Domov / / / Ako si vďaka bobuliam goji udr...

Ako si vďaka bobuliam goji udržíte mladosť

Posledná úprava 09.04.2019

V severočínskom regióne Ning-sia, kde rastie goji a ľudia ju denne jedia, žije až 16 krát viac storočných ľudí, teda storočných a starších, než vo zvyšku krajiny. Ľudia z tohto regiónu sú navyše aktívnejší, zdravší a plní života – na rozdiel od ich rovesníkov zo západných kultúr. Malé červené goji bobule, považované tradične za „ovocie pre dlhý život“, sú kľúčovou ingredienciou ich zdravého jedálnička. Výskumníci, ktorí študujú byliny využívané v medicíne, identifikovali v goji množstvo živín, vďaka ktorým ľudia zdravšie a dlhšie žijú. Pozrime sa na zdraviu prospešné vlastnosti týchto malých bobúľ.

Ochrana DNA vďaka antioxidantom

Poškodenie DNA otvára dvere každej predstaviteľnej chorobe a urýchľuje starnutie. V priebehu života ničia našu DNA voľné radikály vytvárané ako vedľajší produkt normálneho metabolizmu a ako následok vystavovania sa toxínom.

Hoci sú naše telá vybavené na neustálu sebaúdržbu a opravu, môže ich prílišné množstvo voľných radikálov premôcť, obzvlášť s postupujúcim vekom. Vyústi to potom do predčasného odumierania zdravých buniek, čo môže prispieť k množstvu degeneratívnych chorôb a k mutovaniu buniek, ktoré môže viesť až k rakovine. Ak takémuto náporu nebudú čeliť antioxidanty.

Vitamíny, minerály a aminokyseliny môžu mať antioxidačné vlastnosti. Tu sú niektoré z kľúčových antioxidačných živín objavených v goji bobuliach a telesné funkcie, ktoré podporujú (okrem boja s voľnými radikálmi):

Antioxidanty v goji - Podporované telesné funkcie

  • Vitamín C - Zdravé srdce
  • Beta karotén - Imunita
  • Cystín - Imunita, zdravá výstelka žalúdka
  • B2 (riboflavín) - Zmena uhľohydrátov na „palivo“
  • Mangán - Zdravá koža, kosti, chrupavky
  • Zinok - Hojenie rán, plodnosť, zrak, imunita
  • Meď - Energia, hormonálne funkcie, zdravá pleť
  • Selén - Zdravá pečeň, štítna žľaza, imunita, ochrana pred rakovinou

Podpora produkcie ľudského rastového hormónu

Hladiny ľudských rastových hormónov s pribúdajúcim vekom klesajú. Sedemdesiatročný človek vyprodukuje iba jednu desatinu množstva vygenerovaného dvadsaťročným človekom. Tento pokles ide ruka v ruke s poklesom energie, chradnutím svalov a tendenciou ukladať viac telesného tuku. Zvyšovanie prirodzenej produkcie rastového hormónu nám pomáha pri tom, aby sme sa cítili, vyzerali a fungovali ako oveľa mladšia osoba. Bobule goji v tom pomáhajú naším telám dvoma spôsobmi:

Draslík. Goji je bohatý zdroj tohto minerálu, ktorý je životne dôležitý pre zdravie a dlhý život. Nedostatok draslíka narúša normálne fungovanie hypofýzy, ktorá produkuje rastový hormón.

Aminokyseliny. Určité aminokyseliny podporujú produkciu rastového hormónu. Goji je bohatým zdrojom L-glutamínu a L-arginínu, dvoch aminokyselín, ktoré spolu zvyšujú hladiny rastových hormónov a revitalizujú mladistvý vzhľad a fungovanie tela.

Zvyšovanie libida a sexuálnych funkcií

Zníženie sexuálnych funkcií nie je nevyhnutnou súčasťou starnutia. Utlmenie sexuálnej túžby rovnako u mužov aj u žien môže byť spájané s poklesom produkcie testosterónu. Bobule goji môžu pomôcť pri zvýšení jeho produkcie.

V Ázii je goji považované za tradičné silné sexuálne tonikum. Navyše, goji funguje ako všeobecné tonikum na zlepšenie celkovej vytrvalosti, nálady a pocitu pohody. Môže pomôcť aj pri znižovaní stresu. Oba tieto benefity vedú k zdravému sexuálnemu životu.

Nárast energie

Goji sa radí medzi „adaptogény“. Tento pojem sa používa pri liečivých bylinách na označenie látky, ktorá pôsobí terapeuticky. Adaptogén posilňuje a podporuje systém tým, že napomáha telu odolávať stresu bez toho, aby skolabovalo. Podporuje tiež zdravé fungovanie nadobličiek, ktoré sú v obdobiach stresu zväčša preťažované.

Goji sa v Ázii považuje za obzvlášť prínosný adaptogén. Ľudia veria, že harmonizuje funkcie celého tela, výsledkom čoho je vytrvalosť, sila a energia.

Zlepšenie zraku

Bobule goji obsahujú dve kľúčové živiny potrebné pre zdravý zrak, zeaxantín a luteín. Obe sa sústreďujú v strede sietnice a chránia oko pred najčastejšími stratami zraku spôsobenými starnutím, vrátane degenerácie makuly, kataraktov a diabetickej retinopatie.

Voľné radikály napádajú aj oči. A zeaxantín a luteín ich chránia pred takýmto poškodením. Výskum na zvieratách prebiehajúci v Číne ukázal, že konzumácia goji môže zredukovať poškodenie sietnice spôsobené voľnými radikálmi.

Kontrola cholesterolu a tlaku krvi

85 gramov sušených goji bobúľ obsahuje 1600 mg draslíka, štvornásobnú hodnotu, aká sa nachádza v rovnakom množstve banánu.

Goji má schopnosť bojovať s dvoma kľúčovými faktormi, ktoré spôsobujú choroby srdca. Oxidácia cholesterolu a zvýšený krvný tlak.

Cholesterol sa stáva obzvlášť nebezpečným, ak pod vplyvom voľných radikálov zoxiduje. Zoxidované krvné tuky sa potom lepia na tepny a škodia tam. Naše telá majú vbudovaný obranný systém, enzým nazývaný superoxid dismutáza (SOD). SOD produkuje antioxidanty, ktoré zabraňujú cholesterolu v oxidácii, ale hladiny SOD s pribúdajúcim vekom klesajú.

Čínsky výskum preukázal, že goji dokáže zvýšiť našu produkciu SOD, redukovať oxidáciu cholesterolu. Goji tiež obsahuje iné antioxidanty, ktoré znižujú oxidáciu cholesterolu a pomáhajú kontrolovať krvný tlak.

Udržiavanie životne dôležitých orgánov zdravých

Okrem pomoci srdcu, pomáha goji udržiavať vyrovnanú hladinu cukru v krvi a podporuje fungovanie pečene, tráviaceho systému a kože.

Cukor v krvi. Goji sa v Ázii používa na liečbu cukrovky a na reguláciu vysokého krvného cukru, čo býva predzvesťou cukrovky a ochorení srdca.

Pečeň. Rôzne tipy fytoživín v ovocí podporujú schopnosť pečene detoxikovať a brániť orgány pred poškodením karcinogénmi a vírusom hepatitídy.

Trávenie. Goji pomáha pri všetkých druhoch zažívacích problémov a môže pomôcť pri zotavovaní z ochorení tráviaceho traktu, ako sú vredy a syndróm dráždivého čreva.

Koža. Goji obsahuje mastné kyseliny, ktoré môžu stimulovať produkciu kolagénu a udržiavať vlhkosť, čo vedie k mladšiemu vzhľadu pleti.

Zlepšenie spánku

Bobule goji sú bohatým zdrojom dvoch živín potrebných pre zdravý spánok.

Tiamín (B1). Vitamín sa nachádza v šupkách, no chýba v strave pozostávajúcej zo spracovaných zrniečok. Tiamín zároveň zlepšuje náladu, zmierňuje depresie a zvyšuje hladiny energie.

Magnézium. Minerál znižuje čas potrebný na zaspatie a zlepšuje kvalitu spánku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Ako si vďaka bobuliam goji udržíte mladosť Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy