Domov / / / Ako si vďaka bobuliam goji udr...

Ako si vďaka bobuliam goji udržíte mladosť

Posledná úprava 09.04.2019

V severočínskom regióne Ning-sia, kde rastie goji a ľudia ju denne jedia, žije až 16 krát viac storočných ľudí, teda storočných a starších, než vo zvyšku krajiny. Ľudia z tohto regiónu sú navyše aktívnejší, zdravší a plní života – na rozdiel od ich rovesníkov zo západných kultúr. Malé červené goji bobule, považované tradične za „ovocie pre dlhý život“, sú kľúčovou ingredienciou ich zdravého jedálnička. Výskumníci, ktorí študujú byliny využívané v medicíne, identifikovali v goji množstvo živín, vďaka ktorým ľudia zdravšie a dlhšie žijú. Pozrime sa na zdraviu prospešné vlastnosti týchto malých bobúľ.

Ochrana DNA vďaka antioxidantom

Poškodenie DNA otvára dvere každej predstaviteľnej chorobe a urýchľuje starnutie. V priebehu života ničia našu DNA voľné radikály vytvárané ako vedľajší produkt normálneho metabolizmu a ako následok vystavovania sa toxínom.

Hoci sú naše telá vybavené na neustálu sebaúdržbu a opravu, môže ich prílišné množstvo voľných radikálov premôcť, obzvlášť s postupujúcim vekom. Vyústi to potom do predčasného odumierania zdravých buniek, čo môže prispieť k množstvu degeneratívnych chorôb a k mutovaniu buniek, ktoré môže viesť až k rakovine. Ak takémuto náporu nebudú čeliť antioxidanty.

Vitamíny, minerály a aminokyseliny môžu mať antioxidačné vlastnosti. Tu sú niektoré z kľúčových antioxidačných živín objavených v goji bobuliach a telesné funkcie, ktoré podporujú (okrem boja s voľnými radikálmi):

Antioxidanty v goji - Podporované telesné funkcie

 • Vitamín C - Zdravé srdce
 • Beta karotén - Imunita
 • Cystín - Imunita, zdravá výstelka žalúdka
 • B2 (riboflavín) - Zmena uhľohydrátov na „palivo“
 • Mangán - Zdravá koža, kosti, chrupavky
 • Zinok - Hojenie rán, plodnosť, zrak, imunita
 • Meď - Energia, hormonálne funkcie, zdravá pleť
 • Selén - Zdravá pečeň, štítna žľaza, imunita, ochrana pred rakovinou

Podpora produkcie ľudského rastového hormónu

Hladiny ľudských rastových hormónov s pribúdajúcim vekom klesajú. Sedemdesiatročný človek vyprodukuje iba jednu desatinu množstva vygenerovaného dvadsaťročným človekom. Tento pokles ide ruka v ruke s poklesom energie, chradnutím svalov a tendenciou ukladať viac telesného tuku. Zvyšovanie prirodzenej produkcie rastového hormónu nám pomáha pri tom, aby sme sa cítili, vyzerali a fungovali ako oveľa mladšia osoba. Bobule goji v tom pomáhajú naším telám dvoma spôsobmi:

Draslík. Goji je bohatý zdroj tohto minerálu, ktorý je životne dôležitý pre zdravie a dlhý život. Nedostatok draslíka narúša normálne fungovanie hypofýzy, ktorá produkuje rastový hormón.

Aminokyseliny. Určité aminokyseliny podporujú produkciu rastového hormónu. Goji je bohatým zdrojom L-glutamínu a L-arginínu, dvoch aminokyselín, ktoré spolu zvyšujú hladiny rastových hormónov a revitalizujú mladistvý vzhľad a fungovanie tela.

Zvyšovanie libida a sexuálnych funkcií

Zníženie sexuálnych funkcií nie je nevyhnutnou súčasťou starnutia. Utlmenie sexuálnej túžby rovnako u mužov aj u žien môže byť spájané s poklesom produkcie testosterónu. Bobule goji môžu pomôcť pri zvýšení jeho produkcie.

V Ázii je goji považované za tradičné silné sexuálne tonikum. Navyše, goji funguje ako všeobecné tonikum na zlepšenie celkovej vytrvalosti, nálady a pocitu pohody. Môže pomôcť aj pri znižovaní stresu. Oba tieto benefity vedú k zdravému sexuálnemu životu.

Nárast energie

Goji sa radí medzi „adaptogény“. Tento pojem sa používa pri liečivých bylinách na označenie látky, ktorá pôsobí terapeuticky. Adaptogén posilňuje a podporuje systém tým, že napomáha telu odolávať stresu bez toho, aby skolabovalo. Podporuje tiež zdravé fungovanie nadobličiek, ktoré sú v obdobiach stresu zväčša preťažované.

Goji sa v Ázii považuje za obzvlášť prínosný adaptogén. Ľudia veria, že harmonizuje funkcie celého tela, výsledkom čoho je vytrvalosť, sila a energia.

Zlepšenie zraku

Bobule goji obsahujú dve kľúčové živiny potrebné pre zdravý zrak, zeaxantín a luteín. Obe sa sústreďujú v strede sietnice a chránia oko pred najčastejšími stratami zraku spôsobenými starnutím, vrátane degenerácie makuly, kataraktov a diabetickej retinopatie.

Voľné radikály napádajú aj oči. A zeaxantín a luteín ich chránia pred takýmto poškodením. Výskum na zvieratách prebiehajúci v Číne ukázal, že konzumácia goji môže zredukovať poškodenie sietnice spôsobené voľnými radikálmi.

Kontrola cholesterolu a tlaku krvi

85 gramov sušených goji bobúľ obsahuje 1600 mg draslíka, štvornásobnú hodnotu, aká sa nachádza v rovnakom množstve banánu.

Goji má schopnosť bojovať s dvoma kľúčovými faktormi, ktoré spôsobujú choroby srdca. Oxidácia cholesterolu a zvýšený krvný tlak.

Cholesterol sa stáva obzvlášť nebezpečným, ak pod vplyvom voľných radikálov zoxiduje. Zoxidované krvné tuky sa potom lepia na tepny a škodia tam. Naše telá majú vbudovaný obranný systém, enzým nazývaný superoxid dismutáza (SOD). SOD produkuje antioxidanty, ktoré zabraňujú cholesterolu v oxidácii, ale hladiny SOD s pribúdajúcim vekom klesajú.

Čínsky výskum preukázal, že goji dokáže zvýšiť našu produkciu SOD, redukovať oxidáciu cholesterolu. Goji tiež obsahuje iné antioxidanty, ktoré znižujú oxidáciu cholesterolu a pomáhajú kontrolovať krvný tlak.

Udržiavanie životne dôležitých orgánov zdravých

Okrem pomoci srdcu, pomáha goji udržiavať vyrovnanú hladinu cukru v krvi a podporuje fungovanie pečene, tráviaceho systému a kože.

Cukor v krvi. Goji sa v Ázii používa na liečbu cukrovky a na reguláciu vysokého krvného cukru, čo býva predzvesťou cukrovky a ochorení srdca.

Pečeň. Rôzne tipy fytoživín v ovocí podporujú schopnosť pečene detoxikovať a brániť orgány pred poškodením karcinogénmi a vírusom hepatitídy.

Trávenie. Goji pomáha pri všetkých druhoch zažívacích problémov a môže pomôcť pri zotavovaní z ochorení tráviaceho traktu, ako sú vredy a syndróm dráždivého čreva.

Koža. Goji obsahuje mastné kyseliny, ktoré môžu stimulovať produkciu kolagénu a udržiavať vlhkosť, čo vedie k mladšiemu vzhľadu pleti.

Zlepšenie spánku

Bobule goji sú bohatým zdrojom dvoch živín potrebných pre zdravý spánok.

Tiamín (B1). Vitamín sa nachádza v šupkách, no chýba v strave pozostávajúcej zo spracovaných zrniečok. Tiamín zároveň zlepšuje náladu, zmierňuje depresie a zvyšuje hladiny energie.

Magnézium. Minerál znižuje čas potrebný na zaspatie a zlepšuje kvalitu spánku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Ako si vďaka bobuliam goji udržíte mladosť Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

 • Goji Berry Bio tabletky 2000

  Goji Berry sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú posilniť imunitné funkcie. Vhodné pre mužov aj ženy. Výborný doplnok stravy počas detoxikácie alebo chudnutia.

Čítajte viac

Blízke témy