Domov / / Je detox pomocou acai berry do...

Je detox pomocou acai berry dobrý a vhodný? Čo je fakt a čo fikcia

Posledná úprava 19.11.2018

Detoxy a očisty tela nie sú pre každého. Ide o prísny režim, ktorý je vhodné prekonzultovať s lekárom. Acai berry samotné sú vynikajúcou potravinou, superpotravinou. Acai sú prínosné pri chudnutí. No sú celkovo výbornou prílohou do jedálnička.

Je detox pomocou acai berry vhodný alebo nevhodný?

Acai berry sa odporúča ako produkt, ktorý naštartuje chudnutie, detoxikuje telo a preto sa odporúča ľuďom, ktorí menia spôsob stravovania. Ako to, že u niekoho pôsobí a u niekoho vôbec?

Pri samotnej detoxikácii tela netreba zabúdať, že sa telo prečisťuje samo, navyše pravidelne. Samozrejme, potrebuje na to nespracované, celé potraviny. Práve tie pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu v tele.

Acai berry sú plné silných antioxidantov, majú množstvo prínosov pre zdravie. Ak však kupujete detox s obsahom acai berry ako produkt, býva v ňom zvyčajne menej ako 5 percent samotných bobúľ.

Chudnutie je komplexná záležitosť. Najdôležitejšie však je vzdať sa spracovaných jedál a vylúčiť ich z jedálnička. Treba ich nahradiť zdravými nespracovanými potravinami. Ide o vyrovnaný a kaloricky striedmy životný štýl. Pohyb a fyzická aktivita zároveň pomáha telu pri chudnutí. Bez práce však nie sú koláče, takže samotné goji na chudnutie nepomôže.

Ako detoxikovať telo a ťažiť z detoxu pomocou acai berry?

Ako prvé, ak chcete podstúpiť detoxikáciu, treba to robiť spôsobom, ktorý je zdravý a osvedčený. Ak trpíte na zápchu, nadúvanie, plynatosť či bolesti hlavy, je zdravá očista určite na mieste.

Za úplne najlepší spôsob ako detoxikovať je považovaný Danielov pôst. Daniel, postava z Biblie, držal diétu pozostávajúcu z vody a zeleniny. Vtedy trénoval spolu s vojskom kráľa Nabuchodonozora. Ostatní vojaci sa stravovali „nezdravo“. Zato Daniel a jeho traja priatelia boli po desiatich dňoch na tejto diéte zdravší než zvyšok vojakov, ktorí jedli mäso a pili víno.

Tento Danielov pôst pozostáva z konzumácie ovocia, zeleniny, čistých ovocných a zeleninových štiav a samozrejme vody. Acai berry je teda vítaným doplnkom k tomuto druhu diéty či stravovania. Vďaka acai berry sa do tela dostane množstvo antioxidantov, tiež vláknina a iné živiny, ktoré výrazne pomáhajú pri očiste tela.

Plusy a mínusy detoxu s acai berry

1) Pôst s acai berry podporuje zdravie srdca

Spomínaný Danielov pôst je určený na ochranu srdca. Zlepšuje lipidový profil, čo je množstvo cholesterolu, triglyceridov a iných faktorov v krvi, ktoré sa spájajú s chorobami srdca.

2) Prevencia chorôb vďaka antioxidantom

Acai berry je bohatý zdroj antioxidantov, vrátane antokyanínov. Ide o typ fytoživín známych schopnosťou znížiť tlak krvi, zápal aj cholesterol. Ako to, že sú antoxidanty v acai telu natoľko prospešné?

Je to preto, že sme vystavovaní oxidačnému stresu spôsobenému voľnými radikálmi. Tieto voľné radikály sa nachádzajú všade od spracovaných potravín až po slnečné žiarenie. Samotná prítomnosť voľných radikálov problémom nie je. Telo sa takto vlastne pravidelne obnovuje. Ak je však voľných radikálov už príliš, telu škodia.

Preto je dobré eliminovať voľné radikály práve antioxidantmi zo stravy. Spomalíte tak zároveň aj proces starnutia.

3) Acai berry zlepšuje činnosť mozgu

Ďalším „vedľajším účinkom“ takéhoto pôstu, je zlepšenie nálady aj kognitívnych funkcií. Zmierňuje sa aj úzkosť.

Ak navyše pridáte bobule acai, máte ďalší dlhý zoznam živín, ktoré zlepšujú kognitívne a motorické funkcie.

4) Detoxikácia s pomocou acai pomáha pri chudnutí

Zníženie hmotnosti je tiež častým účinkom pôstu. Prijímate menej uhľohydrátov, oveľa menej kalórií, eliminujete cukry. Naopak, prijímate výrazné množstvá vlákniny, pretože jete iba ovocie a zeleninu.

Samotné acai berry ale vaše brucho nevyformuje. Obsahuje však mononenasýtené tuky, čo väčšina ovocia neobsahuje. Tieto tuky pomáhajú pri chudnutí, zároveň vás zasýtia. Pomáha v prevencii prejedania, znižuje tiež inzulínovú citlivosť. A bobule goji obsahujú iba málo kalórií.

5) Acai berry udržiava tráviaci systém zdravý

Očista by nebola očistou, ak by nezlepšila zdravie tráviaceho systému. Pôst s pomocou acai berry pomáha práve tomu. Do tela sa dostanú potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Konzumácia potravín, ktoré obsahujú rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, pomáhajú telu stráviť všetko čo treba, navyše vhodným spôsobom.

Bežným problémom, ktorý sa týka mnohých ľudí, je syndróm deravého čreva. Ide o stav, pri ktorom sa črevná výstelka stáva až nebezpečne priepustná. Umožňuje totiž aj toxínom a iným problematickým látkam preniknúť do tela. Medzi niektoré faktory vedúce k deravému črevu je prílišné zaťaženie toxínmi a zápaly. Od oboch si pritom môžete pomôcť práve Danielovym pôstom.

Odstranením potravín ako napríklad cukor, spracované zrná a konvenčné mliečne výrobky zo stravy a ich nahradenie hojivými verziami pomôžete vyregulovať tráviaci systém. Takto telo môže denne odstraňovať toxíny, a nielen z času na čas. Takto vás nebude tak často trápiť nadúvanie ani sa vás nebude ako kliešť držať brušný tuk.

Výživné látky z acai podporujú tiež rýchlejšie trávenie, takže v hrubom čreve nezostanú nestrávené kúsky jedla ani sa tam nebudú hromadiť iné nechcené látky.

Okrem pomoci s účinnejším trávením má acai berry protizápalové vlastnosti. Pritom zápalové ochorenie čriev ako syndróm dráždivého čreva, ulceratívna kolitída a Crohnova choroba sú bežnými zápalovými ochoreniami. A pomôcť im môže okrem iného aj dodržiavanie protizápalovej diéty.

Aké má nevýhody Danielov pôst v kombinácii s acai berry?

Ak ste tehotná alebo kojíte, je dôležité poradiť sa o možnosti držania pôstu s lekárom. Ovocie a zelenina, vrátane acai berry, sú pre vás zdravé. Tehotné ženy a dojčiace matky však potrebujú širší záber výživných látok, aby mohli zaistiť správny vývoj dieťaťa.

Inak je Danielov pôst relatívne bezpečný. Drobnou nevýhodou je vo všeobecnosti vyššia cena. Zdravé domáce kvalitné ovocie a zelenina niečo stoja, hlavne ak musíte jesť celý deň iba ovocie a zeleninu. Acai berry patrí celkovo medzi drahé ovocie. V produktoch z acai berry sa bežne nachádza iba 5% skutočného ovocia. Či už ide o šťavy, džúsy, prášky či dužinu.

Dôležitý je tiež dostatočný pitný režim, aby ste zostali riadne hydratovaní.

Ako vyzerá očista pomocou acai berry

Danielov pôst zahŕňa prevažne ovocie, zeleninu, čisté šťavy a vodu. Mandľové mlieko, kokosová voda a kefír sú tiež dobrá voľba. Zelenina je základ stravy, dopĺňa sa ovocím (jedna až tri porcie denne), celými zrnami (s mierou naklíčené zrná), tiež strukovinami (s mierou). Vhodné sú aj naklíčené semiačka a oriešky.

Eliminujte mliečne výrobky, väčšinu zŕn, cukor, energetické nápoje, kofeín, mäso aj oleje. Okrem Južnej Ameriky sa k čerstvému acai nedostanete. Začína prezrievať už po 24 hodinách, a to kvôli obsiahnutým mononenasýteným tukom. Preto sa čisté acai dá kúpiť vo forme tekutej, práškovej alebo ako sušená dužina. Kupujte čisté acai berry, bez pridaných prísad. V džúsoch bývajú napríklad častokrát pridávané cukry.

Zaujímave fakty o detoxe s pomocou acai berry

Prečo sa vlastne stal detox s acai berry tak vyhľadávaný? Čiastočne to začalo posadnutosťou očistami a detoxikačnými kúrami u starovekých Egypťanov. Nakoniec Egypťania a neskôr aj Gréci vymysleli koncept črevnej očisty. Teória sa zakladala na predpoklade, že potraviny v tele po dosiahnutí hrubého čreva začínajú hniť, tak ako sa to s jedlom deje mimo tela. Princíp detoxikácie tela sa zakladal na snahe čo najskôr sa zbaviť takéhoto „zahnívajúceho“ jedla.

Dokonca už na začiatku 19. storočia, od roku 1800 sa objavuje a odporúča detoxikácia v mnohých populárnych časopisoch. Niekoľko lekárov zašlo až tak ďaleko, že odporúčali odstránenie hrubého čreva, aby sa zabránilo toxínom prestupovať z čreva do tela.

Od roku 1930 sa postupne očista hrubého čreva z bežnej medicínskej praxe vytratila a vrátila sa v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. V poslednej dobe je „zázračný detox“ opäť populárny, aj preto vzniklo a vzniká množstvo výrobkov a produktov, ktoré však vôbec nie sú potrebné. Hlavne ak sa zamyslíme nad prirodzeným procesom zbavovania sa toxínov.

Acai berry obsahuje výživné látky, ktoré pomáhajú pri trávení, aj s ich pomocou môže hrubé črevo efektívne eliminovať nahromadený odpad. Obsahujú tiež veľké množstvá vlákniny. Na základe týchto poznatkov vyrábajú rôzne firmy rozličné produkty s acai berry. Tie však už nanešťastie obsahujú aj také prísady, ktoré nie sú vôbec potrebné alebo sú dokonca nevhodné.

Potenciálne nežiadúce účinky a upozornenie pri očiste s pomocou acai berry

Ako bolo poznamenané už vyššie, detoxikačné kúry s acai berry zvyčajne obsahujú množstvo ďalších pridaných látok. Nie každá z nich je navyše uvedená na zozname použitých prísad.

Pri každom pôste je vhodné zámer vopred prekonzultovať s lekárom v prípade, že ste tehotná alebo dojčiaca žena. Následne je potrebné dávať pozor na prípadné alergické reakcie na acai berry či iné ovocie. Ak vám napúchajú pery, jazyk či ústa, prestaňte toto ovocie konzumovať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy