Prečo vlasy vypadávajú po pôrode?

17/08/2014
Pýta sa: kamila
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (2)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Ahoj, v skratke je to preto, pretoze zenske telo je porodom velmi oslabene. O vlasoch vieme, ze vypadavaju velmi casto aj v obdobi nadmerneho stresu a zataze. Porod je pre zenske telo obrovska zataz - stres.

Vlasy bezne rastu a vypadavaju vo fazach anagen - vlas rastie, katagen - vlas prestava rast a stagnuje, telogen - vlas po par mesiacoch vypadava (viac o vlasovom cykle). U zdraveho cloveka su vlasy rovnomerne rozlozene v jednotlivych fazach - niektore vlasy su v rastovej faze, ine stagnuju, dalsie vypadavaju. Tento cyklus sa stale opakuje.

Oslabenie zenskeho organizmu porodom vsak sposobi, ze vlasy pod vplyvom zataze hufne "preskocia" fazu stagnacie - katagen, a dostavaju sa do fazy vypadavania. Toto je teda hlavna pricina - prirodzeny cyklus sa posunul a vela vlasov vypadava naraz.

Riesenie - u vacsiny zien by sa mal tento stav automaticky vratit po urcitom case nazad do povodneho stavu. Bohuzial nie je tomu tak vzdy, su pripady kedy sa vlasy po porode uz "nespamataju" a zena zostava s riedkymi vlasmi. Sucasna veda je na tento problem este prikratka, pretoze je to z velkej casti aj zalezitost hormonov.

Tabletky specialne pre zeny v obdobi tehotenstva a po: Folivital pro mama

Preventivne sa odporuca zasobovat sa dostatocnym mnozstvom vitaminov pre zdrave vlasy.

Viac info najdete aj v clankoch tu Tehotenstvo, pôrod a vypadávanie vlasov


20/06/2015 - 1:08
Odpoveď od: ludomil
Som odborník

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Kamila,

odborne sa tento typ padania vlasov volá postpartum alopecia.

Existujú minimálne dve verzie, prečo nadmerne vypadávajú ženám vlasy po pôrode...

a) počas tehotenstva vlasy zostávajú vo fáze rastu, neprechádzajú do fázy oddychu, pretože telo je nabudené, hormonálne hladiny sú výrazne pomenené - vtedy nastávajúca mamička "rastie do krásy" - zlepší sa jej stav pleti, nechty, vlasy...po pôrode ale prechádzajú folikuly do fázy oddychu a začnú vypadávať vlasy, ktoré mali normálne vypadnúť aj tie, ktoré už mali byť dávno vypadnuté

b) pôrod a tehotenstvo je pre telo stresujúce a po prežitom strese, po pôrode, sa folikuly hromadne presúvajú do fázy oddychu - a vlasy vypadávajú. Rastový cyklus vlasov by sa však približne po pol roku mal opäť normalizovať. Záleží znovu od stavu hormonálnych hladín.

Pre mamičky a budúce mamičky sú určené vitamíny na vlasy v tehotenstve a po pôrode Folivital ProMama.


26/06/2019 - 15:26
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena