Chcete mať čistú a žiarivú pleť? Vyhýbajte sa týmto 7 potravinám

Posledná úprava 22.04.2022

Niektoré detoxikačné programy vychádzajú z princípu vylúčenia všetkých potravinových skupín, na ktoré je väčšina ľudí citlivých. Patrí sem okrem iného lepok, mliečne výrobky, alkohol, kofeín, ľuľkovitá zelenina a vajcia. V rámci detoxu ich treba nahradiť stravou rastlinného pôvodu s pridaním organického chudého mäsa a rýb. Môžete tiež piť špeciálne zmesi z prášku a užívať výživové doplnky. Tí vnímavejší sa pri tom naučia veľa o sebe, svojich zvykoch a svojej pokožke…

Nemusíte sa vrhnúť oficiálne na detoxikáciu tela. Môžete však využiť niektoré detoxikačné rady v prípade, že sa cítite nesvoji, máte pocit nadúvania alebo máte priam hroznú pleť – so škvrnami, opuchmi a vačkami pod očami… V takomto prípade je vhodné eliminovať príjem lepku, mliečnych výrobkov a cukru približne na jeden až dva týždne, pokým sa nebudete cítiť a nebudete vyzerať lepšie. Už po troch dňoch na takejto diéte sa vám môže rozžiariť pleť. Budete ľahšie a skôr zaspávať. A možno vám zrazu oveľa lepšie padnú nohavice. Nie je to o držaní diéty alebo o chudnutí, ide o vytvorenie harmónie v tele. Zdravé črevá nepochybne prospievajú nádhernej pleti.

Vaša pokožka je predsa váš najväčší orgán a je oknom do vášho vnútra, odráža sa na nej to, čo sa deje vo vás. Voľba nesprávnych jedál, ktoré vyvolávajú zápaly, môže viesť k rôznym problémom s pokožkou.

Ak sa vám zdá očista až príliš dramatická, žiaden strach. Stále vám zostáva možnosť zameniť jednu potravinu za druhú.

1) Eliminovať: syr z kravského mlieka

Mliečne výrobky sú spúšťačom kožných problémov ako napríklad akné. Všetky mliečne výrobky, hoci od kráv z pastvín, pochádzajú z dojníc. Sú teda plné hormónov od kravy, a tieto hormóny sa môžu u človeka prejaviť vo forme akné. Hlavne preto, že posilňujú mužské hormóny, ktoré sa spájajú so vznikom akné. Kravské mlieko zvyšuje ako počet ľudí, u ktorých sa objaví akné, tak aj závažnosť akné samotného.

Nahradiť: syrmi z kešu alebo výživnými kvasnicami

Tieto potraviny neobsahujú laktózu, možno ich však použiť rovnakým spôsobom ako iné syry. Vychutnajte si ich vo forme pomazánok, pochutín a drobného občerstvenia.

2) Eliminovať: sušienky a spracované sacharidy

Spracované sacharidy sú všetky potraviny, ktoré zvyšujú hladiny inzulínu. Patrí sem biely chlieb, prisladené cereálie, cestoviny, pečené koláče, biela ryža a cukrom dosladzované potraviny a nápoje. Tieto spracované potraviny sa rýchlo štiepia a menia na cukor, čím vyvolávajú prudký nárast inzulínu. Viac inzulínu znamená viac akné! Spracované potraviny sú vyrábané aj s použitím spracovaného, umelo vyrábaného oleja, napríklad repkového oleja, sójového oleja a ďalších rastlinných olejov, ktoré sú prozápalové. A viac zápalu znamená viac akné.

Nahradiť: sušienky so semiačkami alebo mandľové sušienky

Tieto sušienky sú plné zdravých tukov a proteínov, ktoré sú pre vás dobré. Tiež majú nízky obsah cukrov a sú plné vlákniny, aby sa vyrovnal krvný cukor a hladiny inzulínov.

3) Eliminovať: džúsy a šťavy

Nakoľko zelená je zeleninová šťava? Ak má sladkú chuť, má s najväčšou pravdepodobnosťou príliš veľa cukru. Mnohé „zelené“ zeleninové šťavy obsahujú až 50 gramov cukru! Navyše im často chýbajú prírodné vlákniny, ktoré sa nachádzajú v celom ovocí. Práve tie, ktoré pomáhajú pri tlmení uvoľňovania inzulínu. Spomeňte si, viac inzulínu znamená viac akné. Ak teda dokážete znížiť príjem cukru, bude vaša pleť definitívne čistejšia.

Nahradiť: špeciálnym čokoládovým smoothie

Namiesto džúsu alebo šťavy si dajte výborné smoothie plné zdravých tukov a proteínov. Môžete vyskúšať nasledovný recept.

  • 1 kopček čokoládového proteínového prášku,
  • ½ šálky kokosového mlieka,
  • ¼ až ½ šálky vody (menej vody znamená hustejšie smoothie),
  • 1 čajovú lyžičku organickej instantnej kávy,
  • ½ čajovej lyžičky škorice,
  • ¼ avokáda,
  • 1 polievkovú lyžicu mandľového masla,
  • 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja,
  • 1 polievkovú lyžicu chia semiačok,
  • 6 až 8 kociek ľadu.

Dajte všetky prísady do mixéra, resp. prístroja na smoothie a mixujte, pokým zmes nezíska žiadanú hladkú krémovú konzistenciu.

4) Eliminovať: sladené bublinkové nápoje

Sladené nápoje sú plné cukru a iných umelých chemických prísad. Každá z nich vytvára v tele zápal. Vaša koža je vašim najväčším orgánom a hoci je na povrchu tela, ukazuje, čo sa deje vo vnútri. Sladené nápoje nielenže zvyšujú hladiny inzulínu, diétne nápoje navyše narúšajú potrebné a zdravé bakteriálne osadenstvo v črevách. Kožné problémy ako ružienka, ekzém, akné a ďalšie sú dôkazom nerovnováhy črevných baktérií.

Nahradiť: kombuchou

Kombucha je fermentovaný nápoj, takže je plný probiotík, teda črevu prospešných baktérií. Pitie kombuchy môže pomôcť obnoviť osídlenie čriev zdravými baktériami a obnoviť mikroflóru. Upravením stavu čriev môžete prečistiť pleť. Je to skutočne jednoduché.

5) Eliminovať: jedlá z konzervy

Konzervované jedlá sú plné sodíka a BPA (bifenol A). Všetka soľ v konzervovaných polievkach a jedlách zadržiava v pleti vodu, pokožka potom pôsobí nafúknuto a sucho. Navyše, BPA je endokrinný disruptor, čo spôsobuje problémy s hormónmi. Je to tiež cudzia chemická látka, ktorá môže vstúpiť do vášho tela a vyvolať zápal.

Nahradiť: vývarom z kostí

Vývar z kostí upokojuje črevá a lieči črevnú výstelku. Obsahuje aj kolagén, ktorý dokáže zázraky pri zlepšení pružnosti a elasticity pokožky.

6) Eliminovať: tuniaka z konzervy

Tuniak z konzervy je často chovaný na farmách a chýbajú mu výživné látky z divo žijúcich rýb. Navyše, tuniak obsahuje vysoké množstvá olova, čo môže viesť k otrave olovom.

Nahradiť: lososom z konzervy

Divoký losos z konzervy má vysoký obsah zdravých tukov, hlavne omega-3. Tieto tuky obnovujú bunkové membrány a preto pomáhajú pri vyživovaní pleti. Omega-3 mastné kyseliny sú tiež vynikajúcim prírodným protizápalovým prostriedkom.

7) Eliminovať: kávu

Kofeín je diuretikum, takže telo prichádza o vodu a pokožka sa stáva dehydrovanou.

Nahradiť: horúcou vodou s citrónom

Ide o hydratujúci nápoj plný antioxidantov. Pomáha znižovať riziko zápalu. Tiež podporuje funkcie pečene. Pečeň je hlavným orgánom, ktorý detoxikuje telo. Ak ste zaplavený toxínmi, je oveľa pravdepodobnejšie, že prerazia aj navonok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy