prilis nerovnomerne vypadavanie vlasov

zdravim. som zena, 33 rokov. v roku 2014 mi kozna dr diagnostikovala androgennu alopeciu, odobrala vzorky vlasov, ale hned pri anamneze akoby to uzavrela, lebo dedo a otec mali kuty alebo nejaku formu plesiny. vypadavanie na vrchu sa vyrazne spomalilo, ustalo. minuly rok mi gynekolog diagnostikoval polycysticke vajecniky. mam o polovicu menej vlasov ako vo veku do 25 rokov. mam aj potravinove alergie a znizenu imunitu a miernu chudokrvnost. v r. 2014 som po operacii mandli schudla narazovo 5kg a neskor o asi 7 mesiacov zhruba dalsie 3 kg pri protikvasinkovej diete. v poslednom case som zaznamenala, ze vlasy padaju len z pravej polovice hlavy. hlavne v miestach "kutu", nad uchom , za uchom a ešte vzadu vpravo na hlave. tieto miesta aj steklia a svrbia. ked si prehrabavam vlasy, tak je to aj citit, ze vpravo su vyrazne preriedene, jemne, slabe. od koznej som uzivala neocapil a zinok. so zinkorotom pokracujem a uzivam uz asi tretiu flasku alpicort F, co je estrogenova voda - cize vhladom na vajecniky to nebudem moct asi uzivat dlhodobo. je pricinou vypadavania skoro len na pravej strane hlavy diagnoza polycysticke vajecniky? schema androgennej alopecie akoby sa uz mna netykala, mam taky pocit, ze vypadavanie sa ujalo hlavne v pravom kute ponad ucho az dozadu na pravej polovici hlavy. prosim o radu, budem velmi vdacna :-)
08/06/2017
Pýta sa: dagmar
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (1)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Dagmar,

problematika vypadávania vlasov je častokrát komplikovaná práve kvôli prekrývaniu problémov rôzneho druhu. Padanie vlasov býva pritom dôsledkom základného ochorenia - pri niektorých problémoch zvratným, ale často nezvrátiteľným a neliečiteľným...

PCOS poukazuje na hormonálne problémy - a skutočne aj androgénnu alopéciu kvôli problémom s testosterónom, antiandrogénmi... pri androgénnej alopécii vzniká zvláštny vzorec padania vlasov kvôli citlivosti folikulov na androgény - niektoré folikuly sú odolné, iné (napríklad práve nad spánkami) sú zase oveľa citlivejšie - kvôli DHT sa scvrkávajú, až zaniknú úplne - na liečbu sa používa saw palmetto - pri PCOS je však potrebné konzultovať každú liečbu s lekárom (obzvlášť, ak je už nasadená ako liečba PCOS antikoncepcia so silnými antiandrogénmi)

"Svrbenie vlasov", ktoré padajú, nerovnomerné padanie časti vlasov aj rôzne alergie a s tým súvisiaca znížená imunita zase môže poukazovať na alopecia areata. Tu ide o problémy s imunitou, kedy telo napáda okrem iného aj časť folikulov, čo má za následok padanie vlasov - väčšinou oválne či kruhové oblasti...

Je preto vhodné znovu navštíviť trichológa - špecialistu na padanie vlasov. Lekári totiž vo všeobecnosti považujú padanie vlasov za podružné voči základnému zdravotnému problému, ktorý treba vyriešiť. Teda za čisto estetický problém. Ak by vám však bola potvrdená napríklad alopecia areata, je riešením kúpa parochne a v určitých prípadoch ju môže na základe diagnózy preplácať aj poisťovňa (1x do roka, predpísať ju môže okrem onkológa aj kožný lekár).


03/12/2019 - 10:28
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Doporučené produkty

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena