Lieky na spanie voľnopredajné

Posledná úprava 06.09.2016

Máte problémy so spánkom? Trpíte na nespavosť? Lieky na spanie bez receptu (či lieky na spanie bez predpisu, prípadne lieky na spanie voľnopredajné) síce môžu dočasne pomôcť. Najlepším prístupom k nespavosti je však stále zmena životného štýlu.

Pravdepodobne ste vyskúšali tipy na dobrý spánok, spávate podľa presného rozvrhu, vyhýbate sa kofeínu, nespíte počas dňa, pravidelne cvičíte, zvládate dokonca aj manažment stresu… No už dávno sa vám nepodarilo dobre vyspať? Je čas na iný druh pomoci a chcete vyskúšať lieky na spanie bez predpisu? Než sa rozhodnete siahnuť po takejto pomôcke, prečítajte si, čo o voľnopredajných liekoch na spanie musíte vedieť.

Lieky na spanie bez predpisu sú pomôcky, nie zázračná kúra

Lieky na spanie, voľnopredajné, môžu účinkovať v prípade, že vás prebdená noc trápi iba príležitostne. Mali by ste však vedieť o niekoľkých výhradách a rizikách, pokiaľ ide o lieky na spanie bez predpisu.

Väčšina voľnopredajných liekov na spanie obsahuje antihistaminiká. Tolerancia na tlmiaci účinok antihistaminík sa môže vyvinúť veľmi rýchlo. Takže čím dlhšie ich beriete, tým menej vám pravdepodobne pomôžu.

Navyše, niektoré lieky na spanie bez receptu môžu na vás pôsobiť aj na druhý deň, môžete sa cítiť grogy a celkovo nie veľmi dobre. Možno to nazvať ako „stav po opici“.

Rovnako je možné vzájomné ovplyvňovanie sa s inými liekmi. Častokrát nie je dostatočne preukázaná ani bezpečnosť a účinok, pokiaľ ide o lieky na spanie. Voľnopredajné lieky sú napriek tomu široko dostupné. Medzi bežnú voľbu voľnopredajných liekov na spanie možno zaradiť:

Difenhydramín (Benadryl, Unisom gély na spanie)

Difenhydramín je sedatívne antihistaminikum. Medzi nežiadúce účinky možno zaradiť dennú ospalosť, sucho v ústach, rozmazané videnie, zápchu alebo zadržiavanie moču.

Doxylamin sukcinát (Unisom tablety na spanie)

Doxylamin je tiež sedatívne antihistaminikum. Vedľajšie nežiadúce účinky sú podobné ako pri difenhydramíne.

Melatonín

Hormón melatonín pomáha kontrolovať prirodzený cyklus zaspávania a prebúdzania sa. Podľa výskumov by výživové doplnky s obsahom melatonínu mohli pomáhať pri pásmovej chorobe, prípadne môžu skrátiť čas potrebný na zaspávanie. Účinok je však vo všeobecnosti mierny. Medzi nežiadúce účinky možno zaradiť bolesť hlavy a ospalosť počas dňa.

Valerián

Doplnky z tejto rastliny sa niekedy užívajú ako lieky pri nespavosti. A hoci niektoré štúdie udávajú určitý terapeutický prínos, iné štúdie ho nepotvrdili. Vo všeobecnosti však valerián nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky.

Dôležité upozornenie

Pokiaľ užívate lieky na spanie bez predpisu, dbajte na nasledovné:

Začnite u lekára

Nepotrebujete zvolenie lekára, ak užívate lieky na spanie bez receptu. Je však vhodné prekonzultovať s ním, či sa vami zvolené voľnopredajné lieky na spanie nebudú ovplyvňovať s inými liekmi, ktoré užívate, prípadne so zdravotnými problémami, ktorými trpíte. Tiež je potrebné stanoviť vhodné dávkovanie. Užívať lieky na spanie je navyše riskantné v prípade tehotných alebo dojčiacich žien. Tiež stúpa riziko mŕtvice u ľudí nad 75 rokov.

Buďte obozretný

Difenhydramín a doxylamín sa neodporúča užívať ľuďom s glaukómom (zeleným zákalom) s uzavreným uhlom, s astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, spánkovou apnoe, závažným ochorením pečene, problémami so zažívacím systémom a zadržiavaním moču. Tieto lieky sa neodporúčajú ani starším ľuďom, pretože môžu zvýšiť riziko vzniku demencie. U starých ľudí môžu vyvolať rôzne nežiadúce účinky, napríklad zmätenosť, halucinácie, sucho v ústach, zahlmené videnie, zápchu, nevoľnosť, zhoršené potenie, neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr (retencia moču) a zrýchlenú srdcovú frekvenciu (tachykardiu).

Užívajte ich iba krátkodobo

Lieky na spanie bez receptu sú iba dočasným riešením nespavosti. Nie sú určené na dlhšie užívanie ako dva týždne v kuse.

Vyhýbajte sa alkoholu

Nikdy nemiešajte alkohol a lieky na spanie. Alkohol môže zvýrazniť sedatívny účinok lieku.

Pozor na vedľajšie nežiadúce účinky

Nešoférujte ani nerobte činnosti, ktoré si vyžadujú plnú pozornosť v období, keď užívate lieky na spanie.

Dobrý spánok každému iba prospieva. Ak máte stále problémy s nočným spánkom, obráťte sa na svojho lekára. Okrem zmien v životnom štýle vám môže odporučiť behaviorálnu terapiu, kde sa naučíte novým spánkovým návykom a spôsobom, ako si prispôsobiť spálňu a prostredie na spanie. V niektorých prípadoch sa odporúča krátkodobé užívanie liekov na spanie na predpis.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Blízke témy