujú a dehydrujú vlasy. A kučery potrebujú vlahu! Pravdupovediac, sulfáty a silikóny sa nachádzajú vo väčšine prípravkov na vlasy, pokiaľ nie je uvedené inak. Preto je dôležité, čítať štítky. Hľadajte prirodzené, rastlinné produkty, dokonca organické. Dôležité sú pri kučeravých vlasoch aj produkty rozpustné vo vode.

Pre jemné rednúce vlasy

Jemné a ochabnuté vlasy sú oveľa krehkejšie, pretože priemer vlasového vlákna je menší. To je dôvod, prečo agresívne prísady ako je kyselina thioglykolová a amoniak prenikajú o to rýchlejšie do vnútornej časti folikulu a ničia vlasový keratín. Je tiež veľmi dôležité vyhýbať sa produktom s obsahom príliš veľkého množstva oleja, pretože tieto zaťažia vlasy a vlasy budú pôsobiť ešte jemnejšie. Vlasová kozmetika, ktorá je vyrobené tak, aby posilnila vlasy a stimulovala rast vlasov, zanechá vlasy pevnejšie a oveľa odolnejšie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy