13 prekvapivých vecí, ktoré sa stanú ak zanedbáte umývanie vlasov

Posledná úprava 08.08.2022

Pokiaľ ide o umývanie vlasov, alebo skôr neumývanie vlasov, môže sa stať niekoľko dobrých a niekoľko nepríjemných vecí. Pozitívnou záležitosťou je, že menej šampónu znamená lepšie hydratované vlasy. Ak si však vlasy pár dní neumývate, dochádza aj k nepríjemným efektom. U niekoho sa tak stane už po troch dňoch, u niekoho po týždni… Teraz myslíme nepríjemnú vôňu a kopec mastnoty a zopár ďalších nepekných vecí.

Samozrejme, veľmi záleží na type vlasov. Niekto má krásne svieže vlasy aj týždeň, iný sa bez šampónu nezaobíde ani dva dni. Celkovo však kaderníci zastávajú názor, že dennodenné šampónovanie vhodné nie je a vlasom škodí. Tento názor ale ťažko vysvetlíte človeku, ktorému sa vlasy veľmi rýchlo mastia – možno však robíte chybu a mastné vlasy po umytí mať nemusíte. Čo sa teda dobrého aj zlého môže stať, ak si dlhšie nebudete umývať vlasy alebo prestanete používať šampón?

Vlasy budú na vzhľad redšie, spľasnutejšie

Niektorí šťastlivci majú aj po troch či štyroch dňoch po umytí vlasov nádherne husté vlasy plné objemu. Tí menej šťastní či šťastné, hlavne ľudia s jemnými vlasmi, však nemôžu mať na vlasoch ani o kúsok nadbytočného mazu naviac. Ak si dlhšie neumývate vlasy riedke alebo jemné, začnú sa zliepať, takže pôsobia ešte redšie.

Hrozí zarastanie vlasov

Určite poznáte zarastajúce chĺpky – u mužov na brade, u žien v podpazuší aj oblasti bikín. K tomuto nepríjemnému procesu dochádza po holení. To isté sa však môže udiať aj na vlasovej pokožke! Všetko sa to deje kvôli mastnote na vlasoch a vlasovej pokožke a tiež zvyškom kozmetiky. Čím dlhší čas medzi umývaním vlasov prejde, tým viac mastnoty a nečistôt sa na hlave nahromadí. Vinníkom pri vrastených vlasoch môže byť dokonca aj suchý šampón.

Môžete sa zmeniť na prachový magnet

Ak sú vaše vlasy zrazu akési strapaté, je možné, že priťahujú prach. Môže to dokonca pôsobiť a vyzerať ako lupiny, ale ide o prach a špinky z vankúša či klobúka. Ak sa vám čosi podobné pravidelne deje, je najvyšší čas skočiť do sprchy.

Z vlasov sa môže vytrácať šampón či farba na vlasy

Ak je to už nejaký deň, čo ste si umývali vlasy, nezabúdajte, že farba na znečistené vlasy dobre nechytí. Ak si farbíte vlasy, musíte ich predtým umyť a osušiť uterákom. Mastné vlasy nedovolia farbe preniknúť cez všetky nánosy. Preto treba dodržiavať návod a vlasy si pred farbením umyť.

Vlasy môžu začať nepekne páchnuť

Ak sa vám potí alebo mastí hlava, môžu byť vlasy už po dvoch dňoch cítiť. Ide o akýsi zatuchnutý, mastný zápach, ktorý vôbec nie je príjemný. Ako prvá pomoc dokáže na seba stiahnuť pachy suchý šampón. Čítajte aj ďalšie tipy ako si môžete zachovať vôňu vo vlasoch.

Zato manikúra vám vydrží dlhšie

Tak predsalen dobré správy. Ak si nebudete vlasy umývať denne, nezničíte si tak skoro manikúru. Pretože inak si lak zlupujete. Pri umývaní riadov si môžete nasadiť rukavice, hlavu si ale v rukaviciach umývať určite nebudete...takže menej pre vlasy a viac pre manikúru…

Neželané krútenie a strapatenie vlasov bude minulosťou

Ak si vlasy neumyjete aspoň dva dni, môžete dosiahnuť tú správnu hladinu olejov na hlave a vlasoch, takže nebudú strapaté. Musíte však svoje vlasy poznať, pretože u niekoho sa vlasy strapatia presne naopak – teda tým viac, čím dlhšie neboli umývané. Ak patríte k prvej skupine, môžete si vlasy po dvoch dňoch zmyť iba vodou a použiť len kondicionér.

Pramene vlasov, na ktorých máte melír, sa akoby zázrakom rehydratujú

Áno, mastné vlasy sťažujú farbenie. Ak ich už však nafarbené máte, sú mierne mastné vlasy pre farbené vlasy lepšie. Po farbení sú vlasy suchšie, môžete im preto dopriať prírodný kondicionér v podobe vlastného mazu.

Môžu sa začať tvoriť lupiny

Lupiny sa väčšine ľudí spájajú so suchou vlasovou pokožkou. Potom ale nedáva zmysel, že špinavé, to znamená mastné vlasy, vedú k tvorbe šupín a lupín. Ale je to tak, hlavne ak máte skôr suché vlasy. Zmierniť tvorbu lupín sa vám môže podariť, ak budete pár dní používať kondicionér. Doprajte vlasom riadnu dávku hydratácie. (čítaj aj Mastné vlasy a suchá vlasová pokožka)

Možno začnete nabaľovať rôzne vône

Tak ako mastné vlasy priťahujú prach a nečistoty, priťahujú aj rôzne pachy z okolia. Ak ste teda boli v bare alebo povedzme telocvični, bude to vďaka vlasom cítiť.

Vlasy vám môžu začať výraznejšie padať

Nemusíte sa plašiť, z takéhoto padania vlasov kvôli dlhším medzerám medzi umývaním vlasov vám holá hlava nezostane. Ak ale používate prípravky na úpravu vlasov, niekedy to dokonca preženiete a nakoniec ich z hlavy nevymyjete, tvoria sa na vlasovej pokožke ďalšie nezdravé nánosy. Ak takto pokožku na hlave neustále príliš preťažujete, môžu začať vlasy padať. Riešením je menej suchého šampónu a častejšie umývanie vlasov.

Pri nesprávnej starostlivosti o vlasy vás môže začať svrbieť a páliť hlava

Ak nie ste zvyknutý nepoužívať šampón denne, môžete mať pocit mravčenia a svrbenia po celej hlave. Deje sa tak z jednoduchého dôvodu, aj na „špinavšie“ vlasy si musíte jednoducho zvyknúť. Stačí pár dní počkať.

Vlasy budú vyzerať viac než dobre, ak to so starostlivosťou nebudete preháňať

Ak si neviete predstaviť jeden deň bez šampónu, bude vám táto myšlienka pripadať divná. Ale u mnohých ľudí vlasy vyzerajú lepšie druhý až tretí deň po umytí.

Netreba zabúdať, že denné umývanie či neumývanie vlasov je iba na vás. A určite svoju hlavu poznáte najlepšie, takže viete, koľko dní bez šampónu si môžete dovoliť. Ak sa však aj vám stalo niečo z vyššie uvedených vecí, minimálne počas choroby, vedzte, že v tom nie ste sami.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy