Ako určiť tvar svojej tváre

Posledná úprava 12.11.2021

Pochválil Vás už niekto, že Váš účes sa dokonale hodí k tvaru Vašej tváre? Boli ste zmätená, čo to znamená? Je to pravda - vizuálny efekt niektorých účesov sa zmení v závislosti na proporciách tváre. Je však ťažké vybrať si vhodný účes, ak neviete, aký je tvar tej Vašej! Nebojte sa – zistite ako si zmerať tvár a zistiť jej tvar.

Metóda 1: Rýchla identifikácia tvaru Vašej tváre

1. Postavte sa pred zrkadlo. Môže to byť akékoľvek veľké stojace zrkadlo. Mali by ste byť schopná naň zo stoja dosiahnuť – budete naň musieť byť schopná kresliť bez toho aby ste sa naklonili. Stojte rovno, tvárou k zrkadlu, chrbát vystretý, hlava hore a plecia dozadu. Ak máte ofinu, vypnite si ju. Uistite sa, že osvetlenie je nad Vašou hlavou a do strany. Osvetlenie bude mať vplyv na tvar, ktorý nakreslíte.

2. Obkreslite obrysy Vašej tváre. Pomocou rúžu, mydla, kriedy, mazateľnej fixy, alebo nejakej inej zmývateľnej písacej potreby obkreslite obrys Vašej tváre v zrkadle. Začnite od spodnej časti brady, pokračujte až po okraj tváre na jednej strane okolo lícnych kostí, línie vlasov, potom smerom dole na druhú stranu tváre a nakoniec skončite na brade. Snažte sa stáť pokiaľ možno nehybne, kým kreslíte.

Vynechajte uši – obkreslite len obrysy tváre.

3. Zhodnoťte obrys tváre. Odstúpte dozadu a pozrite sa na tvar, ktorý ste nakreslila. V ktorom mieste je najširší? Je skôr vysoký alebo krátky? Aký tvar majú Vaša čeľusť a čelo? Na základe odpovedí na tieto otázky by mala Vaša tvár patriť do jednej z nasledujúcich kategórií:

 • Podlhovastá: Váš obrys by mal pripomínať vysoký obdĺžnik so zaoblenými rohmi. Podlhovasté tváre majú širšie, ale rovnomerné čelo, lícne kosti a čeľusť.
 • Okrúhla: Ak sa Váš obrys podobá na kruh, so širokými lícnymi kosťami a zužujúcou sa čeľusťou a čelom, je možné, že máte okrúhlu tvár.
 • Štvorcová: obrys by nemal byť vysoký, ale mal by byť široký vo všetkých bodoch, so širokým čelom, silnými lícnymi kosťami, a hranatou čeľusťou.
 • Oválna: Čelo by malo byť mierne široké, s užšími lícnymi kosťami a zužujúcou sa čeľusťou.
 • Srdcovitá: Tento tvar sa vyznačuje širokým čelom, silnými lícnymi kosťami, a malou bradou.
 • Trojuholníková: Ak má Váš obrys širokú čeľusť, ale malé čelo, môžete mať trojuholníkovú tvár.
 • Kosoštvorcová: kosoštvorcová tvár sa líši od okrúhlej alebo oválnej tváre v tom, že lícne kosti sú výrazne širšie ako brada a čelo, ktoré sú veľmi úzke.

4.Vyčistite zrkadlo. Umyte alebo zotrite všetky značky, ktoré ste nakreslila, a to najmä ak ste na verejných toaletách!

Metóda 2: Presné meranie tváre

1. Nájdite zrkadlo. Tvár si budete chcieť zmerať pred zrkadlom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, použite veľké zrkadlo v miestnosti s dobrým osvetlením, aby ste jasne videli každú časť Vašej tváre. Väčšina kúpeľní má nad umývadlom veľké zrkadlo, ale akékoľvek veľké zrkadlo (I kozmetické zrkadlo v spálni), poslúži rovnako dobre.

Budete tiež potrebovať flexibilný meter (nie tvrdý meter), ktorý sa prispôsobí krivkám Vašej tváre, kus papiera a pero alebo ceruzku na zapísanie meraní.

2. Zmerajte si šírku od líca k lícu. Ak chcete zistiť šírku tváre, zmerajte ju cez lícne kosti. Umiestnite koniec metra tesne za vonkajší kútik oka - to je východiskový bod. Potom opatrne položte meter v priamej línii cez most nosa ku vonkajšiemu kútiku druhého oka – to je koncový bod merania. Zvinovací meter by mal spočívať na vrchole Vašich lícnych kostí. Šírku si zapíšte.

3. Zmerajte si čeľusť. Ďalej budete chcieť určiť veľkosť čeľuste. Pozrite sa rovno do zrkadla a nájdite najširšiu časť čeľuste. Nachádza sa obvykle zhruba 2,5cm pod spodnou časťou ucha. To je východiskový bod Vášho merania. Zmerajte dĺžku od tohto miesta po špičku brady. Potom jednoducho vynásobte toto číslo dvomi a dostanete celkovú dĺžku oboch strán čeľuste. Tento údaj si zapíšte.

4. Zmerajte si čelo. Pozrite sa rovno do zrkadla a nájdite najširšiu časť svojho čela. Obvykle sa nachádza medzi Vašim čelom a Vašou vlasovou líniou. Umiestnite koniec metra na bok čela na jeho najširšom mieste. Meter rozviňte po čele vodorovne, kým sa nedostanete na rovnaké miesto na druhej strane čela. Zapíšte si výsledok merania.

5. Zmerajte dĺžku Vašej tváre. A konečne, je tu čas na určenie dĺžky (alebo “výšky”) Vašej tváre. Nájdite presný stred vlasovej línie (miesta, kde sa stretá čelo a vlasy). Začnite v tomto strednom bode. Meter rozviňte dole po tvári, cez nos po špičku brady. Meranie si zapíšte.

Pre mužov a ženy s oholenou alebo plešatou hlavou – snažte sa merať od miesta, kde by sa mala nachádzať Vaša vlasová línia. Ak ste si oholili hlavu v posledných dňoch, mali by ste byť schopní nahmatať “strnisko” rastu nových vlasov na hornej časti čela. Ak si nie ste istí, odhadnite zdvihnutím obočia a merajte tesne nad najvyššou vráskou, ktorá sa na čele vytvorí.

6. Priraďte k výsledkom Vášho merania typ tváre. Každý človek má inú tvár (ak nie ste identické dvojča!) Drvivá väčšina tvárí sa zmestí do jednej (alebo viacerých) z niekoľkých kategórií. Tieto tvárové kategórie sú: podlhovastá, srdcovitá, štvorec, ovál, okrúhla, trojuholníková a kosoštvorcová Pripravte si výsledky merania a zistite, do ktorej kategórie (alebo kategórií), patríte!

 • Podlhovasté tváre (niekedy nazývané obdĺžnikové) sú dlhšie ako je ich šírka. Majú tiež pomerne podobné údaje, pokiaľ ide o tvár, čelo a čeľusť.
 • Srdcovité tváre sú definované ako obrátený trojuholník. kvôli relatívne špicatej brade a stredne širokému až širokému čelu a lícam. Tieto miesta sú všeobecne o niečo dlhšie, než je šírka líc (asi 3 centimetre alebo menej.)
 • Štvorcové tváre sú asi tak dlhé, ako sú široké – šírka v lícach a dĺžka tváre sa líšia v rozmedzí 2,5-5 cm. Okrem toho, šírka tváre v lícach, čele a na sánke by pri štvorcovej tvári mali byť podobné - okraje štvorcovej tváre by mali byť skoro rovné. Čeľusť pri štvorcovej tvári by v jej najširších miestach mala mať jasné a ostré uhly.
 • Oválne tváre sú proporčne podobné obrátenému vajcu. Sú dlhšie, než sú širšie, s čelom, ktoré je o niečo širšie ako čeľusť a jemne zaoblenou bradou.
 • Okrúhle tváre, rovnako ako štvorcové tváre, sú zhruba rovnako široké ako sú dlhé. Majú však relatívne malé čelo a malú, zaguľatenú čeľusť. Ak je šírka Vašej tváre v lícach a jej dĺžka líšia v rozpätí okolo 2,5cm šírka tváre v čele je menšia než šírka v lícach, a Vaša brada nemá ostrý uhol, máte okrúhlu tvár.
 • Trojuholníkové tváre sú opakom srdcovitých tvárí - sú najväčšie v spodnej časti a najužšie hore. Trojuholníkové tváre majú dlhé, široké a hranaté čeľuste a pomerne úzke čelo.
 • Kosoštvorcové tváre sú najširšie na lícnych kostiach, sa postupne zužujúcim sa čelom a chudou, špicatou bradou. Sú o niečo dlhšie ako je ich šírka. Ak je šírka Vašej tváre v lícach väčšia, než šírka čela a čeľuste a brada je relatívne špicatá, Vaša tvár je kosoštvorcová.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy