Losos na vrásky, avokádo na nechty, rajčiny na spálenú pokožku? - 8 potravín pre krásnu pleť

Posledná úprava 13.01.2021

Avokádo nie je len na jedenie!

Avokádo je dobrým zdrojom biotínu, pomáha chrániť pleť, ošetruje krehké vlasy a nechty. Pri lokálnej aplikácii možno pomocou avokáda hydratovať vyprahnutú pokožku.

Vyrobte si hydratačnú masku z avokáda: avokádo očistite, z dužiny si vyrobte pyré a naneste si ho na tvár. Obsiahnuté oleje pôsobia ako emolienciá. Navyše obsahuje prínosný vitamín E.

Napite sa na zdravú pleť!

Zelený čaj je na zozname nápojoch prospešných pre pleť veľmi vysoko. A to vďaka polyfenolom, ktorých sa v čaji nachádza veľmi veľa. Snažte sa vypiť v priebehu dňa štyri šálky čaju.

Siahnite po rajčinách!

Rajčinové pyré bohaté na lykopény dokáže pomôcť pri spálení slnkom, stačí ho skombinovať s olivovým olejom. Natierať sa treba denne počas desiatich týždňov. Okrem toho, že ide o úžasný zdroj antioxidantu lykopén, považujú sa rajčiny za zeleninu bohatú na karotenoidy. Tieto výživné látky môžu pomôcť spomaliť poškodenie buniek spôsobené voľnými radikálmi.

Spomaľte starnutie pomocou lososa!

Losos obsahuje astaxantín, čo je karotenoid, ktorý zlepšuje elasticitu pokožky. To znamená, že vďaka nemu budete mať menej jemných línií.

Rozbite pár vajec!

Proteíny pomáhajú opravovať bunky, ktoré poškodili voľné radikály. Vajcia ako kompletný zdroj proteínov, obsahujú aj biotín, čo je esenciálny vitamín chrániaci pokožku pred vysychaním.

Do zoznamu si zapíšte aj granátové jablká!

Ak sa aplikujú lokálne, môže toto ovocie bohaté na antioxidanty pomáhať pri tvorbe kolagénu a urýchľovať hojenie.

Vyskúšajte vlašské orechy!

Chceli by ste do jedálnička zaradiť aj omega-3 mastné kyseliny, ale ryby práve nemusíte? Bohatým zdrojom omega-3 sú aj orechy. Dodávajú lesk vlasom, vďaka vlašským orechom je aj pokožka jemnejšia a pôsobí mladšie.

Vylepšite si pleť fazuľou!

Ďalším zdrojom bielkovín sú strukoviny. Pomáhajú opraviť bunky poničené voľnými radikálmi. Počas tráviaceho procesu sa bielkoviny štiepu na aminokyseliny, čo sú stavebné prvky buniek. Aminokyseliny pomáhajú urýchliť opravu a regeneráciu kožných buniek a kolagénu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac