Domov / / Čo sú to kolagénové peptidy a...

Čo sú to kolagénové peptidy a prečo ľudia kvôli nim bláznia?

Posledná úprava 02.11.2017

Kolagén je vlastne lepidlo pre telo

Kolagén je štrukturálny proteín, ktorý sa v hojnom množstve nachádza v telách ľudí a zvierat. Je to vlastne lepidlo, ktoré drží telo pohromade. S pribúdajúcim vekom produkcia kolagénu klesá, koža stráca pružnosť a prichádzajú všetky problémy súvisiace s vekom a starnutím.

Preto znie ako výborný nápad pridať kolagén do stravy. Kto by nechcel mať hladšiu pleť a kĺby, ktoré nebolia? Je ale nejaký rozdiel medzi rôznymi výživovými doplnkami?

Čo sú to kolagenové peptidy?

Určite nikoho neprekvapí, že sú kolagenové peptidy formou kolagénu. Možno vás však trochu prekvapí, že kolagén a želatína sú takmer rovnaké. Áno, niektoré výživové doplnky sú vlastne založené na želatíne, ktorú používate na zákusky. Kolagén je prirodzenou súčasťou všetkých živočíchov. Želatína je prírodná forma kolagénu, zatiaľčo spracovaná verzia tohto bežného proteínu je už vlastne hydrolyzovaný kolagén (kolagenové peptidy). Problémom a mínusom kuchynskej želatíny v prášku je, že obsahuje ohromné množstvá cukru. A to preváži a zneguje všetky ostatné prínosy želatíny. Preto nie je dobrým nápadom v mene dobrého zdravia začať pojedať zákusky a želé.

Najväčší rozdiel medzi peptidmi a želatínou je to, ako sa rozpúšťajú. Kolagenové peptidy, teda výživové doplnky s kolagenovými peptidmi sú hydrolyzované na nízku molekulárnu hmotnosť. Možno ich potom rozpustiť v horúcej alebo studenej vode a sú takto údajne ľahšie stráviteľné. Želatínu možno roztopiť iba v teplej vode. Ak by ste zjedli nerozpustenú želatínu, môže byť ťažká na žalúdok.

Keďže sa výživové doplnky rozpustné v teplej a studenej vode používajú oveľa jednoduchšie, kolagenové peptidy nabrali na popularite.

Prečo by ste mali užívať kolagenové peptidy?

Na klasický tradičný vývar z kostí sa pejú ódy už dlhé roky – a to kvôli obsiahnutému kolagénu. Ale keďže nemáme pri sebe vždy hrniec bujónu od kosti, stali sa populárnymi práve výživové doplnky s kolagénovými peptidmi.

Kolagén je dobrým zdrojom takých proteínov, ktoré pomáhajú zlepšiť pružnosť a pevnosť vlasov a nechtov. Tiež vraj pomáha pri chudnutí, lepšom spánku. Rovnako zlepší stav kĺbov, zlepší trávenie, zahojí deravé črevo. Takto to vyzerá, že je kolagén akýsi zázračný prášok, ktorý vylieči takmer všetko.

Čo kolagén v skutočnosti robí?

Čo nám môžu ponúknuť kolagenové peptidy? Nuž, sú dobrým zdrojom proteínov. Odmerka peptidového prášku obsahuje obvykle 10 gramov proteínov. Pri 40 kalóriách to nie je tak zlé. Ale pozor, ak ste vegetarián. Väčšina kolagenových produktov je vyrábaná zo zvieracích kostí alebo rybích šupín.

Pokiaľ ide o pleť, sú k dispozícii dôkazy, že kolagénové výživové doplnky skutočne pomáhajú. Podľa jedného výskumu sa hydratácia pleti a hustota kolagénu zvýšila po ôsmich týždňoch užívania kolagénových tabliet (orálne).

Kolagén je považovaný za veľmi dobrú pomôcku na zmiernenie príznakov starnutia na pleti. Výsledky testov sa zhodujú.

Kde by kolagenové peptidy pomáhať mali?

Výskum týkajúci sa ostatných prínosov kolagénu už nebývajú vo výsledkoch vždy jednotné.

Kolagénové peptidy by vám mali zaistiť nechty vašich snov. Hlavne ak sú vaše nechty krehké, dokonca lámavé. Tento fakt potvrdzujú aj niektoré výskumy.

Pokiaľ ide o bolesť kĺbov, existujú nejaké dôkazy, podľa ktorých by kolagénové doplnky mali pomôcť aj s „rozhrkanými kosťami“. Kolagén by mal teda pomôcť uľaviť od bolesti, zápalu, zmierniť celkové poškodenie kĺbov.

Kolagén údajne dokáže pomôcť s trávením a zahojí „deravé črevo“.

Viacej informácií nájdete v texte 7 spôsobov ako môže kolagén zlepšiť vaše zdravie. Dôležité je uvedomiť si, že existuje viacero typov kolagénov a každý prospieva telu na inom mieste. Podľa problému by ste teda mali vyhľadať výživový doplnok s tým správnym typom kolagénu.

Čítajte ďalej Kolagénové sérum na pleť
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac