Ako zdravé stravovanie nevyzerá? 21 „zdravých“ potravín, ktoré by ste nikdy nemali jesť

Posledná úprava 15.12.2022

Mnohí ľudia si myslia, že sa stravujú zdravo a pestro. Ak sa však hlbšie zahľadia a rozoberú svoj jedálniček, objaví sa dosť nezdravých potravín, ktoré by medzi zdravé stravovanie nemali preniknúť ani omylom. Ale nemožno sa čudovať. Keď sa porozhliadnete po štítkoch a zbadáte všetky tie reklamy, heslá ako „bez cukru“ alebo „čisto prírodné“, či dokonca „organické“, človek zostane zmätený a mnohokrát nevie, čo je pravda a čo je pri výbere potravín dôležité.

Aby boli pre vás veci o čosi jednoduchšie, ponúkame zoznam potravín, ktoré by ste nemali nikdy jesť. Mnohé z nich vôbec nie sú zdravé a ak sa snažíte o zdravé stravovanie, mali by ste sa im vyhýbať. Ide totiž o tajné cukrové bomby, potraviny, ktoré spôsobujú v tele zápaly, dokážu dostať hormóny do nezdravého stavu. Prípadne sú napustené skutočne nebezpečnými a nevhodnými látkami.

1) Ovocné džúsy

Ovocné džúsy sú rovnako nebezpečné ako sýtené sladené nápoje. Alebo k nim majú veľmi blízko, ak ich pijete až príliš mnoho. Pozrite sa na to takto. Ak si dáte 2 či 3 deci pomarančového džúsu, vypijete šťavu zo štyroch stredne veľkých pomarančov za pár sekúnd (ak teda vôbec džús obsahuje pomaranče). Ak si vezmete ako dlho by vám trvalo, kým 4 pomaranče zjete, je hneď jasné, že zjesť 4 skutočné pomaranče v pôvodnej forme je skutočne lepšia voľba. Z väčšej časti je obrovské plus práve obsiahnutá vláknina v celom plode.

Ovocné džúsy sú nebezpečné hlavne kvôli fruktóze. Koncentrácia fruktózy v priemernom džúse je 45,5 gramu na liter. V prípade sýtených sladených nápojov je to 50 gramov. A ľudské telá nie sú stavané na to, aby dokázali zvládnuť taký nápor fruktózy. Glukóza slúži telu ako palivo, fruktóza sa spracováva takmer výlučne v pečeni, kde sa následne mení na tuk.

2) Sójové proteíny

Na rozdiel od populárnych tvrdení o prospešnosti proteínov zo sóje, v skutočnosti zdravé nie sú. Teda ak ide o nefermentovanú sóju. Fermentovaná sója je v poriadku. Ale jesť edamam, sójové mlieko a sójové proteíny je už o niečom úplne inom.

Väčšina sóje je geneticky modifikovaná, aby odolala glyfozátom, čo je aktívna prísada v herbicídoch. Glyfozát sa pritom spája so zdravotnými problémami, a to vrátane odumierania buniek. [1]

Vo všeobecnosti je akceptovaný názor, že dlhodobé užívanie sójových doplnkov je nebezpečné, pretože sa spája s nasledovným:

  • alergická rinitída (senná nádcha)
  • astma
  • rakovina prsníka
  • cystická fibróza
  • rakovina endometria
  • hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy)
  • ochorenia obličiek
  • rakovina močového mechúra

Každá zo spomenutých náležitostí je závažným dôvodom, prečo patrí sója medzi zdravé potraviny, ktoré by ste jesť nemali a je najlepšie zo zdravého stravovania ich vyradiť.

Lepšia alternatíva

Ak máte radi sójovú omáčku, vyskúšajte radšej kokosovú. Ak predsa len z času na čas použijete sóju, vyberajte si fermentovanú. Sem patrí natto, tempeh a pravá polievka miso.

3) Cukrový alkohol

Cukrový alkohol sa bežne nachádza v žuvačkách bez cukru a pečive bez cukru, tiež v náhradách cukru. Najpopulárnejšou formou je xylitol. Medzi ďalšie patrí erytritol, izomalt, lactitol, maltitol, manitol, sorbitol. Častokrát sú predávané ako prírodné sladidlá. Prechádzajú však intenzívnym výrobným procesom a sú často derivované z geneticky modifikovaných prísad ako napríklad kukurica. Niektoré z nich sa spájajú aj s alergickými reakciami, bolesťou hlavy, vyrážkami, nadúvaním.

Lepšia alternatíva

Skúste na sladenie používať zelenú stéviu alebo med (samozrejme s mierou).

4) „Atlantický“ losos a iné ryby chované na farmách, napríklad tilapia

Ďalšie zdravé potraviny, ktoré by ste nemali jesť sú ryby chované hromadne na farmách. Prečo losos z fariem nie je viac radený medzi potraviny vhodné pre zdravé stravovanie? Tu je zopár dôvodov:

  • Podľa výsledkov štúdie (z roku 2016) sú hladiny omega-3 u lososov z rybích fariem výrazne nízke. Dokonca sú o polovicu nižšie než pred piatimi rokmi. Jednou časťou príčiny pre takýto pokles živín je nízky obsah mletých ančovičiek v umelej potrave, ktorou sú lososy kŕmené.
  • Podľa iných výskumov, hladiny dioxínu sú u lososov z chovov až 11 krát vyššie než u lososov z voľnej prírody. Toto environmentálne znečistenie sa následne spája s rakovinou, poškodením orgánov a nesprávnym fungovaním imunitného systému. [2]
  • V roku 2011 zase podľa testov pribrali myši chované lososom z fariem, zvýšilo sa u nich riziko metabolického syndrómu a objavili príznaky cukrovky druhého typu. Tieto problémy súvisia s perzistentnými organickými znečisťujúcimi látkami. Ich hodnoty sú u lososov chovaných na farmách vysoké. [3]
  • Hrozbou a na zváženie je aj fakt, že tisícky chovaných rýb uniknú do „divočiny“. Častokrát sú však nosičmi „super vší“, ktoré nedokážu zabiť už ani najtvrdšie chemické látky. Niektoré z rýb sú nosičmi ďalších ochorení, ktoré ohrozujú blízko žijúce populácie divo žijúcich rýb. Na liečbu lososov z fariem sa navyše používajú zakázané pesticídy, čo je ďalší závažný problém.
  • Na dochovanie 0,5 kg lososa chovaného na farmách je potrebné 1 až 2 kg iných rýb. Nadmerný lov divých sardiniek, ančovičiek, makrel, heringov a iných rýb narúša prirodzený ekosystém.

Lepšia alternatíva

Aljašský losos z voľnej prírody, pacifické sardinky, atlantická makrela.

5) Pukance (či popcorn) z mikrovlnnej rúry

Ďalšia vec, ktorá medzi zdravé stravovanie nepatrí. Popkorn z mikrovlnky. Obsahuje rôzne otázne prísady. V čom je však hlavný problém? Vrecúška do mikrovlnnej rúry sú pokryté nelepivými perfluorochemikáliami. Patrí sem PFOS (perfluóroktánsulfonát) a PFOA (kyselina perfluóroktánová), sú to chemické látky spájané s rakovinou. [4]

Ďalším problémom je diacetyl. Je to náhrada maslovej príchute. Ak sa vdychuje vo veľkých množstvách, spôsobuje vážne ochorenia pľúc. [5]

Lepšia alternatíva

Až vás bude nabudúce lákať popkorn z obchodu, urobte si jednoducho vlastný. Kúpte si čisté kukuričné zrná. Použite kokosový olej alebo maslo a vsypte 3 lyžice zŕn do ťažkého veľkého hrnca alebo panvice z nehrdzavejúcej ocele.

Najskôr vložte do panvice dve zrnká a počkajte, kým prvé pukne. Potom vsypte 1/3 zrniek a prikryte. Pri praskaní panvicou či hrncom natriasajte, aby mohla unikať para a popkorn sa vám nepripálil. Po dopraskaní pukance vyberte. Ochuťte podľa svojho želania. Vyskúšať môžete cesnakový prášok či červenú papriku.

6) Mäso z veľkochovov

Človek vlastne je to, čím kŕmia tieto zvieratá. A ak je hydina, dobytok a ošípané kŕmené hormónmi, liekmi a neprirodzenou stravou, na ktorú sa používajú pesticídy a rôzne umelé hnojivá, nie je to dobrá správa ani pre vás.

Výskum opäť ponúka zistenia, ktoré nie sú najpozitívnejšie:

  • V kurencoch sa nachádzajú častokrát zakázané antibiotiká, lieky proti alergiám, lieky proti bolesti a dokonca aj proti depresiám.
  • Arzén, ktorý sa dostal do hydiny, vyústil do vyšších hladín toxického arzénu u ľudí.
  • Ročne sa na farmy so živočíšnou produkciou predá 15 miliónov kilogramov antibiotík.

Lepšia alternatíva

Najlepšie je nakupovať mäso u osvedčeného lokálneho mäsiara. Je dobré vedieť ako sú zvieratá chované a kŕmené. Ako sú liečené v prípade choroby. Teda či sa lieky podávajú preventívne alebo len v prípade ohrozenia na živote.

7) Margaríny

Možno si myslíte, že „mýtus o margarínoch“ bol vyvrátený už pred rokmi. Mnohí ľudia ich však stále používajú. Pôvodnou myšlienkou bolo, že margaríny obsahujú menej nasýtených tukov ako maslo, takže chránia srdce. Dnes už ale vieme, že to nie je pravda.

Žiaľ, transtuky boli pôvodné tuky používané v margarínoch. Je to smutné až tragické, keď dnes vieme, že sú transtuky zodpovedné každoročne za približne 50 tisíc fatálnych infarktov. Transtuky zároveň zvyšujú u niektorých ľudí riziko rozvinutia cukrovky typu 2 a niekoľko ďalších závažných zdravotných problémov.

Transtuky boli odstránené z väčšiny margarínov. Treba však upozorniť, väčšina z nich obsahuje priemyselné, spracované tuky, ktoré by ste v prírode nikde nenašli.

Lepšia alternatíva

Voľte radšej maslo alebo ghee, prípadne skúste kokosový olej.

8) Krevety

Z akého dôvodu nepatrí ani kreveta (garnát) medzi zdravé stravovanie?

  • Krevety obsahujú 4-hexylrezorcinol, čo je potravinárska prídavná látka používaná ako prevencia nevhodného sfarbenia kreviet. Táto látka má pritom účinok podobný estrogénu. To znamená, že môže znížiť počet spermií u mužov a zvýšiť riziko rakoviny prsníka u žien.
  • Vodné nádrže na chov kreviet sú častokrát ošetrované neurotoxickými pesticídmi organofosfátmi, ktoré súvisia s príznakmi ADHD, stratou pamäte a trasením. Malachitová zeleň je potenciálny karcinogén a častokrát sa používa na zabíjanie plesní tvoriacich sa na vajíčkach garnátov. Po použití zostáva malachitová zeleň v mäse kreviet po veľmi dlhú dobu. A to až 200 dní pri teplote vody 10°C.
  • Nádrže na chov kreviet sú častokrát plnené aj zlúčeninami organotínu, ktoré hubia mäkkýše. Až potom do nich napúšťajú krevety. Tieto chemické látky napodobňujúce estrogén narúšajú hormóny. Sú tiež radené medzi obezogény. Znamená to, že narúšajú hormonálny systém takým spôsobom, že vytvárajú predispozíciu na obezitu. A to bez ohľadu na to, čo jete. [6]

9) Rastlinné oleje

Ruka v ruke s margarínmi sú aj rastlinné oleje, napríklad repkový olej, zápalové a nezdravé. Väčšinou ide o geneticky modifikované produkty, sú čiastočne hydrogenizované a súvisia s nasledovnými problémami:

  • ateroskleróza
  • vrodené defekty
  • problémy s kosťami a šľachami
  • rakovina
  • cukrovka
  • tráviace problémy
  • ochorenia srdca
  • zhoršenie imunity
  • vysoký cholesterol
  • problémy s učením
  • problémy s pečeňou
  • nízka pôrodná hmotnosť
  • obezita
  • zhoršený rast
  • sexuálne problémy
  • kožné reakcie
  • sterilita
  • problémy so zrakom

Lepšia alternatíva

Odporúča sa čistý, za studena lisovaný extra panenský kokosový olej. Aby ste skutočne z kokosového oleja vyťažili jeho klady a výhody, mal by kúpený výrobok voňať ako kokos. Inak je dobre možné, že bol pasterizovaný a zdravotné prínosy sú preč.

10) Kuchynská soľ

Klasická stolová soľ, ovšem za predpokladu, že to s ňou preháňate, tiež nie je práve najzdravšia. Biela soľ spôsobuje hypertenziu, takže už nebýva postavená na každom jednom stole. [7]

Pôvodne bola ťažená v soľných baniach a následne bola spracovávaná. Dnes už ale ani soľ nie je to, čo bývala. Výrobcovia používajú zberné metódy, ktoré ju zbavujú všetkých prírodných minerálov. Následne pridajú množstvo aditív, aby ju vysušili, zahriali na približne 650°C.

Keďže sa pri tomto procese zničil, je prirodzene v soli sa nachádzajúci jód nahrádzaný jodidom draselným. Niekedy v potenciálne toxických množstvách. Následne je soľ stabilizovaná dextrózou, tá mení sfarbenie do ružova. A nakoniec sa soľ ešte bieli…

Lepšia alternatíva

Oveľa lepšou náhradou soli je jednoducho jej originál. Keltská morská soľ alebo himalájská soľ, ale skutočná, by mala byť tou správnou voľbou, ak sa soli úplne vzdať nechcete, čo tiež nie je ideálne riešenie.

11) Umelé sladidlá

Ak je niečo predávané ako umelé, povedali by ste si, že to ľudia v stravovaní používajú s opatrnosťou. Odporúčajú ich však aj mnohí lekári, pretože sú údajne bezpečné pre diabetikov, majú totiž nízky glykemický index.

Iróniou je, že podľa nových výskumov narúšajú umelé sladidlá črevnú mikroflóru a vlastne môžu cukrovku spôsobiť.

Aby toho nebolo málo, sú náhrady cukru z medicínskeho hľadiska spájané s nasledovným: [8]

  • alergie
  • rakovina močového mechúra
  • tumory na mozgu
  • rakovina prsníka
  • bolesti hlavy
  • hypertenzia
  • lymfómy / leukémia
  • fenylketonúria
  • záchvaty
  • priberanie na váhe a obezita

12) Mlieko bez tuku a mlieko s nízkym obsahom tuku

Je načase prestať sa báť plnotučného mlieka a plnotučných mliečnych výrobkov. Sú oveľa zdravšie ako ich nízkotučné náprotivky. Dokonca hrozí ľuďom pri konzumácii plnotučných výrobkov nadváha a obezita o niečo menej, než pri nízkotučných výrobkoch.

Podľa jednej teórie sa ľudia vďaka plnotučným mliečnym výrobkom cítia dlhšie zasýtení. Okrem toho, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku a bez tuku sú častokrát nabité pridaným cukrom, čo je významný rizikový faktor pre cukrovku typu 2, ochorenie srdca a dokonca rakovinu.

Ak máte tú možnosť, pite čerstvo nadojené surové mlieko. Pasterizáciou sa strácajú mnohé výživné látky. Zahrievaním sa ničí aj enzým laktáza, aj preto majú niektorí ľudia problém správne stráviť mliečny cukor, laktózu.

Surové mlieko je zdravšie a zvyčajne ho možno nájsť v syroch či jogurtoch, samozrejme ideálne domácich. Netreba zabúdať ani na kozie a ovčie mlieko.

13) Pangasius

Pangasius sa stal trendovým jedlom, ale netreba naletieť. Tento „riečny sumec“ či „sumček žraločí“ je často chovaný v chovných nádržiach vo Vietname. Nazýva sa aj swai, tra či basa.

Podľa testov z roku 2016, až 70 – 80 percent pangasia bolo kontaminovaných vibriobaktériou, čo je mikrób zodpovedný za väčšinu prípadov otravy morskými plodmi. Boli pozitívne testované aj na malachitovú zeleň, karcinogénny veterinárny liek.

14) Seitan (pšeničný glutén)

Seitan pôsobí ako zdravé jedlo a súčasť zdravého stravovania, jednoducho úžasná náhrada mäsa. Ale len dovtedy, pokým si neuvedomíte, že ide o gluténovú (lepkovú) hmotu, ktorá sa vyrába vyplavením škrobu z pšeničnej múky rozmiesenej s vodou. Má tiež potenciál zhoršiť alergiu na lepok aj príznaky intolerancie. Nejde ani o kompletný proteín, obsahuje veľa sodíka, jednoducho, žiadna superzdravá potravina.

Lepšia alternatíva

Radšej skúste tempeh. Fermentovaná sója ponúka aspoň probiotiká.

15) Miešané instantné kávové nápoje

Prínosy pitia kávy sú reálne. Odborníci dokonca tvrdia, že dokáže chrániť pred cirhózou pečene a pomáha ľuďom po transplantácii pečene dlhšie žiť. Všetky tieto prínosy sú však zrušené, ak do kávovej zmesi pridáte iné prísady. Napríklad množstvo cukru do populárneho latte. Bežné latte obsahuje až 50 gramov cukru. A všetok cukor, hlavne kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, útočí na pečeň a dokonca prispieva k stukovateniu pečene, čo je alkoholom nevyvolané ochorenie pečene. A to sú tu ešte kávové nápoje, ktoré obsahujú karagénany v šľahačke – tie zase ničia črevá.

Lepšia alternatíva

Držte sa čiernej kávy. Samozrejme s mierou.

16) Nektár z agáve

Nektár z agáve býva vyložený na pultoch so zdravou výživou. Ale medzi zdravé stravovanie a extra zdravé potraviny nepatrí. Agáve má najvyšší obsah fruktózy spomedzi komerčných sladidiel. Fruktóza je pritom ťažká na pečeň a presúva telo do módu uchovávania tuku.

Lepšia alternatíva

Používajte med alebo zelenú stéviu – aj to s mierou, iba na jemné prisladenie.

17) Príliš prepečené či spálené mäso

Každé mäso obsahuje aminokyseliny, vrátane kreatínu a cukrov. Ak ich budete piecť pri veľmi vysokých teplotách, tvoria sa okrem iného aj molekuly nazývané heterocyklické amíny (HCA). Sú to karcinogénne, toxické látky, ktoré sa nachádzajú aj v cigaretovom dyme. Riadne prepečené mäso obsahuje až 3,5 krát viac HCA než stredne prepečené mäso.

Navyše, používanie hustých kupovaných marinád, ktoré obsahujú sladidlá – napríklad cukor, kukuričný sirup s množstvom fruktózy alebo med, je ešte vyššou zárukou spálenia mäsa, takže obsah karcinogénov bude ešte vyšší.

Lepšia alternatíva

Aby ste znížili množstvo karcinogénov vznikajúcich pri grilovaní či pečení mäsa, používajte marinády bez cukru a s kyslým základom. Pridajte aj protirakovinové bylinky ako je bazalka, mäta, rozmarín, šalvia, majoránka, oregáno a tymián. Väčšina týchto byliniek obsahuje veľké množstvo kyseliny karnosovej, karnosolu a kyseliny rozmarínovej. Všetko sú to silné antioxidanty.

18) Garcínia kambodžská

Garcínia kambodžská je lákavá prísada, dokáže totiž ľuďom pomôcť rýchlo schudnúť. Vedľajšie nežiadúce účinky sú však natoľko vážne, že sa dostáva na zoznam neželaných nezdravých potravín. Toto ovocie v tvare tekvice je populárne, využívané vo výživových doplnkoch na chudnutie. Môže však spôsobiť aj zlyhanie obličiek. Za to riziko to určite nestojí.

Lepšia alternatíva

Schudnúť je niekedy ťažká vec, ešte ťažšia je novonadobudnutú váhu si udržať. Ide o zmenu celkového životného štýlu, iba tak sa nestane z chudnutia jednorazová záležitosť s nepríjemným jojo efektom.

19) Jahody nepestované organicky

Jahody, ktoré boli testované, obsahovali v priemere 5,75 rôznych pesticídov na vzorku. A to dokonca aj potom, čo boli umyté. Jahodové polia sú často dezinfikované toxickými plynmi, ktoré boli pôvodne vyvinuté ako chemické zbrane.

Lepšia alternatíva

Voľte organické jahody. Môžete si dokonca vypestovať svoje vlastné, dokonca na balkóne v hrantíku.

20) Konzervované zelené fazuľky

Konzervované zelené fazuľky sú kontaminované niektorými z veľmi nebezpečných pesticídov. Obsahujú tiež bifenol A, čo je syntetický estrogén. Dôsledkom pre človeka je hormonálna nerovnováha, mužská a ženská neplodnosť, PCOS a rakovina prsníka a prostaty.

Lepšia alternatíva

Voľte organické, čerstvé alebo mrazené zelené fazuľky. Ak máte možnosť, vypestujte si vlastné.

21) Palacinky na raňajky na americký štýl

Palacinky alebo vdolky sú samé o sebe v podstate neškodné. Ak si ale kúpite takzvanú „americkú zmes“, je to hneď horšie. Obsahujú zápalové hydrogenizované oleje a transtuky. Pripočítajte si väčšinu sirupov na vdolky s množstvom fruktózy.

Lepšia alternatíva

Urobte si tradičné palacinky s lekvárom či grankom a ovocím a máte vynikajúce jedlo.

Prečo sú niektoré potraviny zdravé a iné nezdravé? Prečo by ste sa niektorým mali vyhýbať? Aké je záverečné poučenie?

  • Ste to, čo jete. Voľte potravinové zdroje, ktoré nie sú príliš spracované.
  • Porozhliadnite sa po lokálnych farmároch, chovateľoch a pestovateľoch a voľte domáce výrobky bez chemických prísad.
  • Čím zdravšie a lepšie sa budete stravovať, tým lepšie sa budete cítiť.

Zdroje

  • BEGLEY, T.H. a kol., 2005. Perfluorochemicals: potential sources of and migration from food packaging [Abstrakt]. Food additives nad contaminants [online]. Oct, 22 (10), 1023–1031 [cit. 31.7.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16227186
  • BOHN, T. a kol., 2014. Compositional differences in soybeans on the market: Glyphosate accumulates in Roundup Ready GM soybeans. Food Chemistry [online]. Jun, 153 (15), 207-215 [cit. 31.7.2018]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613019201
  • FRISOLI, T.M. a kol., 2012. Salt and hypertension: is salt dietary reduction worth the effort? [Abstrakt]. The American journal of medicine [online]. May, 125 (5), 433–439 [cit. 31.7.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22482843
  • GRUN, F. a BLUMBERG, B., 2006. Environmental obesogens: organotins and endocrine disruption via nuclear receptor signaling [Abstrakt]. Endocrinology [online]. Jun, 147 (Suppl 6), S50–S55 [cit. 31.7.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16690801
  • HARBER, P. a kol., 2006. Diacetyl-induced lung disease [Abstrakt]. Toxicological reviews [online]. 25 (4), 261–272 [cit. 31.7.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17288497
  • HITES, R.A. a kol., 2004. Global assessment of organic contaminants in farmed salmon [Abstrakt]. Science [online]. Jan, 903 (5655), 226–229 [cit. 31.7.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14716013
  • IBRAHIM, M.M. a kol., 2011. Chronic consumption of farmed salmon containing persistent organic pollutants causes insulin resistance and obesity in mice. PLOS One [online]. 6 (9), e25170 [cit. 31.7.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21966444
  • TANDEL, K.R., 2011. Sugar substitutes: Health controversy over perceived benefits. Journal of Pharmacology and Pharmacotherapeutics [online]. Oct-Dec, 2 (4), 236-243 [cit. 31.7.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198517/
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy