Lieky na spanie a liečba nespavosti

Posledná úprava 02.12.2022

Pri normálnom spánku nemáme problém ľahko zaspať. Ľudia zaspávajú v určitom časovom rozsahu, zvyčajne je to do 15 minút a prechádzajú počas spánku štyrmi fázami. Tieto fázy sú:

  • Fáza N1: Táto fáza je najľahšia, zvyčajne tvorí 10% doby spánku.
  • Fáza N2: Narozdiel od fázy č.1, pri tejto fáze stratíte vedomie o vonkajších podnetoch. Ľudia väčšinou strávia najdlhšiu dobu spánku práve v tejto fáze.
  • Fáza N3: Známa ako NREM, považuje sa za najviac regeneračnú fázu.
  • Fáza R: Známa ako REM spánok, z anglického výrazu „Rapid Eye Movement“, znamená v preklade „rýchli pohyb oka.“ Táto fáza je zo všetkých fáz najaktívnejšia pre váš mozog a telesné funkcie ako je dýchanie a tep srdca. Vaše svaly relaxujú, takže „nepredvádzate“ vaše sny. V tejto fáze sa môžete nachádzať aj ráno, úplne zobudení sa cítite po 20 až 30 minútach.

Čo je to nespavosť?

Väčšina ľudí má pri nespavosti buď problém zaspať alebo zotrvať v spánku.

Ľudia, ktorí trpia nespavosťou sa počas dňa cítia náladoví alebo vyčerpaní. Najčastejší typ nespavosti je psychofyziologická alebo naučená nespavosť. Spočiatku sa človek začne cítiť nepríjemne kvôli stresoru. Potom sa nedostatočný spánok stane rutinou, pretože človek začne nad svojimi problémami so spánkom premýšľať, čo vedie k zvýšenej reakcie prebudenia pred spánkom. Tento stav sa nakoniec stane podmienenou fyziologickou reakciou, ktorá prispieva ku ťažkostiam so zaspávaním.

Mnohým ľuďom stačí, aby zmenili spánkové návyky a odhalili skrytú príčinu nespavosti (môže ísť o zdravotný problém alebo užívaný liek) a pokojný plnohodnotný spánok sa vráti sám od seba. Ak ale takéto základné opatrenia nepomôžu, môže lekár navrhnúť lieky na uvoľnenie a dobrý spánok. Jednoducho pacientovi predpíše lieky na spanie.

Liečba nespavosti

Behaviorálne terapie

Behaviorálna liečba vás naučí novým spánkovým návykom a spôsobom, ako vylepšiť prostredie určené na spánok. Dobré spánkové návyky podporujú zdravý spánok a bdelosť počas dňa. Behaviorálne terapie sa vo všeobecnosti odporúčajú ako liečba prvej voľby pre ľudí trpiacich na nespavosť. V skutočnosti sú rovnako efektívne alebo dokonca efektívnejšie než lieky na spanie.

Medzi behaviorálne terapie radíme:

  • Osveta o dobrých spánkových návykoch. Dobré spánkové návyky zahŕňajú pravidelný spánkový režim, vyhýbanie sa stimulujúcim aktivitám pred spaním, zaistenie pohodlného prostredia na spánok.
  • Kognitívno-behaviorálna terapia. Tento druh terapie vám pomôže kontrolovať alebo odstrániť negatívne myšlienky a starosti, ktoré vám nedovolia zaspať. Možno tak tiež eliminovať nesprávne alebo znepokojivé predstavy o spánku. Patrí sem napríklad myšlienka, že z jednej bezsennej noci môže človek ochorieť.
  • Relaxačné techniky. Progresívna svalová relaxácia, biofeedback (teda biologická spätná väzba) a dychové cvičenia sú spôsoby, ako zmierniť večerné úzkostné stavy. Tieto stratégie vám pomôžu kontrolovať dýchanie, tep srdca, svalové napätie a náladu.
  • Kontrola stimulov. Znamená to obmedzenie času, ktorý strávite v posteli v bdelom stave a asociovanie spálne čisto so spánkom a sexom.
  • Spánkové obmedzenia. Táto liečba znižuje čas, ktorý trávite v posteli a ktorý spôsobuje čiastočnú spánkovú depriváciu, takže ste následne ďalšiu noc oveľa unavenejší. Keď sa spánok zlepší, čas strávený v posteli sa opäť postupne zvyšuje.
  • Pasívna bdelosť. Nazýva sa aj paradoxný zámer. Táto liečba naučenej nespavosti sa zameriava na zmiernenie starostí a úzkosti týkajúcich sa neschopnosti či schopnosti zaspať. Človek si síce do postele ľahne, no snaží sa zostať hore a nezaspať.
  • Svetelná terapia. Ak zaspávate príliš skoro a následne sa príliš skoro budíte, môžete na posun vnútorných hodín využiť svetlo. Buď sa môžete vybrať von, ak je večer ešte svetlo, alebo môžete použiť špeciálny „light-box“ určený na svetelnú terapiu.

Lieky na spanie na predpis

Užívanie liekov na spanie na predpis vám môže pomôcť zaspať. Patria sem napríklad zolpidem (Ambien), eszopiclone (Lunesta), zaleplon (Sonata) alebo ramelteon (Rozerem). Lekári vo všeobecnosti neodporúčajú spoliehať sa na lieky na spanie na predpis dlhšie ako niekoľko týždňov. Niektoré lieky sú však osvedčené aj na dlhodobé užívanie.

Lieky na spanie voľnopredajné

Lieky na spanie bez predpisu obsahujú antihistaminiká, po ktorých budete ospalý. Po užití antihistaminík budete najskôr grogy, tiež však môžu znížiť kvalitu spánku a môžu mať vedľajšie účinky ako denná ospanlivosť, závraty, zadržovanie moču, sucho v ústach a zmätenosť. Tieto účinky môžu byť u starších ľudí ešte výraznejšie. Antihistaminiká tiež môžu zhoršiť problémy s močením, takže budete musieť v noci častejšie chodiť na toaletu.

Alternatívna medicína

Mnohí ľudia vôbec lekára kvôli nespavosti nenavštívia a snažia sa vyriešiť svoje spánkové problémy sami. V mnohých prípadoch síce nebola preukázaná bezpečnosť a účinnosť liečby, napriek tomu ľudia skúšajú nasledovné spôsoby liečby:

  • Melatonín. Patrí medzi lieky na spanie bez predpisu a má pomôcť prekonať nespavosť. Ľudské telo melatonín produkuje prirodzene, uvoľňuje ho do krvného obehu. K tomuto uvoľňovaniu dochádza vo zvýšenej miere pri stmievaní, k ránu jeho produkcia postupne klesá. Zdá sa, že pre starých ľudí je melatonín oveľa prínosnejší. Neexistuje však žiaden presvedčivý dôkaz, že by bol melatonín pri liečbe nespavosti efektívny. Vo všeobecnosti sa užívanie melatonínu považuje za bezpečné, pokiaľ ide o niekoľko týždňov. Bezpečnosť dlhodobého užívania nie je známa.
  • Valeriána. Tento doplnok stravy sa predáva ako pomoc pri nespavosti, pretože má mierne upokojujúci účinok, hoci nebol vedecky dostatočne preskúmaný. O užívaní valeriány sa poraďte so svojím lekárom. Niektorí ľudia, ktorí užívali vysoké dávky alebo valeriánu užívali dlhodobo, si údajne mohli zvýšiť riziko poškodenia pečene. Nie je však úplne jasné, či je za poškodenie pečene zodpovedná valeriána. Keď chcete valeriánu prestať užívať, musíte ju vysadzovať postupne, aby ste predišli abstinenčným príznakom.
  • Akupunktúra. Počas sedenia aplikuje liečiteľ na určité body na tele mnoho tenkých ihiel. Existujú určité dôkazy, že je takáto liečba u niektorých ľudí trpiacich na nespavosť úspešná. Treba však uskutočniť ďalší výskum. Ak popri konvenčnej liečbe vyskúšate akupunktúru, obráťte sa na skúseného a kvalifikovaného liečiteľa.
  • Joga. Niektoré odborné štúdie tvrdia, že pravidelné cvičenie jogy môže zlepšiť kvalitu spánku, pritom riziká jogy sú iba obmedzené. Začnite iba pozvoľna a pracujte s inštruktorom jogy, ktorý vám načúva a pomôže prispôsobiť jednotlivé pozície vašim potrebám a obmedzeniam.
  • Meditácia. Niekoľko drobných štúdií predložilo tvrdenia, že meditácia v kombinácii s konvenčnou liečbou nespavosti môže pomôcť zlepšiť spánok. Niektorí odborníci tvrdia, že pravidelná meditácia môže mať aj ďalšie pozitívne prínosy pre zdravie, napríklad obmedzenie stresu a zníženie krvného tlaku.

Než sa však rozhodnete pre akúkoľvek liečbu nespavosti, prekonzultujte svoj zámer s lekárom. Niektoré voľnopredajné lieky na nespavosť, prípadne bylinné prípravky môžu ovplyvňovať lieky, ktoré užívate a niektoré môžu byť samé o sebe nebezpečné.

Čítajte ďalej 15 tipov pre lepší spánok
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy