Spálená hlava a vlasová pokožka a tipy na jej ošetrenie

Posledná úprava 04.03.2020

Leto je tu a či sa na slnečné lúče tešíte alebo nie, je potrebné chrániť si hlavu. Ak ale zabudnete na ochranu hlavy, môžete potrebovať rady, ako liečiť spálenie od slnka na citlivej pokožke hlavy.

Aloe je celkom dobrý trik na spálenú pokožku, môže však vo vlasoch narobiť neporiadok a zamastiť ich. Preto sa pozrime na iné spôsoby ošetrenia, ktorými si môžete uľaviť od svrbenia a pálenia na vlasovej pokožke.

Spálenie od slnka z hlavy vymyte

Ak si budete umývať vlasy, mali by ste na niekoľko dní odložiť šampón na zväčšenie objemu vlasov aj šampón na farbené vlasy. Namiesto toho ešte počas hojenia používajte exfoliačný šampón alebo masku. Vaša hlava v tejto chvíli zúfalo potrebuje vlahu. A toto je výborný spôsob ako jej dodať hydratáciu, ktorú potrebuje. Súčasne sa zbavíte aj šúpajúcej sa kože. A hoci táto lúpajúca sa koža môže pripomínať lupiny, nemali by ste ich tak ošetrovať. Preto sa treba vyhnúť šampónom proti lupinám. Obsiahnuté chemické látky totiž môžu dráždiť vlasovú pokožku ešte viac.

Vlasová pokožka a domáce prípravky na spálenie od slnka na hlave

Niektoré z najrýchlejších spôsobov ako uľaviť páleniu sa môžu nachádzať v kuchyni.

Do 24 hodín po spálení si uvarte zelený čaj a vlasy si ním zmývajte. Budete potrebovať dve čajové vrecká zeleného čaju, ktorý necháte vychladiť. Po našampónovaní si vlasy a hlavu ešte 5 minút namáčajte v čaji, až potom ho zmyte. Antioxidanty, ktoré sa v zelenom čaji nachádzajú, pokožku hlavy ukľudnia a súčasne pomáhajú zmierniť bodavú bolesť.

Ďalšou možnosťou je jablkový ocot. Údajne dokáže zázraky po celom tele. Nie je preto žiadnym prekvapením, že obsiahnuté kyseliny dokážu uľaviť aj vlasovej pokožke. Zmiešajte jeden diel jablčného octu a jeden diel vody. Túto zmes použite potom, čo ste si vlasy a hlavu umyli a ošetrili kondicionérom.

Posledný, a pravdepodobne najrozšírenejší domáci prípravok na spálenie od slnka, za ktorý vám vlasová pokožka poďakuje, je 2% mlieko. Tento trik používajú dermatológovia na ošetrovanie chemického spálenia. Jednoducho namočte kúsok látky do ľadového mlieka a položte na pokožku hlavy na päť minút. Obsiahnuté enzýmy a proteíny podporujú hojenie, chlad pomôže zmierniť zápal.

Ako zabrániť svrbeniu pri spálení vlasovej pokožky

Tak ako pokožka na zvyšku tela, začne sa vám aj vlasová pokožka lúpať a bude vás svrbieť. Ak je to nepekné a veľmi nepríjemné na tele, na hlave a vlasovej pokožke je to ešte horšie. Odumretá koža sa totiž zachytáva vo vlasoch a pripomína lupiny. A to nechce nikto. Hoci vás môže veľmi lákať zoškriabať a vyzbierať si ich, je to tá najhoršia vec, akú by ste mohli urobiť. Škriabanie už tak citlivú pokožku môže navyše aj zapáliť, nechtami si môžete do kože zaniesť infekciu. Preto, ruky preč od hlavy a dovoľte pokožke na hlave, aby sa zahojila sama.

Pri spálenej vlasovej pokožke voľte iba jednoduché účesy

Ak už máte červenú, lúpajúcu sa kožu na hlave, nemali by ste veci zhoršovať nesprávnym česaním vlasov. V tomto období platí pri korienkoch zákaz prístrojov na úpravu vlasov teplom (ani fény!). Spôsobili by ste si iba ďalšie podráždenie a predĺžili proces hojenia. Ak nevydržíte ani jeden deň bez fénu, použite ho iba na končekoch vlasov. Existuje však množstvo účesov, na ktorých vytvorenie nepotrebujete teplo a vyzerajú výborne. Ďalšou možnosťou ako si pri česaní chrániť vlasovú pokožku, je zmeniť miesto, kde máte cestičku (teda pútec), nezabudnite si však ošetriť opaľovacím krémom novovytvorenú cestičku, ktorú možno ešte spálenú nemáte!

Čítajte ďalej Poškodenie vlasov od slnka
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy