Zdravé nápoje, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička

Posledná úprava 19.07.2023

Každý vie, že sladené a bublinkové nápoje môžu narobiť so zdravím šarapatu. Mnohé z nich sú chutné, no ak chcete poznať zdravú a rovnako chutnú alternatívu, skúste zdravé nápoje. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je výber veľmi obmedzený. Našťastie si ale môžete vybrať z väčšieho množstva než si myslíte. Takéto zdravé nápoje neprospievajú iba vášmu zdraviu, dokážu oživiť a rozšíriť paletu nápojov, takže vás váš nový a zdravý životný štýl nezačne nudiť.

Ktorých 20 nápojov možno označiť za zdravé a čo ich vlastne robí zdravými?

Horúca tmavá čokoláda

Horúča čokoláda je populárny nápoj, hlavne v chladnom počasí. Ak zvolíte tú správnu čokoládu, môže urobiť pre svoje zdravie veľa. Tmavá čokoláda obsahuje tryptofán, čo je aminokyselina, prekurzor serotonínu. Serotonín je zase neurotransmiter zodpovedný za dobrú náladu a pocit šťastia. S touto chutnou dobrotou sa spája zníženie krvného tlaku, cholesterolu, tiež sa zlepšuje citlivosť na inzulín. [1]

Citrónová voda

Citróny poskytujú človeku viac než len príjemnú vôňu a kyslosť. Majú množstvo možností využitia – od čistenia povrchov a príjemné prevoňanie bytu až po zlepšenie zdravia. Citrón možno pridať do vody, pomáha s kožnými chorobami, zlepšuje stav vlasov, podporuje zdravie. Citróny obsahujú veľké množstvá vitamínu C, jeden citrón dodáva približne 50 % dennej dávky vitamínu C.

Brusnicový džús

Brusnice sú tiež veľmi zdravým ovocím. Obsahujú látky chrániace ľudí pred rakovinou aj kardiovaskulárnymi ochoreniami. Tiež dokážu zlepšiť oxidačný stres, zápal a slúžia ako prevencia infekcie močových ciest. [2]

Zelený čaj

Čaj je druhý najobľúbenejší nápoj hneď za vodou. Zelený čaj sa robí z nefermentovaných čajových lístkov a obsahuje najviac antioxidantov, ktoré sa nazývajú polyfenoly. Práve preto je to jeden z najzdravších nápojov. Antioxidanty sú molekuly, ktoré bojujú s voľnými radikálmi. Voľné radikály ničia bunky, poškodzujú DNA, dokonca vedú k bunkovej smrti. Voľné radikály prispievajú k procesu starnutia, tiež sú zodpovedné za mnohé zdravotné problémy, vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Púpavový čaj

Púpavový čaj je takmer na vrchu zoznamu zdravých nápojov, sčasti kvôli tomu, že patrí aj medzi najlepšie detoxikačné nápoje.

Púpavy možno nájsť všade a takmer celý rok. Ozdravujú pôdu, pretože v nej obnovujú vyčerpané minerály. Listy púpavy sa používajú pri artritíde, dne, žalúdočných problémoch, opuchoch a ochoreniach kože. Je výborná aj na detoxikáciu, pozitívne vplýva na pečeň. Celá rastlina, a obzvlášť jej korene, sa praží. Dá sa potom použiť ako náhrada kávy. Vysoký obsah inulínu, hlavne počas jesene, robí z koreňa púpavy dobrý potravinový zdroj pre prospešné črevné baktérie.

Žihľavový čaj

Napriek pŕhleniu pri dotyku má žihľava množstvo prínosov pre zdravie. Je prospešná pre pečeň, podporuje prúdenie krvi, imunitu, močové cesty, nervový systém, dýchacie cesty, trávenie aj endokrinný systém. Vysoký obsah magnézia v žihľave môže byť dôvodom, prečo dokáže zmierniť menštruačné kŕče aj kŕče v nohách.

Kurkumový čaj

Kurkuma sa stala veľmi rýchlo populárnou. Látka, vďaka ktorej je kurkuma zdraviu prospešná, sa nazýva kurkumín. Zvyčajne sa mieša s bromelínom alebo čiernym korením, zvýši sa tak jeho vstrebateľnosť a protizápalové vlastnosti. Kurkuma sa už dávno využíva v čínskej a indickej medicíne. Slúži ako protirakovinová látka, chráni pred mnohými ochoreniami, napríklad aj pred Alzheimerovou chorobou, bolesťami zubov, reumatoidnou artritídou, pomáha pri hojení rán a vyvrtnutí.

Čaj z malinových listov

Listy maliny často používali a používajú ženy, hlavne počas tehotenstva a pri pôrode. Slúžia ako prevencia popôrodného krvácania. Kvôli vysušujúcim účinkom tanínov sa listy používajú ako ústna voda pri tonzilitíde, pri hnačke, kožných problémoch, tiež odreninách a zápaloch močových ciest. Listy maliny obsahujú množstvo živín, vrátane B vitamínov, vápnika, železa. Tie pomáhajú odvrátiť všetky možné choroby. Aj vďaka tomu patrí čaj z malinových listov medzi zdravé nápoje.

Melónová šťava

Melón je prírodný zdroj väčšiny antioxidantov. Asi žiadne iné ovocie natoľko nehasí smäd a nehydratuje ako melón. Poskytuje dostatok vitamínu C a vitamínu A, hlavne vďaka koncentrácii betakaroténu. Výrazná červená farba naznačuje, že sa v ňom nachádza karoténový antioxidant známy ako lykopén. Ten pomáha znižovať riziko rakoviny prostaty. Je priam prekvapujúce, že práve melón obsahuje viac lykopénu než akékoľvek iné ovocie alebo zelenina. Melón navyše pomáha aj pri erektilnej dysfunkcii.

Petržlenová šťava

Petržlenová vňať je dobre známa aromatická bylinka, ktorá ozdobí tanier a prospieva zdraviu. Pitie petržlenovej šťavy môže znížiť riziko rakoviny, napríklad rakoviny prsníka, rakoviny prostaty a rakoviny kože. Veľké množstvo flavonoidov, ktoré sa označujú apigenín, z neho robia silnú antioxidačnú a protizápalovú bylinku. Foláty zase zlepšujú kardiovaskulárne zdravie, znižujú totiž počet prozápalových homocysteínov. Petržlen chráni pred mnohými ochoreniami vrátane astmy, aterosklerózy, cukrovky, rakoviny hrubého čreva a inými.

Čučoriedková šťava

Čučoriedky sú výbornou voľbou spestrenia jedálnička. Nielenže výborne chutia, obsahujú tiež najviac antioxidantov spomedzi ovocia. Čučoriedkové nápoje zlepšujú kontrolu glukózy a znižujú hladiny cholesterolu, čím znižujú neskoršie riziko vzniku ochorení srdca a cukrovky. Anthokyanín čo je antioxidant nachádzajúci sa v čučoriedkach, je veľmi účinný pri budovaní imunity, tiež antibakteriálna látka slúžiaca ako prevencia infekcií.

Čučoriedky obsahujú prekvapivo veľa železa. Vďaka množstvu vitamínu C dokážu zlepšiť videnie za šera a v noci, pomáhajú pri tvorbe kolagénu, udržiavajú zdravé ďasná. Za hrsť čučoriedok poskytne človeku odporúčanú dennú dávku vlákniny kvôli dobrému vylučovaniu. Mangán zase pomáha rastu kostí, mení uhľohydráty a tuk na energiu.

Šťava z višní

Višne obsahujú veľa fytochemikálií, vrátane melatonínu, čo je hormón dôležitý na reguláciu spánkového cyklu. [3] Višne sú tiež vynikajúcim zdrojom fenolových zlúčenín. Tie sú známe pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Fenolové zlúčeniny chránia telo aj pred poškodením svalov a pred svalovicou a celkovou bolesťou svalov. [4]

Nápoj z melasy

Melasa je dlhé roky považovaná za zdravú potravinu a prírodný liek na všetky možné problémy. Obsahuje málo cukru a veľa rôznych výživných látok. Nápoje z melasy sú dobrým zdrojom vápnika, medi, horčíka, mangánu a draslíka. Ak zmiešate jednu lyžicu melasy vo vode s citrónom, dodáte telu 70 percent dennej dávky železa. Tým sa stáva najväčším rastlinným zdrojom železa. Obsahuje tiež trochu selénu, ktorý bojuje proti rakovine. Navyše je to chutné a výživne bohaté sladidlo.

Kokosová voda

Áno, aj kokosová voda patrí medzi zdravé nápoje. Obsahuje veľa sacharidov, chlorid, draslík a sodík. Je vnímaná ako hydratujúci nápoj, a to v rôznych častiach sveta.

Kefír

Kefír je probiotický nápoj, ktorý prospieva prospešným črevným baktériám. Spolu s inými probiotickými nápojmi podporuje dobré trávenie. Vďaka nim človek získava zdravú črevnú mikroflóru, ktorá dokáže bojovať proti patogénom, zlepšuje energiu. Probiotické nápoje sú už „predtrávené“, obsiahnutý cukor je už rozložený. Tým sa jednoduchšie trávi, pankreas nemá toľko práce s vylučovaním tráviacich štiav.

Probiotické nápoje ako kefír dokážu zmierniť príznaky zápchy, kvasinkových infekcií, hnačiek, Crohnovej choroby, celiakie, syndrómu dráždivého čreva aj vredov.

Rastlinné mlieko

Ak ste alergický na kravské mlieko a hľadáte nemliečnu alternatívu, skúste mlieka rastlinného pôvodu. Skúsiť môžete mandľové, kokosové, ovsené, ryžové mlieko či mlieko z quinoe. Mandľové mlieko má veľa vitamínov E, je totiž vyrábané z mletých mandlí. Kokosové mlieko obsahuje monolaurín, ktorý má antimikrobiálne vlastnosti. Ovsené mlieko obsahuje veľa vlákniny a železa. Spolu s ryžovým mliekom však obsahuje viac sacharidov, takže nie sú najlepšou alternatívou pre ľudí s cukrovkou.

Šťava z aloe vera

Gél z aloe vera sa dlhé roky používal hlavne v kozmetických výrobkoch. Vnútorne sa používal na artritídu, pri zápche, kašli, cukrovke, na bolesti hlavy aj na vredy. Jedna zo zložiek aloe, emodín, údajne obsahuje potenciálne protirakovinové vlastnosti. Ak pridáte aloe vera do vody, k tomu citrón a obľúbené sladidlo, získate osviežujúci a chutný nápoj.

Bazalkový čaj

Ajurvédska „svätá bazalka“ sa niekedy označuje aj „kráľovná byliniek“. Odporúča sa pri ochoreniach a problémoch ako horúčka, kašeľ, artritída, dermatofytóza, tiež pri uhryznutiach od hmyzu, hadov aj škorpióna. Je to významný adaptogén, to znamená bylinka, ktorá pomáha mysli aj telu, aby sa vysporiadali s fyzickým a psychickým stresom.

Bazalka slúži ako prevencia poškodenia mozgu, obličiek a pečene. Chráni totiž pred bunkovým poškodením spôsobeným umelými chemikáliami, liekmi a pesticídmi. [5]

Nápoje zo zelenej zeleniny

Tmavá listová zelenina je výživná, poskytuje množstvo vitamínu A, C, E a K. Má aj veľa karotenoidov, tie chránia pred bunkovým poškodením, bránia rozvinutiu rôznych druhov rakoviny. Obsahujú tiež veľké množstvá vápnika, vlákniny, železa, horčíka a draslíka. Dôležité je aj to, že tmavá listová zelenina obsahuje iba málo sacharidov, cholesterolu a sodíka.

Tmavá listová zelenina obsahuje významné množstvo vitamínu K, ten bráni vzniku zápalov, chráni kosti pred osteoporózou. Obsiahnuté foláty slúžia ako prevencia vrodených chýb, zlepšujú aj zdravie srdca. Sú dôležité pri správnej oprave a obnove DNA.

Kombucha

Podobne ako kefír, aj kombucha je fermentovaný, probiotický nápoj, ktorý dokáže zázraky. Slúži ako prevencia ochorení, podporuje zdravie čriev, potenciálne zlepšuje psychický stav človeka. Prospieva pľúcam, bojuje proti baktériám, pomáha pri cukrovke, podporuje zdravie srdca a udržiava pečeň v dobrom stave.

Prínos zdravých nápojov

  • pomáhajú tráveniu
  • obnovujú zásoby vitamínov a minerálov
  • pomáhajú v starostlivosti o pleť
  • chránia zuby a ďasná
  • pomáhajú s detoxikáciou

Pomoc s trávením

Ak pijete zdravé nápoje, získate viac z ich nutričnej hodnoty, pretože sú v tekutej forme. Takto sú ľahšie stráviteľné a vstrebateľné. Žalúdok nemusí tak ťažko pracovať, aby jedlo rozložil a vyťažil z neho potrebné výživné látky. Pri tekutinách sa preskočí proces žuvania, nápoje sa dostanú do tráviaceho ústrojenstva oveľa rýchlejšie.

Probiotické nápoje sú nápoje, ktoré prešli procesom fermentácie. Zdravé baktérie nachádzajúce sa v črevách sa živia škrobom a cukrom z nápojov, tvorí sa kyselina mliečna. Fermentácia chráni živiny, vrátane B vitamínov, prospešné enzýmy a mnohé druhy baktérií. Nápoj sa však pritom rozloží na ľahšie stráviteľnú formu. [6]

Obnova zásob vitamínov a minerálov

Hoci je pitie čistej vody vo väčšine prípadov najlepšie riešenie, neobsahuje voda veľa elektrolytov a minerálov, ktoré sa strácajú počas choroby či namáhavého cvičenia. Zdravé nápoje sú ľahko stráviteľné, takto sa aj elektrolyty a vitamíny ľahko sprístupnia, čím sa zabráni nerovnováhe elektrolytov.

Zdravé nápoje ako kokosová voda môže byť užitočná na rehydratáciu. Nahrádza stratu tekutín u veľmi dehydrovaných pacientov. Navyše má aj antioxidačné vlastnosti, takže kokosová voda dokáže neutralizovať voľné radikály, ktoré vznikajú po dlhých hodinách cvičenia. [7]

Starostlivosť o pleť

Zdravé nápoje s veľkým množstvom vitamínu C, kam patrí napríklad aj citrónová voda, prekypujú antioxidantmi. Vitamín C je údajne najhojnejšie zastúpený antioxidant v ľudskej pleti. Chráni kožu pred oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Vitamín C je potrebný pre syntézu kolagénu, slúži ako súčasť pri tvorbe enzýmov zodpovedných za kríženie a stabilizáciu molekúl kolagénu. Protizápalové vlastnosti vitamínu C zo zdravých nápojov pomáhajú so stavmi ako sú akné a ružienka. Podporuje tiež hojenie rán, zabraňuje pozápalovej hyperpigmentácii. [8]

Zdravé zuby a ďasná

Mnohým ľuďom chýba enzým L-glukono-gama-laktón oxidáza, ktorý je potrebný na správnu syntézu vitamínu C. Musia ho preto získavať z prírodných zdrojov. Tými sú napríklad zdravé nápoje s obsahom citrusov, zelenej listovej zeleniny, jahôd, papáje a brokolice. Už starí námorníci kvôli skorbutu a krvácaniu ďasien nosili so sebou na cesty potraviny a nápoje s obsahom vitamínu C.

Pravidelné pitie zeleného čaju pomáha k zdravým zubom a ďasnám. Slúži ako prevencia úbytku kostí, bráni množeniu baktérií, ktoré sa spájajú s ochoreniami parodontu, zmierňuje zápaly. Toto všetko dokáže antioxidant nazývaný katechín. Môže tlmiť aj baktérie tvoriace kyselinu, ktoré sú zodpovedné za vznik zubných kazov. [9]

Detoxikácia

Zdravé nápoje sú vynikajúcim spôsobom, ako podporiť zdravie a prečistiť telo. Z tela odstraňujú škodlivé toxíny. Zdravé nápoje obsahujú látky, ktoré telu dodávajú energiu a omladzujú ho. Tiež prečisťujú pečeň a pôsobia protizápalovo.

Bylinky a rastlinky ako púpava či listy žihľavy obsahujú zložky, ktoré dokážu v tele izolovať toxíny a odplaviť ich. Tieto trpké, horké látky stimulujú tráviace šťavy, tým zlepšujú trávenie, vstrebávanie a presun toxínov. [10]

Nezdravé nápoje

Ovocné džúsy

Nenechajte sa oklamať lákavým balením alebo nápisom. Ak je aj ovocná šťava 100%, chýba jej vláknina. Práve tá drží hladiny cukru na uzde. Ak sú džúsy miešané, či označené ako nektár, je do nich pridaný cukor a umelé farbivo. Vo väčšine z nich sa nachádzajú aj skryté a hlavne nezdravé aditíva.

Nealkoholické nápoje

Ak sa pozrieme na nealkoholické nápoje, ide často o tie vôbec najmenej zdravé nápoje. Sú to kopy cukru a žiadna výživná hodnota. Sýtené nápoje sú cestičkou k priberaniu, prejedaniu sa, dokonca dehydratácii a zubným kazom.

Nápoje pre športovcov

Ak siahnete po komerčných nápojoch určených po cvičení, môžete častokrát zabudnúť na chudnutie. Tieto nápoje sú plné umelých sladidiel, cukru a iných pridaných látok. Lepšou voľbou je určite citrónová voda alebo kokosová voda.

Energetické nápoje

Energetické nápoje sú veľmi obľúbené hlavne medzi študentami. Väčšina z nich obsahuje kofeín a cukor, takto získate načas trochu energie, rýchlo ju však znovu vyčerpáte.

Upozornenie

Ak užívate lieky na predpis, nemali by ste používať kurkumu bez toho, aby ste sa najskôr poradili s lekárom. Kurkumové nápoje môžu ovplyvňovať pôsobenie liekov na riedenie krvi, na cukrovku či nesteroidné protizápalové látky.

Nápojom z púpavy sa treba vyhýbať, ak máte problémy so žlčovodmi, akútny zápal žlčníka, akútny zápal gastrointestinálneho traktu či zablokované črevá.

Záverečné zhrnutie na tému zdravé nápoje

  • Nezdravé nápoje nájdete takmer všade – v obchodoch aj reštauráciách. Zdravé nápoje však začínajú rovnako získavať na popularite.
  • Existuje mnoho chutných receptov pre zdravé nápoje. Či už ide o tmavú listovú zeleninu, ovocie, čaje či tmavú čokoládu.
  • Ak si chcete zlepšiť stav pleti, skúste detox. Doplňte elektrolyty, postarajte sa o zdravie zubov a ďasien, lepšie trávenie. Pomôžu vám v tom práve zdravé nápoje.
  • Ak si ovocie odšťavňujete doma a miešate si vlastné smoothie, v poriadku. Ak sa spoliehate na kupovaný tovar, čítajte štítky, aby ste nekúpili miesto ovocia a zeleniny hlavne cukor a umelé príchute.
  • Ak užívate lieky, prekonzultujte zdravé nápoje a rôzne obsiahnuté prísady s lekárom. Môžu totiž negatívne ovplyvňovať pôsobenie liekov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy