Ako sa postarať o vlasy pred vytvorením elegantného spoločenského účesu

Posledná úprava 24.08.2022

Je mnoho dôvodov, pre ktoré sa žena opýta: „Ako ošetrovať vlasy, aby som si mohla urobiť elegantný drdol?“ Aký je ten najlepší spôsob ako sa môžete o svoje vlasy postarať ešte predtým, ako sa vydáte na formálny večierok?

Dohora vyčesané a vypnuté vlasy patria k najpopulárnejším voľbám, pokiaľ ide o spoločenskú udalosť. K dispozícii sú pritom stovky variácií, ktoré možno vyskúšať. Talentovaný kaderník so zmyslom pre tvorivosť dokáže vytvoriť neuveriteľné účesy, ktoré sú doslovne korunou celého vzhľadu. Či už sa rozhodnete pre profesionálneho štylistu alebo nie, správna starostlivosť o vlasy môže znamenať veľký rozdiel vo výslednom efekte.

Umývať, alebo neumývať?

Čisté vlasy sú veľmi príťažlivé a pôvabné, môže byť ale zložité, pracovať s čerstvou umytou hlavou. Vlasy obsahujú prirodzené oleje, ktoré sa o vlasy starajú a udržiavajú ich vo forme, takže sa s nimi dá pracovať. Tieto oleje vám môžu pri formovaní uzlov a drdolov veľmi pomôcť. Ak sa ale rozhodnete, že si vlasy umyjete tesne pred návštevou kaderníctva, môže sa stať, že budú vaše vlasy trochu suché a nabité statickou elektrinou, čo znemožní, aby účes držal tak ako má.

Kaderník bude chcieť samozrejme pracovať s čistými, suchými vlasmi. No ak si ich umyjete tesne pred odchodom do salónu, môže to byť kontraproduktívne. Ženy s hustými vlasmi nebudú schopné, dokonale si ich vysušiť. A práve vlhkosť, ktorá v nich ostane, môže spôsobiť pri úprave účesu problémy. Štruktúra vlasov aj ich objem sa totiž po úplnom vysušení zmenia.

S akým predstihom pred príchodom do kaderníctva by ste si teda mali vlasy umyť? Posledná vec, ktorú by ste asi chceli, je ukázať sa v kaderníctve s neupravenými vlasmi, ktoré ste neumývali, ani nepamätáte. Pracovať s mastnými vlasmi nie je žiadne potešenie, špinavé kadere môžu byť dokonca neupraviteľné. Podľa čoho sa teda rozhodnúť, kedy je ten správny čas na ich umytie?

  • Hustota vašich vlasov. Husté vlasy potrebujú dlhší čas na usušenie, takže je najvhodnejšie, ak si ich umyjete minimálne 24 hodín pred termínom u kaderníka. Riedke vlasy zvyknú uschnúť skôr, takže budete mať viac času na ich vysušenie, aj keď si ich umyjete iba niekoľko hodín pred návštevou salónu.
  • Mastné alebo suché vlasy. Ak sú vaše vlasy mastné, je najlepšie, ak si ich umyjete hneď ráno, ak je váš termín naplánovaný na poobedie. Ak máte termín u kaderníka ráno, umyte si ich večer predtým, než pôjdete spať. Ak máte suché vlasy, mali by ste dať prirodzeným olejom aspoň 24 hodín na to, aby sa vytvorili. Potom sa už kaderník môže dať do práce.

Mám pred návštevou salónu použiť nejaké ošetrovacie produkty na vlasy?

Tu je každá rada drahá, pretože aj samotní odborníci sa v názoroch rozchádzajú. Jedni odporúčajú použiť po umytí tužidlo, aby ste vlasy pripravili na udržanie plánovaného účesu. Druhí tvrdia, že by ste si na vlasy nemali dávať vôbec nič, pretože by to kaderník aj tak musel pred tvorbou účesu z vlasov vymyť.

Špeciálne odporúčania

Pomôže, ak dodržíte svoju pravidelnú rutinu. Ak si vlasy umývate denne a používate na ne vlasové produkty, je vhodné, aby ste v tom pokračovali aj naďalej, ak to takto u vás funguje. Na druhú stranu, ak dovolíte vlasom, aby si oddýchli v prirodzenom stave, bez použitia akýchkoľvek produktov starostlivosti, bude to tiež veľmi dobrá voľba pred návštevou kaderníctva.

Je tiež dôležité, aby ste boli so svojím kaderníkom rovnakého názoru. Zistite si preto, či pri tvorbe spoločenského, príležitostného účesu uprednostňuje čerstvo umyté vlasy alebo vlasy umyté deň vopred. Tiež by vám mal povedať, či máte do vlasov votrieť tužidlo alebo gél.

Dodržiavať všeobecné odporúčania profesionálov v starostlivosti o vlasy je vhodné riešenie, obzvlášť pred špeciálnou spoločenskou udalosťou.

Dobrá starostlivosť o vlasy

Je tiež dôležité, aby boli vlasy zdravé už týždne predtým, ako si necháte urobiť spoločenský účes na špeciálnu príležitosť. Dbajte na to, aby ste sa nechali pravidelne podstrihnúť každé štyri až šesť týždňov, zabránite tak lámaniu vlasových končekov. Minimalizujte používanie stylingových produktov, ktoré vlasy zahrievajú (teda fény, žehličky a kulmy). V prípade ich použitia nezabudnite použiť sprej na ochranu pred teplom a zahrievaním.

Vyhýbajte sa česaniu vlasov od korienkov ku končekom, zabránite tak čiastočne lámaniu a štiepeniu končekov. Namiesto toho začnite česať vlasy od stredu vlasu ku koncu a postupne sa prepracujte až ku korienkom. Dolámané konce vlasov sú pre formálny účes doslova katastrofou.

Šampón aj kondicionér, ktorý používate, by mal byť čo najjemnejší. Po umytí vlasov použite svoj obľúbený kondicionér, ale uistite sa, že značky produktov budete obmieňať. Zabezpečíte tak, že sa vám z nich na vlasoch nebudú tvoriť nánosy. Ak príležitostne použijete prečisťovací šampón, mal by pomôcť pri odstránení zvyškov ostatných produktov z vlasov. Vyhnite sa ale použitiu takéhoto prečisťovacieho šampónu pred tým, ako si necháte urobiť účes. Zvážte aj použitie hĺbkového kondicionéra, a to raz týždenne. Pomôže vám to udržať vlasy zdravé a silné už týždne predtým, ako sa vyberiete vo svojom formálnom účese na spoločenskú akciu.

Či už sa rozhodnete pre klasický drdol alebo vlasy vyčesané v starogréckom štýle, starostlivosť o vlasy by mala byť vašou bežnou praxou.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy