Ako schudnúť a váhu si udržať?

Posledná úprava 02.01.2023

Chudnutie je ťažké, ale vedieť, čo presne robiť alebo nerobiť, je takmer rovnako zložité. Mnohí ľudia nevedia ako schudnúť jednoducho preto, že svoje telá stále nepoznajú. Alebo nevenujú pozornosť tomu, čo už niekedy v minulosti fungovalo.

Možno budete musieť začať znovu behať, začať jesť viac zeleniny, môžete skúsiť smoothie, alebo prestanete jedávať čokoládky a čokoládové tyčinky. Nech už na vás zaberalo čokoľvek, zdravé stravovacie návyky sú tou najlepšou stratégiou pre vaše telo aj váš životný štýl.

Robte to, čo u vás zaberalo už v minulosti. Znie to samozrejme veľmi jednoducho (nezabúdajte však, že s pribúdajúcim vekom sa naše telá aj metabolizmus a telesná konštrukcia menia – inak sa chudne v 40, inak sa chudne v 60).

Samozrejme, existujú oprávnené dôvody na zmenu stravovania či cvičenia, napríklad v prípade tehotenstva alebo zranenia. A keďže sa telo zvyčajne rutine prispôsobí, je dôležité nenechať svaly zaháľať, ale klásť na ne primerané nároky. Obzvlášť, ak chcete výsledky vidieť oveľa rýchlejšie. Je potrebné načúvať svojmu telu, jeho potrebám a nezanedbávať výživu.

Ako schudnúť s ohľadom na svoje telo?

1) Zamyslite sa nad sebou

Opýtajte sa sám seba...cvičíte kvôli endorfínom alebo kvôli spaľovaniu tukov? Ste ranné vtáča alebo nočný tvor? Kedy najradšej jete? Ak viete, čo vás prirodzene láka, dokážete vyhodnotiť aj svoje preferencie, silné a slabé stránky. Pokojne si začnite písať poznámky. Takto bude vaše povedomie o vlastnom tele hmatateľne zaznamenané.

2) Netlačte na pílu

Aj ten najsolídnejší plán na chudnutie môže byť bezvýznamný, ak nie je intuitívny. Ak ste nikdy neboli ranné vtáča, nemyslite si, že sila vôle vás zázrakom povzbudí, aby ste vstali ráno o piatej a utekali do posilňovne. Ak nenávidíte šaláty, vyhýbajte sa raw diétam. Plán na chudnutie je dobrý len vtedy, ak ho dokážete nasledovať. Lepším prístupom je robiť zdravé rozhodnutia, s ktorými sa dokážete stotožniť.

3) Vytvorte si rutinu

Pokiaľ ide o výživu, potravinová rutina nie je zlá vec. Pri jednom experimente ženy, ktoré jedli celý týždeň makaróny a syr, zjedli na konci týždňa o 100 kalórií menej, pretože im jednoducho toto jedlo prestalo chutiť. Nie, nenavrhujeme vám, aby ste jedli denne to isté. Ak ale nájdete niečo, čo u vás zaberá, držte sa toho. Napríklad, dať si v pracovné dni na obed veľký šalát a nič viac.

Navyše, zvyky nemusia byť nudné. Napríklad by ste si mohli urobiť rutinu z varenia, každý večer presne o šiestej. Diéta by mohla zahŕňať rôzne metódy varenia či nové recepty. Budete na to musieť vynaložiť čas, energiu a odhodlanie, rovnako ako pri iných plánoch na chudnutie. Táto metóda vám ale bude blízka, čo je veľké plus.

4) Pohybujte sa s určitým zámerom

Zmysluplné návyky fungujú z určitého dôvodu, maximalizujú vašu prirodzenú silu. Robte preto rozumné rozhodnutia, ktoré vám pomáhajú napredovať. Ak ste napríklad bežec, nenúťte sa do spinningu (cvičenie na stacionárnom bicykli) len preto, že pri ňom údajne spálite množstvo kalórií. Behajte v intervaloch alebo do kopca, aby ste zvýšili intenzitu a množstvo spálených kalórií.

Znamená to tiež nepodľahnúť módnym trendom na úkor zavedených športov, ako je napríklad bojové umenie alebo gymnastika. Takéto aktivity ponúkajú dlhodobý rozvoj a zvyšujú vaše zručnosti. Tiež sa treba držať jedálnička, ktorý predstavuje zdravý životný štýl, nie diét sľubujúcich rýchle schudnutie. (pozri tiež, prečo niektoré diéty nefungujú)

5) Prehodnoťte svoje ciele

Presuňte svoju motiváciu z hľadania návodu ako schudnúť na cieľ vytvoriť si zdravé návyky. Opýtajte sa sám seba, ktoré návyky si chcete vytvoriť a ktoré zmeniť. A tiež, prečo to chcete. Je oveľa jednoduchšie predstaviť si úspech, keď ho dokážete popísať.

Ako si hmotnosť udržať?

Mnohí ľudia, ktorí schudnú, znovu priberú, a to kvôli viacerým faktorom. Spomalí sa im metabolizmus, zmení sa hormonálna rovnováha, vrátia sa po diéte a chudnutí k nesprávnym návykom, kvôli ktorým pribrali hneď na začiatku. Kvôli faktorom, ktoré sú mimo vašej kontroly, kam patrí zmena metabolizmu a hormonálnej rovnováhy, musíte byť mimoriadne usilovní, ak si chcete novú hmotnosť aj udržať.

1) Tvrdšie cvičiť

Neznamená to samozrejme, že musíte v posilňovni začať tráviť dve hodiny, ani nemusíte zabehnúť maratón. Znamená to iba toľko, že si dáte napríklad o polhodinu či hodinu chôdze naviac. Aj to je recept ako si udržať hmotnosť.

2) Získať podporu okolia

Rovnako ako pri samotnom chudnutí, aj po dosiahnutí želanej hmotnosti musíte novonadobudnuté a hlavne zdravé návyky stále dodržiavať. Ak sa stravujete zdravo, no spolubývajúci obľubujú rýchloobčerstvenia a doma máte zásoby nezdravých jedál, vaším snahám to vôbec neprospieva. Podpora okolia znamená aj vhodný program na chudnutie, podpora dietológa.

3) Dodržiavať novonadobudnuté zdravé návyky

Je dobré, naďalej si kontrolovať príjem jedla, pravidelne sa vážiť, jedálniček plánovať vopred, obmedziť jedenie vonku, v reštauráciách. Potom sa nemusíte obávať, že vaša ťažká námaha a snaha vyjdú navnivoč.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac