Meď a jej výhody pre pokožku, vlasy a zdravie

Posledná úprava 15.03.2023

Meď je tretím najrozšírenejším stopovým prvkom v ľudskom tele po zinku a železe. Nachádza sa vo všetkých tkanivách, ale je uložená predovšetkým v pečeni. Ľudia potrebujú prijímať malé množstvo tohto minerálu v strave. Meď ale často krát v strave chýba, pretože potravinové zdroje s vysokým obsahom tohto minerálu sú často ignorované.

Ľudské telo obsahuje približne 100 až 500 mg medi. Meď sa v tele používa pri výrobe rôznych enzýmov, z ktorých niektoré pôsobia ako antioxidanty. Tieto enzýmy sa podieľajú na tvorbe hemoglobínu a kolagénu. Meď a železo spolupracujú na výrobe červených krviniek a meď je hlavnou zložkou vonkajšieho obalu nervových vlákien a kolagénu. Meď je v tele potrebná na produkciu antioxidantu superoxiddismutázy (SOD).

História medi:

História medi sa datuje do začiatku rímskej civilizácie, ešte pred objavom mikroorganizmov. Meď bola používaná na zlepšenie hygieny. Verilo sa, že skladovanie vody v medených nádobách zabezpečilo, že bola bezpečná na pitie a že medené nástroje a riad bránili šíreniu chorôb. Neskôr, po objavení mikróbov, začali vedci chápať, že antimikrobiálne vlastnosti medi by mohli byť použité na boj s infekciami spôsobenými baktériami a inými infekciami a chorobami spôsobenými mikroorganizmami. V dnešnej dobe sú antimikrobiálne vlastnosti medi čoraz viac využívané v pesticídoch, fungicídoch, antimikrobiálnych liekoch, farbách na lode, zdravotníckych pomôckach, antiseptikách a umývadlách.

Zdroje medi

Vyvážená strava obsahuje dostatočné množstvo medi, ktoré telo potrebuje. Dobrým zdrojom medi sú celozrnné obilniny, strukoviny, ustrice, sušené pivovarské kvasnice, horká čokoláda, čerešne, ovocie, zelená listová zelenina, orechy, kuracie mäso, čerešne, slivky, sójové bôby, tofu a pod. ako Pečeň a trstinová melasa sú tiež výborným zdrojom medi.

Denná potreba medi:

Denný príjem medi sa líši od človeka k človeku. Odporúča sa však 0,9 až 1,3 mg / deň pre dospelých. Skôr, než začnete užívať doplnky výživy je však vhodné poradiť sa s lekárom.

Potravinové zdroje medi:

  • Pohánka 1 mg 50 %
  • Kešu orechy 0,6 mg 30 %
  • Para orechy 0,5 mg 25 %
  • Durian 0,5 mg 25 %
  • Slnečnicové semená 0,5 mg 25 %
  • Tekvicové semená 0,4 mg 20 %

a ďalšie.

Meď je jedna z pomerne malej skupiny kovových prvkov, ktoré vykazuje početné zdravotné výhody. Tieto prvky, spolu s mastnými kyselinami a aminokyselinami a vitamínmi pomáhajú vyvolať pravidelné metabolické procesy. Nedostatok medi v ľudskom tele je bežným javom, pretože ľudské telo nedokáže produkovať meď. Preto je nevyhnutné, aby bola meď prijímaná pravidelne v strave.

Výhody medi pre pokožku

Okrem svojich početných zdravotných výhod, meď zohráva dôležitú úlohu aj v starostlivosti o pleť. Meď pomáha pri produkcii melanínu, ktorý je zodpovedný za farbu pokožky a vlasov. Peptidy medi a glukonáty medi sú sľubným spôsobom ošetrenia pleti. Meď pomáha pri tvorbe kolagénu a regenerácii pokožky a tiež zvyšuje účinky antioxidantov.

Peptidy medi a starostlivosť o pleť

Peptidy medi pozná veľmi málo ľudí, ale sú jedným z najúčinnejších produktov na regeneráciu pleti. Peptidy sú fragmenty proteínov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v starostlivosti o pleť, najmä pri oprave poškodeného tkaniva a tvorbe nových tkanív. Meď napomáha pri získavaní týchto peptidov a vytváraní väzieb s nimi, a tak vytvára peptidy medi. Meď tak zohráva dôležitú úlohu pri privádzaní výživných proteínov do poškodenej kože. Peptidy medi tak ponúkajú nasledujúce výhody.

  • Pomáhajú pri regenerácii pokožky, čo je veľmi účinné pri hojení rán a kožných lézií.
  • Protizápalové vlastnosti peptidov liečia širokú škálu podráždenia pokožky.
  • Regenerujú nový kolagén a elastín, čím sa zlepší pevnosť, mäkkosť a pružnosť pokožky, čo má za následok mladistvý vzhľad.
  • Produkcia kolagénu pomáha pri vypĺňaní jemných liniek a vrások, zatiaľ čo stimulácia elastínu spevňuje kožu a zabraňuje jej prevísaniu, ktoré často vedie k tvorbe vrások.
  • Pomáhajú pri oprave poškodení ochrannej kožnej bariéry, obnovou pokožky a odstránením jaziev.
  • Peptidy regulujú rast a migráciu rôznych buniek v koži, ktoré zabraňujú uvoľneniu oxidácie, čím sa do tkaniva dostane viac železa, čo vedie k čistejšiemu vzhľadu.

Výhody medi pre vlasy

Výhody medi pre vlasy nie sú o nič menej dôležité ako iné výhody, ktoré meď ponúka. Peptidy medi na remodeláciu kože sa používajú v géloch, krémoch, pleťových vodách, šampónoch a kondicionéroch. Prítomnosť týchto proteínových peptidov umožňuje ranám, ktoré sú ohraničené vlasmi aby sa uzdravili pomerne rýchlo. Sú užitočné najmä pre tých, ktorí si potrebujú zahojiť pokožku hlavy a nechať si znovu dorásť vlasy po chemoterapii, pretože peptidy zväčšujú folikuly a skracujú pokojovú fázu rastu vlasov v priebehu hojenia rán. Medené prísady sú užitočné pre vlasy v týchto prípadoch.

1. Užitočné pri chemoterapii: Chemoterapia vyúsťuje v zabíjanie zdravých buniek spolu s tými rakovinovými, čo vedie k vypadávaniu vlasov a suchej, popraskanej, svrbiacej a sčervenanej koži. Peptidy medi majú protizápalové účinky a pomáhajú pri jej hojení. Zvyšujú množstvo podkožného tuku a veľkosť vlasových folikulov, ktorá sa v priebehu chemoterapie znižuje.

2. Transplantácia vlasov: Vzhľadom k svojim liečivým vlastnostiam, peptidy medi podporujú rýchly rast transplantovaných vlasov a zníženie viditeľnosti jaziev. Sieťky nasýtené peptidmi medi sa aplikujú prvé tri dni po operácii, aby uľahčili rýchle hojenie.

3. Ošetrenie pokožky hlavy: Peptidy medi sa používajú na pravidelné ošetrenie vlasovej pokožky a tiež vo vlasových tonikách na celkové ošetrenie vlasov a pokožky hlavy.

4. Ďalšie výhody: Peptidy medi zabraňujú šediveniu vlasov, keďže napomáhajú produkcii pigmentu melanínu. Zlepšujú prietok živín z krvi prestavbou kapilár okolo folikulov. Okrem toho inhibujú DHT, hormón, ktorý spôsobuje alopéciu. Vzhľadom k svojim liečivým vlastnostiam, opravujú poškodenie pokožky v dôsledku chemického a tepelného ošetrenia, čo v priebehu času vedie k rednutiu vlasov.

Peptidy medi a starostlivosť o vlasy

Peptidy medi prospievajú vlasovým folikulom, majú regeneratívne a liečivé vlastnosti aj pokiaľ ide o vlasovú pokožku.

Látky s podobným účinkom ako peptidy medi:

Ďalšie výhody pre zdravie

Príjem medi má zásadný význam pre udržanie zdravia. Keď sa užíva v správnom množstve, poskytuje nasledujúce prínosy pre zdravie:

1. Správny rast:

Meď je nevyhnutná pre správny rast. Na to, aby ju bolo možné použiť, musí byť naviazaná na proteín. Vzhľadom k tomu, že ľudské telo nedokáže účinne syntetizovať meď, mala by byť súčasťou pravidelnej stravy v správnom pomere.

2. Využitie železa:

Meď pomáha pri využití železa v ľudskom tele a pomáha telu vstrebávať železo. Nedostatok železa v tele je často spojené s meďou z tráviaceho traktu. Tá pomáha oxidovať glukózu a uvoľňovanie energie.

3. Liečba osteoporózy a artritídy:

Vďaka svojim anti-karcinogénnym vlastnostiam, meď v tele pomáha pri zmiernenie bolesti pri artritíde. Približne 50 % z celkového množstva medi v tele je obsiahnutých v kostiach a vo svaloch. Z tohto dôvodu je meď bežným liekom na artritídu a osteoporózu, pretože pomáha udržiavať zdravé množstvo kolagénu v tele. Meď je súčasťou zlúčenín, ako je ceruloplazmin a SOD a pomáha zmiernňovať príznaky artritídy.

4. Pigmentácia kože, vlasov a očí:

Meď sa vyskytuje v tele v dvoch formách, glukonát medi a síran meďnatý. Tento stopový prvok sa nachádza prakticky v každej bunke ľudského tela a pomáha pri produkcii melanínu v ľudskom tele, ktorý je zodpovedný za pigmentáciu kože, vlasov a očí.

5. Tvorba červených krviniek

Meď hrá dôležitú úlohu, spolu so železom v zásobovaní zdravej, okysličenej krvi. Spolu so železom, pomáha pri dýchaní a syntézou hemoglobínu a uvoľňuje železo potrebné na produkciu hemoglobínu v červených krvinkách. Z tohto dôvodu sa niekedy používa pri liečbe anémie.

6. Spojivové tkanivo:

Meď hrá významnú úlohu v udržiavaní zdravého myelínového obalu, materiálu, ktorý chráni a obklopuje nervy. Okrem toho, pomáha regulovať funkciu lysyl oxidázy, enzýmu potrebného pre tvorbu kolagénu v kostiach a spojivových tkanivách.

7. Štítna žľaza:

Meď pomáha štítnej žľaze pri vyrovnávaní hladiny a vylučovaní hormónov. Meď zohráva významnú úlohu v správnom fungovaní štítnej žľazy.

8. Stimulácia mozgu:

Meď pomáha pri nervových a mozgových funkciách dodávaním kyslíku do mozgu. Z tohto dôvodu, je meď známa ako mozgový stimulant alebo látka užitočná pre mozog. Príliš veľké množstvo medi však pre mozog zdravé nie je.

9. Zníženie hladiny cholesterolu:

Meď má určité vlastnosti, ktoré pomáhajú pri znižovaní zlého cholesterolu a zvyšovaní hladiny HDL cholesterolu. To poskytuje ochranu pred srdcovými chorobami a zastavuje tvorbu krvných zrazenín.

10. Enzymatické reakcie:

Meď je súčasťou 50 typov enzýmov, z ktorých mnohé fungujú ako antioxidanty.

11. Antibakteriálne vlastnosti:

Rozsiahle štúdie ukázali, že meď má antibakteriálne vlastnosti, ktoré inhibujú rast baktérií, ako je E. coli.

12. Dôležitá pre vývoj embryí, dojčiat a detí:

Meď je životne dôležitá pre rast a vývoj embryí, dojčiat a detí. Nedostatok medi u tehotných matiek spôsobuje u detí rôzne zdravotné problémy, ako sú svalové slabosti a neurologické problémy.

Príznaky nedostatku medi:

  • Vyčerpanie kyslíka v bunkách
  • Anémia
  • Kožné problémy
  • Depresie
  • Predčasné šedivenie a vypadávanie vlasov
  • Slabé cievy
  • Nepravidelný srdcový tep
  • Anorexia
  • Krehké kosti
  • Osteoporóza
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Nízky počet bielych krviniek

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac