Na riiedke vlasy cibula s cesnakom?

Som muž, 38 rokov, posledné 3 roky pozorujem ako mi v prednej časti dosť rednú vlasy, za tie 3 roky som vyskúšal vela drahej kozmetiky, užíval som aj vitamíny no nič, dokonca mám pocit že sa mi to stále zhoršuje. Teraz som našiel na zahraničných fórach dosť pozitívne ohlasy na šťavu z cibule a cesnaku, vraj raz týždenná kúra dokáže zastaviť, ba dokonca obnoviť hustotu vlasov. Čo si o tom myslíte?
17/01/2019
Pýta sa: Manfred
Pošlite otázku cez email, Google +, Twitter alebo Facebook

Odpovede (1)

Pridať odpoveď alebo sa prihláste tu ak máte účet ODBORNÍK (čo je to?)

Dobrá odpoveď? Pridaj bod

Dobrý deň, Manfred,

cibuľa s cesnakom je skutočne odporúčaná ako účinná pomoc pri padaní vlasov. Veľmi dôležité je však poznať pravú príčinu, prečo vlasy padajú - ak je to kvôli oslabeným folikulom a nedostatku vitamínov a celkovo živín, ktoré sa k vlasom dostávajú, je aj cibuľa s cesnakom dobrou voľbou. Resp. môže byť pomôckou pri podpore rastu nových pevných vlasov.

U vás však podľa popisu ustupuje vlasová línia - dochádza k najčastejšej forme plešatenia - androgénnej alopécii. U mužov sa robia kúty až podkovy - klasické plešatenie; u žien vlasy celkovo prerednú po celej hlave. V tomto prípade sa testosterón mení na DHT a ten pôsobí negatívne na folikuly - scvrkávajú sa a tvoria čím ďalej tým jemnejšie vlasy - čiže v rámci bežného vypadávania vlasov vlas vypadne a začne časom vyrastať nový...ale už slabší a tenší. Vypadne ten a na jeho mieste vyrastá opäť slabší a tenší vlas až nakoniec folikul "zanikne" a už sa žiaden vlas vytvoriť nemôže. Takýto typ plešatenia možno zvrátiť, pokým ešte rastie aspoň jemný velusový vlások.

Môžete si identifikovať svoj stupeň padania vlasov a nájsť najvhodnejšiu liečbu. Upozorňujem však, že liečba je dlhodobá (minimálne 6 mesiacov) a po jej vysadení časom znovu prevládne DHT a padanie vlasov sa nanovo spustí.

Z voľnopredajných kozmeceutík (teda kozmetika s obsahom aktívnej látky) je možnosť vybrať šampóny, tablety a aktivátory rastu - používa sa účinná látka nanoxidil (šampón spectral DNC), trioxidil (šampón foligain) alebo ako blokátor DHT saw palmetto (šampón Revivogen so SP alebo extrakt so SP).

Lekár, ktorý sa zaoberá padaním vlasov je trichológ - užšia špecializácia v rámci dermatológie. Na liečbu na predpis býva využívaný minoxidil v tekutej alebo penovej forme. Znovu, liečba je dlhodobá a po jej ukončení sa problém častokrát vráti naspäť.

Liečba samozrejme nemusí zabrať u každého, napriek tomu sa odporúča min 6 mesiacov zotrvať pri jednej zvolenej forme, aby ste mohli vidieť a vyhodnotiť výsledok.


18/01/2019 - 9:11
Odpoveď od: kalina
Som odborník

Doporučené produkty

  • Saw Palmetto extrakt 1000mg

    • Extra silný extrakt zo Saw palmetta
    • Najrozšírenejší prírodný liek na liečbu vypadávania vlasov 

    Liek na predpis? : Nie