Domov / / / Správna starostlivosť o pleť –...

Správna starostlivosť o pleť – 23 vecí, ktoré by ste si nikdy nemali dávať na tvár!

Posledná úprava 05.01.2017

Domáce recepty na masky na tvár môžete nájsť snáď v každom kúte internetu. To ale neznamená, že je každý z nich pre vás aj vhodný. Existuje množstvo spôsobov, ako si udržať pokožku zdravú a čistú. Dávajte si však pozor na nasledovných 23 prísad, ktoré by ste si na tvár nikdy dávať nemali.

1) Majonéza

Majonéza je dobrá na vlasy, ale nie pre tvár… Je kyslá a môže akurát upchať póry, ktoré nebudú môcť dýchať. Majonéza preto k starostlivosti o pleť nepatrí, a to ani omylom. Ak ju chcete predsalen použiť v rámci skrášľovacích procesov, tak ju použite na poškodené alebo suché vlasy. Od tváre ju ale držte ďalej.

2) Sérum na vlasy

Sérum na vlasy je ďalšou vecou, ktorá nepatrí na tvár. Rovnako ako iné kozmetické prípravky, aj séra na rôzne časti tela obsahujú rôzne zložky. A to, že je na štítku napísané sérum, neznamená to, že je vhodné pre starostlivosť o pleť. Séra na vlasy obsahujú zložky, ktoré sú určené na ošetrovanie vlasov a nie sú vhodné na vrásky či kruhy pod očami. Vlasové séra majú častokrát silnú vôňu a môžu dráždiť pokožku.

3) Šampón

Tvár a vlasy sú tvorené rôznymi molekulami. Tvár potrebuje prostriedok na čistenie, ktorý je vyrobený z oveľa jemnejších prísad. Vlasy zase potrebujú silné povrchovo aktívne látky, aby sa z nich odstránili mastnoty a nečistoty. Šampón nedokáže ošetriť jemné molekuly, ktoré tvoria pokožku tváre. Ak šampón použijete na umývanie tváre, zostane pleť suchá a fľakatá.

4) Krémy na nohy

Krémy na nohy sú veľmi lepivé, husté a hutné. Sú vyrábané tak, aby mohli odlupovať (exfoliovať) a odbúravať tvrdú odumretú kožu na nohách. Takto by ste si pokožku na tvári iba zranili.

5) Dezodorant

Ak si myslíte, že keď dezodorant bráni poteniu v podpazuší, dokáže rovnako zabrániť mejkapu v roztápaní a tvári v potení, mýlite sa. Pokožka tváre musí dýchať a ak si na ňu dáte dezodorant, dýchaniu bránite. Nie je to teda vôbec vhodná alternatíva, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť.

6) Lak na nechty

Aj lak na nechty patrí medzi veci, ktoré by ste si nemali nikdy dávať na tvár. Obsahuje totiž akrylátové molekuly, ktoré by vám kožu úplne vysušili. Ak si budete niekedy chcieť z nejakého dôvodu farbiť tvár, uistite sa, že používate farbu, ktorá je bezpečná a určená na maľovanie na tvár.

7) Farba na vlasy

Farba na vlasy obsahuje množstvo chemikálií, ktoré by na pokožku pôsobili doslova kruto. Takto starostlivosť o pleť skutočne nevyzerá. Ľudia, ktorí si radi farbia aj obočie, aby malo farbu vlasov, by mali radšej používať farebnú maskaru alebo rastlinné farbivá, a nie farbu na vlasy. Vo všeobecnosti možno povedať, že farby na vlasy môžu podráždiť pokožku okolo očí, spáliť ju a tým úplne zničiť a rozpraskať. Potom budú vrásky a kruhy pod očami najmenší problém.

8) Rastlinný tuk

Rastlinný tuk sa v podstate používa na lupienku a možno ho použiť iba na kožu na tele. Pre pokožku tváre je príliš ťažký a istotne upcháva póry a spôsobuje vyrážky a akné.

9) Kyselina octová alias ocot

Ocot je vlastne pleťové tonikum. Netreba ale zabúdať, že čím je starší, tým menej vody obsahuje, takže sa stáva silnejším. Ak použijete príliš silný ocot, pokožku si spálite. Je preto lepšie kúpiť si tonikum, ktoré je vhodné pre potreby vašej pleti a s pokožkou na tvári neexperimentovať. Vaša tvár je krehká a jemná, a to viac než si myslíte. Nerobte zbytočné chyby, netvorte si vrásky a rôzne jazvičky sama. Dávajte preto pozor, ako vaša starostlivosť o pleť vyzerá.

10) Telové mlieko

Už samotný názov produktu hovorí, že nie je určený na tvár ale na telo. Podľa výskumu je pokožka na tvári iná ako pokožka na tele. Na ošetrenie pleti treba používať pleťové mlieko. Všeobecne platí, že koža na tele je odolnejšia a silnejšia ako koža na tvári. To je dôvod, prečo takmer všetky telové mlieka obsahujú menej výživných a viac vonných zložiek ako mlieko na tvár. Tradičné telové mlieka by sa na suchú tvár nemali používať ani v stave núdze, pretože jeho zloženie môže viesť k ešte vysušenejšej tvári, k upchatým pórom, prípadne hrozí aj alergická reakcia. Tvár na koži je oveľa tenšia než na iných častiach tela. Telové mlieka môžu vyvolať akné a alergické reakcie kvôli tomu, že obsahujú viac vonných látok, majú tendenciu byť silnejšie ako pleťové hydratačné mlieko. Vyberte si pleťové mlieko bez vonných prísad a olejov, tak si zachováte zdravú vyrovnanú rovnováhu vlahy a zabránite tiež vzniku akné.

11) Lak na vlasy

Lak na vlasy sa dáva na vlasy, pokožke na tvári by mohol uškodiť. Pleť by vysušil a upchal póry. A hoci v mnohých domácich receptoch nájdete, že môžete lak na vlasy použiť pri ošetrovaní akné, bude to mať jediný efekt – poškodíte si pleť. Navyše, repelenty v lakoch na vlasy pokožku dráždia, takže zostane hrboľatá a začervenaná. V lakoch na vlasy sa nachádzajú aj laky a alkohol, čím by ste pokožku dehydrovali, takže by vyzerala staršie. Niektoré ženy údajne v núdzi miesto mejkapu použijú lak na vlasy. Obsiahnutý alkohol ale odstraňuje z pokožky vlahu. Navyše upcháva póry, čiže dochádza k podráždeniu a vzniku akné.

12) Zubná pasta

Podľa niektorých dermatológov môže zubná pasta zvýšiť tvorbu melanínu, čo znamená tvorbu hnedých škvŕn a sfarbenia v oblastiach, kde ste pastu použili. Zubná pasta dráždi pokožku, pretože obsahuje mätu. Vysušiť akné pomocou zubnej pasty je síce starou metódou liečby akné. Môžete si však privodiť chemické jazvy, spáleniny či iné poškodenie, takže jednoznačne nejde o vhodnú starostlivosť o pleť. Najlepším riešením je použiť olej z čajovníka. Takto si pokožku na tvári ochránite, pretože ju tak určite nepoškodíte.

13) Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna (jedlá sóda) je veľmi zásaditá, takže môže znížiť pH rovnováhu tvárovej pokožky, čo nakoniec vyústi do skutočne suchej pokožky. Mnoho ľudí používa sódu bikarbónu ako píling, ale nie je to vôbec dobrý nápad. Sódu bikarbónu by ste si ale na tvár nemali nikdy dávať. Pokožka má prirodzene kyslé pH, ktoré pomáha udržiavať ochrannú lipidovú vrstvu nedotknutú. Ak si na ňu dáte vysoko zásaditú látku ako sódu bikarbónu, môžete si túto lipidovú vrstvu zničiť. Hrubá textúra a konzistencia, čo sú jej hlavné vlastnosti, narušia pH a to má za následok poškodenie kože, ktorá si nedokáže udržať vlhkosť. A suchá koža je náchylnejšia na vrásky.

14) Cukor

Soľ a cukor vyťahujú vlhkosť z okolitých materiálov, preto majú na pokožku dehydratačný účinok. Použitím cukru si prakticky zničíte pleť. Ak použijete cukor, tak iba ako píling na nohy či iné časti tela, ale nikdy nie na tvár. Medzi prostriedky na starostlivosť o pleť cukor jednoducho nepatrí. Cukor môže pleť obrúsiť a poškriabať, pretože je to vlastne exfoliant. Celkovo je potrebné vyhýbať sa na tvárovej pokožke produktom, ktoré obsahujú pevné častice, pretože môžu viesť k vzniku mikroskopických trhlín na pokožke a spôsobiť pupienky.

15) Citrón

Aj citrónová šťava svojim pH pleti neprospieva, je totiž príliš nízke, takže by mohlo pH tváre vyviesť z rovnováhy. Obzvlášť škodlivá môže byť ako súčasť pílingu so soľou alebo s cukrom. Soľ aj cukor môže tvár doškriabať a narobiť drobné ranky a citrónová šťava poranenú pokožku ešte viac podráždi. Citrón je plný kyselín. Ak si ho dáte na tvár a následne sa vystavíte slnku, pokožka sa môže spáliť a zostane podráždená. Citrusové plody obsahujú chemickú látku nazývanú psoralén, ktorá vyvoláva výraznú citlivosť na svetlo. Aktivuje sa približne po desiatich až pätnástich minútach a potrebuje až jeden deň, aby sa odbúrala. Takže sa vlastne môžete na slnku spáliť natoľko, že vám vzniknú drobné pľuzgieriky na tvári. To už by ste asi radšej mali tmavé kruhy pod očami.

16) Horúca voda

Hydratácia je pre pokožku a starostlivosť o pleť podstatná a potrebná. Ale používaním horúcej vody vlahu z tváre jedine odvediete. Vo všeobecnosti platí, že horúca sprcha či horúci kúpeľ eliminuje ochrannú vrstvu z pokožky, čo má za následok opäť suchú a dopraskanú kožu. Ak sa vám tvoria pupienky, akné alebo máte mastnú pokožku, dosiahnete jej vysušením presný opak, tvorba mazu a premasťovanie kože sa spustí na plné obrátky. Preto nezabúdajte, že máte používať „letnú“, vlažnú vodu, na tvár aj na sprchovanie tela, a to obzvlášť v zime. Niektorí ľudia si umývajú tvár horúcou vodou v domnení, že tým zničia baktérie. Použitím horúcej vody si ale odstránia z tváre vlhkosť, vysušia ju a tým bude pokožka náchylnejšia voči všetkým nástrahám.

17) Vazelína

Vazelína dokáže vyliečiť a zahojiť porezané poškriabané či pohryznuté miesta, tiež hydratuje suchú kožu. Ak ju však použijete na tvár, môžete prípadný problém ešte zhoršiť. Aj napriek tomu, že vazelína pokožku hydratuje, prekrýva odumreté bunky a dokonca aj špinu, takže môže pokožku ešte viac vysušiť a poškodiť.

18) Vtieranie alkoholu

Vtierať alkohol (alebo takú alpu) do tváre patrí medzi zakázané veci. Alkohol sa používa na liečbu infekcií a rán, pretože ich sterilizuje. Nemal by sa však používať na tvári, pretože drasticky vysušuje kožu. Dokonca údajne dokáže poškodiť DNA kožných buniek, takže ich vlastne poškodzuje.

19) Peroxid vodíka

Peroxid vodíka sa tiež používa na potláčanie infekcií pri popáleninách a drobných poraneniach. Nedokáže však vyliečiť problémy na tvárovej pokožke, ako je akné, pupienky alebo škvrny. Peroxid vodíka môže na pleti vytvoriť pľuzgieriky a kožu spáliť, môže vyvolať zápal a alergickú reakciu. Preto ani tento prvok nepatrí do starostlivosti o pleť.

20) Mäta

Mäta patrí medzi hlavné zložky v mnohých produktoch určených na starostlivosť o pleť, resp. o kožu. Avšak mäta, vrátane mentolu, pokožku vlastne dráždi. Mätové produkty váš problém podľa všetkého iba zhoršia, obzvlášť, ak vás trápi akné, začervenanie kože či iné problémy citlivej pleti.

21) Voňavky a pridané vône

Voňavky a rôzne vône ako prísady produktov starostlivosti o pleť, či už sú syntetické alebo prírodné, môžu pôsobiť ako jeden veľmi nepotrebný alergén. Obzvlášť, ak máte citlivú, senzitívnu pokožku. Hoci nemusia nutne viesť k trvalému poškodeniu, je lepšie sa im vyhnúť.

22) Mejkap s obsahom hliníka

Hliník, ktorý sa používa v ceruzkách na oči, v očných tieňoch a v deodorantoch, má stredne vysokú neurotoxicitu. Ak nechcete mať nič spoločné so zložkami, ktoré majú merateľné hodnoty toxicity, určite ich na telo nepoužívajte.

23) Denné telové mlieka alebo opaľovacie krémy s vitamínom A

Opatrný treba byť s kozmetickými prípravkami a produktami na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú retinol alebo vitamín A, pretože sa po nich stáva pokožka citlivejšia na slnečné svetlo, čiže aj náchylnejšia na vznik rakoviny kože.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Správna starostlivosť o pleť – 23 vecí, ktoré by ste si nikdy nemali dávať na tvár! Priemerné hodnotenie: 2 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac