Ako sa zbaviť ovisnutých pŕs? - 29 efektívnych domácich rád

Posledná úprava 21.04.2023

Bežne sa trápime nedostatkami na tvári a zanedbávame pritom iné dôležité časti nášho tela. Prsia definujú ženské telo a robia ženy atraktívnejšími. Ovisnuté prsia vedia byť ozajstným problémom a dokážu ubrať na kráse. Všeobecne sa ovisnuté prsia vyskytujú u žien vo veku nad 40 rokov, v čase, kedy prechádzajú menopauzou. Je to totiž prirodzený proces, ku ktorému dochádza s pribúdajúcim vekom.

Pri tomto stave vaše prsia strácajú pevnosť a pružnosť. Kojenie, menopauza, náhla strata na váhe alebo naopak náhle pribranie na váhe, nutričný deficit, nosenie nekvalitnej podprsenky sú ďalšími faktormi, ktoré môžu prispievať k ovisnutým prsiam, a to už omnoho skôr, ako by ste očakávali. Okrem toho k tomuto problému môžu tiež prispievať konzumácia alkoholu, nikotínu alebo sýtených nápojov. Ak aj vy máte už po krk ovisnutých pŕs a chcete ich mať pevné a zdravé, čítajte ďalej a dozviete sa ako sa zbaviť ovisnutých pŕs, a to úplne prirodzene.

Ako sa zbaviť ovisnutých pŕs – domáce recepty

Masáž ľadom

Ak ľad príde do kontaktu s pokožkou, tkanivá majú tendenciu stiahnuť sa. Podľa výskumu zvykne studená voda sťahovať aj svaly a spôsobiť ich tuhosť. Masáž ľadom pleť spevňuje a zmierňuje akýkoľvek druh bolesti prevládajúci vo svaloch.

Vezmite si kocky ľadu a masírujte nimi prsia krúživými pohybmi po dobu 1 minúty. Potom prsia osušte uterákom. Dajte si spevňujúcu podprsenku a ľahnite si na 30 minút do pohodlnej polohy. Ideálne je tento postup niekoľkokrát do dňa.

Olivový olej

Masáž olivovým olejom je zatiaľ najlepší spôsob ako spevniť prsia. Prítomnosť viacerých antioxidantov a mastných kyselín pôsobí proti škode, ktorú spôsobujú voľné radikály. Olivový olej pokožku vyživuje a zároveň podporuje jej štruktúru. K olivovému oleju môžete pre ešte silnejší účinok pridať rozmarínový olej. Tento olej zvyšuje produkciu kolagénu v pokožke a zároveň ju spevňuje.

Naneste si malé množstvo olivového oleja na dlaň a pomasírujte si ním prsia smerom nahor. Na podporu cirkulácie krvi a produkciu nových buniek je potrebná 15 minútová masáž. Venujte prsiam túto masáž 4 až 5 krát denne.

Poznámka: Mandľový, jojobový a avokádový olej sú tiež účinnými olejmi na masáž, keďže ponúkajú telu mnoho živín.

Vaječný žĺtok a uhorka

Aplikácia masiek je jedným z najlepších spôsobov ako zmierniť ovisnuté prsia. Uhorka sa využíva v mnohých pleťových maskách, vďaka schopnosti spevniť pleť. Uhorky obsahujú beta karotén, ktorý zmierňuje predčasné starnutie. Ďalšou ingredienciou je vaječný žĺtok, ktorý obsahuje mnoho bielkovín a vitamínov, ktoré ošetrujú pleť a opravujú všetky nedokonalosti, ktoré sa na nej objavia. Okrem toho je tiež bohatý na vitamín A, D, B6 a B12.

Všetko, čo potrebujete spraviť, je pasta z uhorky a vaječného žĺtka. Zmes naneste na prsia na 15 minút. Nakoniec zmyte studenou vodou.

Vaječný bielok

Nielen vaječný žĺtok ale aj vaječný bielok je účinný na spevnenie pleti. Vaječný bielok má totiž vyživujúce schopnosti a prítomnosť hydrolyzidov vo vaječnom bielku spevňuje ovisnutú pokožku aj v okolí vašich pŕs a zanecháva prsia pevné.

Na prípravu potrebujete rozbiť 1 vajíčko. Vajíčko následne aplikujte na prsia a nechajte pôsobiť 30 minút. Zmyte najskôr cibuľovou alebo uhorkovou šťavou, až potom zmes zmyte vodou.

K vyšľahanému vaječnému bielku môžete taktiež pridať med a tvaroh. Aplikujte potom danú zmes na prsia a nechajte pôsobiť 20 minút. Zmyte studenou vodou.

Senovka grécka

Senovka grécka je veľmi prospešná bylina. Podľa ajurvédskej medicíny je účinná aj na ovisnuté prsia. Vitamíny a antioxidanty, ktoré táto bylina obsahuje, neutralizujú každé poškodenie kožných buniek.

Pridajte k ¼ šálke senovky gréckej vodu, čím získate jemnú konzistenciu pasty. Masírujte si touto zmesou prsia krúživými pohybmi po dobu 15 minút a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Zmyte teplou vodou. Opakujte tento postup pre požadovaný výsledok dvakrát týždenne.

Efektívnu masku na prsia môžete taktiež pripraviť zmiešaním 10 kvapiek vitamínu E s olejom zo senovky gréckej. Dôkladne zmiešajte a aplikujte zmes na prsia. Nechajte masku na prsiach pôsobiť 30 minút. Zmyte studenou vodou. Opakujte tento postup raz týždenne.

Môžete taktiež prášok senovky gréckej zmiešať s jogurtom a aplikovať túto zmes na prsia. Jogurt je obohatený o kyselinu mliečnu, vápnik, zinok a vitamín B. Všetky tieto vitamíny hydratujú a regenerujú pleť, zatiaľ čo podporujú tvorbu kožných buniek. Vďaka prítomnosti zinku, ktorý má sťahujúce účinky, ostane pleť pevná a bez rozšírených pórov.

Granátové jablko

Toto ovocie pôsobí proti príznakom starnutia. Rozdrvte šupku z granátového jablka a pridajte k nej pár kvapiek horčičného oleja, čím vytvoríte konzistenciu pasty. Masírujte si prsia touto zmesou po dobu 5 až 10 minút, najlepšie tesne pred spaním.

Olej zo semien granátového jablka je obohatený o fytoživiny, ktoré zanechávajú prsia pevné a silné. Prsia si môžete pomasírovať aj týmto olejom, po dobu 2 až 3 minút denne.

Môžete tiež zmiešať 4 polievkové lyžice indického ľanového oleja so sušeným podrveným granátovým jablkom. Zmes zohrejte, potom nechajte vychladnúť a masírujte si ňou ovisnuté prsia pre spevnenie každý deň.

Bambucké maslo

Bambucké maslo je prírodnou ingredienciou, ktorá sa používa na spevnenie pŕs. Toto maslo je obohatené o vitamín E, ktorý je efektívnym antioxidantom a dokonca spevňuje i kožné tkanivá. Okrem toho je účinný v hojení poškodení spôsobených voľnými radikálmi.

Všetko, čo potrebujete spraviť je naniesť si na prsty malé množstvo bambuckého masla a masírovať ním prsia smerom nahor po dobu 15 minút. Potom ho ešte nechajte na prsiach pôsobiť 10 minút a zmyte studenou vodou. Opakujte tento postup 3 až 4 krát týždenne.

Maska z mandľového oleja a smotany

Mandľový olej je silným hydratačným prípravkom, ktorý zanecháva pokožke jej viskoelastické vlastnosti. Nedostatok hydratácie pokožky spôsobuje, že pokožka ostane ovisnutá a neelastická. Mandľový olej pleti poskytuje živiny a hydratáciu, ktorú pokožka ľahko absorbuje. Smotana je prírodným hydratačným prípravkom, ktorý hydratuje pokožku a zanecháva ju pružnejšiu a zdravšiu.

Zmiešajte 4 až 5 polievkových lyžíc smotany s 2 polievkovými lyžicami mandľového oleja a touto zmesou si jemne masírujte prsia. Opakujte tento postup 3 až 4 krát týždenne.

Namiesto mandľového oleja môžete použiť kokosový olej, ktorým si pomasírujete ovisnuté prsia, aby boli znovu pevné.

Plávanie

Plávanie zahŕňa ťahy vpred a vzad, aktivitu, ktorou spevníte svaly, ktoré držia prsia. Plávanie je jednoducho aktivitou, ktorá skrášľuje ženské telo. Pomáha taktiež v spaľovaní tukov, vytvára nové svaly a spevňuje ich, spevňuje zároveň aj končatiny a hrudník. Zahrňte plávanie do vašej dennej rutiny a spozorujte pevnejšie prsia už po niekoľkých týždňoch. Plávanie po dobu 30 minút denne bohato postačí.

Ak nemáte čas na plávanie skúste plávanie na sucho, ktoré má rovnaký účinok. Postupujte podľa nasledovných krokov.

 1. Postavte sa rovnomerne oproti stene.
 2. Stlačte prsné svaly a pohybujte rukami akoby ste plávali v bazéne.
 3. Opakujte tento pohyb 100 krát a pomaly.

Zázvor

Zázvor je skvelý v regulácii metabolizmu. Podpora metabolizmu vedie k spáleniu väčšieho množstva kalórii, čo nakoniec vedie k zmenšeniu množstva tuku na tele. Nechajte lúhovať 1 čajovú lyžičku nastrúhaného zázvoru v horúcej šálke vody 10 minút. Sceďte a pridajte k výluhu 1 čajovú lyžičku medu. Pite denne minimálne 2-3 šálky zázvorového čaju.

Ako sa zbaviť ovisnutých pŕs – cviky na ovisnuté prsia

Okrem klasického denného cvičenia je jedným z najlepších spôsobov ako spevniť ovisnuté prsia cviky na ich spevnenie. Tieto cvičenia, ktoré sú zamerané na prsné svaly sú účinné v spevnení ovisnutých pŕs.

Kliky

Vďaka klikom podporíte prsné svaly v prsných tkanivách, takže prsia spevníte. Toto cvičenie zahŕňa pohyb tricepsu, predného svalu a deltového svalu (svaly na hrudníku). Postupujte podľa nasledovných krokov a získajte atraktívne prsia.

 1. Ľahnite si na brucho.
 2. Položte si dlane na zem na úroveň ramien, aby tvorili pravý uhol.
 3. Napnite brucho a zdvihnite sa silou rúk.
 4. Spustite telo späť dole a znova hore.
 5. Vykonajte 3 sety po 15 opakovaní.

Hrudný (pektorálny) výťah ramena

Tento cvik je účinný najmä na posilnenie svalov na hrudníku a podpazuší. Prsné svaly sa nachádzajú tesne pod hrudníkom.

 1. Postavte sa s rozostúpenými nohami na šírku bokov.
 2. Do jednej ruky si vezmite činku. Držte ruku diagonálne k podlahe.
 3. Zdvihnite ruku nad ramená a držte ju rovno. Týmto krokom napnete prsné svaly.
 4. Ruku spustite späť a držte v pôvodnej pozícii.
 5. Opakujte 15 krát na oboch stranách.

Toto cvičenie tiež môžete vykonávať pomocou strečingového pásu. Prichyťte si pás pod chodidlami a jeden koniec držte rukou. Postup je rovnaký ako vyššie opísaný.

Kliky o stenu

Bežné kliky môžu byť pre začiatočníkov naozaj náročné. Kliky o stenu sú ľahšou verziou klasických klikov, ktoré môžete skúsiť podľa nasledovného postupu.

 1. Začnite postavením sa k stene na vzdialenosť vystretých rúk.
 2. Položte dlane na plochu steny na úrovní pliec.
 3. Zohnite lakte a nakloňte sa k stene.
 4. Vydržte v tejto polohe sekundu.
 5. Nakoniec sa vystrite späť do pôvodnej pozície.

Pozícia kobry

Tento strečingový cvik je účinný aj na svaly na hrudníku. Okrem toho sú posilnené i ramená, nohy a pľúca. Nasledujte tieto kroky pre získanie atraktívnych pŕs.

 1. Ľahnite si bruchom na podložku, nohy nechajte vyrovnané.
 2. Položte si ruky paralelne k ramenám.
 3. Pri nádychu sa zdvihnite a vydržte v tejto pozícii 15 až 20 sekúnd.
 4. Vydýchnite a spustite sa dolu.

Pre čo najlepší výsledok sa tomuto cvičeniu venujte pravidelne. Tento cvik vám bezpochyby pomôže získať pevné prsia.

Pozícia stromu

Týmto cvikom si rozcvičíte svaly, a tým uvoľnené svaly aj spevníte. V tomto cviku ide hlavne o udržanie rovnováhy. Začiatočníkom sa odporúča použiť podporu, napríklad stenu alebo stoličku.

 1. Stojte vzpriamene, chodidlá dajte k sebe.
 2. Spojte obe dlane, a vystrite ruky nad hlavu.
 3. Zdvihnite jednu nohu a položte ju chodidlom na vnútornú stranu pravého stehna.
 4. Udržte sa v tejto polohe 30 sekúnd a potom sa vráťte späť do pôvodnej polohy.

Krúženie rukou

Toto cvičenie nie je vôbec náročné a pritom spevňuje svaly na rukách aj na hrudníku. Nasledujte tieto kroky.

 1. Postavte sa, nohy rozkročte na šírku ramien.
 2. Zdvihnite ruky na úroveň ramien a stiahnite brucho a zadok.
 3. Krúžte rukami 10 krát dopredu a 10 krát dozadu.
 4. Opakujte dané cvičenie 4 až 5 krát denne.

Tlak jednoručkami v ľahu (Dumbbell Bench Press)

Tento cvik posilňuje najmä ramená, hrudník a tricepsy. Je to totiž cvik, ktorý sa zameriava na viaceré časti tela.

 1. Vezmite si činky do oboch rúk.
 2. Ľahnite si na chrbát, ruky roztvorte kolmo k polohe tela.
 3. Pohybujte rukami smerom nahor a potom ich spustite späť k hrudi.
 4. Pomaly sa vráťte do pôvodnej pozície. Vykonajte 10 setov do oboch smerov.

Pozícia trojuholníka

Toto cvičenie je skvelé na spevnenie prsných svalov.

 1. Postavte sa vzpriamene, nohy široko rozkročené.
 2. Zdvihnite ruky na úroveň ramien.
 3. Dotknite sa pravou rukou ľavého členku a pritom sa zohnite dopredu. V tejto pozícii vaše telo akoby vytvorí trojuholník.
 4. V tejto pozícii na chvíľu zotrvajte a potom vykonajte toto cvičenie zrkadlovo – dotknite sa pravého členku ľavou rukou.

Doska (Plank)

S týmto cvičením nebude získanie pevných svalov ťažkou úlohou. Okrem toho, že spevňuje prsné svaly, je toto cvičenie výborné aj na brušné svaly.

 1. Ľahnite si na brucho.
 2. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, dlane smerujú smerom nadol.
 3. Zdvihnite ruky spôsobom, že budú rovno pod ramenami.
 4. Telo by malo byť pri tomto cvičení vo vzpriamenej polohe od ramien až po členky.
 5. Vydržte v tejto pozícii 20 sekúnd, potom sa vráťte do začiatočnej polohy.

Pozícia luku

Táto pozícia je skvelá na spevnenie poprsia a ovisnuté prsia.

 1. Ľahnite si na brucho.
 2. Zdvihnite nohy smerom k stropu.
 3. Chyťte si nohy rukami a stiahnite chodidlá k ramenám.
 4. Hruď a stehná musíte pritom zdvihnúť zo zeme, tak, že v kontakte so zemou je iba brucho.
 5. Vydržte chvíľu v tejto pozícii.
 6. Vráťte sa späť do pôvodnej pozície.

Pozícia kobylky

Pozícia kobylky je skvelou voľbou pre ženy, ktoré si chcú vypracovať postavu. Okrem spevnenia pŕs spevňuje toto cvičenie i pás a navyše je to aj liek na menštruačné kŕče.

 1. Ľahnite si na brucho.
 2. Ruky si položte k telu a nohy vystrite.
 3. Prepleťte si za chrbtom prsty a ruky zdvihnite, tak, že ramená a hrudník budú vo vzduchu.
 4. Spojte jabĺčka kolien stlačením zadku a stehien.
 5. Nohy majte vystreté, na šírku pásu.
 6. Zdvihnite nohy a ostaňte v tejto pozícii na 5 nádychov.

Pozícia bojovníka

Pri tomto cvičení bude vaše telo napodobňovať písmeno T.

 1. Postavte sa vzpriamene, chodidlá pri sebe.
 2. Nadýchnite sa a zdvihnite ruky nad hlavu.
 3. Zohnite sa dopredu, aby ste vytvorili pravý uhol.
 4. V tejto pozícii musia byť hrudník, trup a ruky v jednej línii.
 5. Pomaly zdvihnite nohu dozadu a držte ju na úrovní zdvihnutých rúk a hrudníka, vydýchnite.
 6. Dýchajte a vydržte v tejto pozícii na pár sekúnd.
 7. Postup opakujte, tentokrát zdvihnite druhú nohu.

Poznámka: Ak ste v poslednej dobe utrpeli zranenie nôh, chrbtice, bokov alebo ramien, tomuto cvičeniu by ste sa mali vyhnúť.

Pozícia lode

Pri tomto cvičení bude telo napodobňovať tvar lode a práve preto sa táto pozícia volá pozícia lode.

 1. Pri tomto cvičení si potrebujete sadnúť a vystrieť vpred ruky i nohy.
 2. Následne pomaly zdvihnite nohy smerom nahor, trup nahnite dozadu.
 3. Chyťte si rukami stehná.
 4. Okrem spevnenia prsných svalov je toto cvičenie dobré aj na spevnenie svalov na ramenách a nohách.

Pozícia otočeného luku

Týmto cvičením si rozcvičíte ruky a nohy a posilníte hrudník. Okrem toho táto pozícia jogy posilňuje energiu tela.

 1. Ľahnite si na chrbát a ruky si položte k ušiam.
 2. Zohnite kolená a pritlačte chodidlá až k zadku.
 3. Pri zdvihu nahor sa nadýchnite, držiac telo pomocou rúk a chodidiel.
 4. Ostaňte v tejto pozícii 10 až 15 sekúnd.
 5. Keď sa vrátite do pôvodnej pozície, vydýchnite. Opakujte tento postup 5 až 10 krát.

Poznámka: Nosenie kvalitných športových podprseniek na cvičenie je najdôležitejšie. Inak môže totiž cvičenie váš stav zhoršiť a vyústiť do permanentného poškodenia pŕs.

Ako sa zbaviť ovisnutých pŕs – bylinné prípravky

Éterické oleje

Éterické oleje sa vyrábajú prirodzenou deriváciou esencií z rastlín a určité esenciálne oleje majú schopnosť spevniť pokožku. Mentolový olej, citrónový olej, cyprusový olej, olej z mäty, mrkvový olej a feniklový olej sú jedny z olejov, ktoré pomáhajú obnoviť elasticitu pokožky. Masírujte niektorým z týchto olejov prsia jedenkrát denne.

Poznámka: Čisté éterické oleje sú natoľko silné, že dokážu popáliť pokožku. Preto by ste pred aplikáciou mali daný esenciálny olej zriediť s rastlinným olejom. Dve kvapky esenciálneho oleja sú postačujúce.

Šatavari (Asparagus Racemosus)

Táto antioxidačná bylina je druh špargle a hojne sa využíva v ajúrvedskej medicíne na liečbu mnohých ochorení. Zmiešajte polievkovú lyžicu tejto byliny s teplou vodou a vypite túto zmes ráno a večer. Konzumujte Asparagus Racemosus pravidelne po dobu 3 mesiacov a spozorujete, že prsia budú každým dňom pevnejšie a príťažlivejšie.

Marocký íl (Rhassoul)

Rhassoul je prirodzene sa vyskytujúci minerálny íl, pôvodom z Maroka. Tento íl spevňuje kožné bunky a obsahuje vápnik, železo, horčík, sodík a draslík, ktoré sú známe svojou schopnosťou spevniť pokožku. Zmiešajte 2 polievkové lyžice marockého ílu s vodou, čím vytvoríte jemnú konzistenciu pasty. Aplikujte danú zmes na ovisnutú pokožku pŕs a nakoniec po zaschnutí íl z pŕs zmyte teplou vodou.

Zelený čaj

Účinok zeleného čaju na spálenie tukov je všeobecne známy. Zelený čaj obsahuje katechíny, ktoré podporujú chudnutie spálením väčšieho množstva kalórií. Predchádzajú totiž ukladaniu tuku a zvyšujú teplotu tela, čo vedie k spaľovaniu tuku. Zelený čaj je vhodný pre ľudí trpiacich obezitou, ochorením, ktoré sa spája so zlým životným štýlom. Zelený čaj taktiež tonizuje celé telo a je skvelý na ovisnuté prsia a ich spevnenie.

Aloe vera

Aloe vera je skvelé na spevnenie kožných buniek. Veľké množstvo antioxidantov prítomné v aloe vera bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za starnutie pokožky. Aloe vera taktiež pôsobí proti starnutiu a podporuje tvorbu kolagénu, čím zlepšuje elasticitu pokožky. Aplikujte si aloe vera gél na ruky a masírujte prsia krúživými pohybmi po dobu 4 až 5 minút. Nechajte na chvíľu pôsobiť, aby pokožka absorbovala všetky živiny.

Ako sa zbaviť ovisnutých pŕs – všeobecné rady na záver

Čo robiť

 • Pite každý deň veľa vody, aby ste pokožku udržali hydratovanú a mali pod kontrolou starnutie pokožky.
 • Naučte sa držať telo vždy vzpriamene, pretože zhrbené ramená počas chodenia alebo sedenia môžu mať vplyv na prsia. Správne držanie tela vás ochráni pred ovisnutou pokožkou.
 • V rámci cvičenia zvoľte jogu, keďže niektoré z jej pozícii sú účinné na spevnenie pŕs.
 • Konzumujte jedlá bohaté na omega 6 a omega 3 mastné kyseliny.
 • Noste push-up podprsenky, ktoré podvihnú prsia.
 • Správna poloha pri spánku taktiež spevňuje prsia. Snažte sa vždy spať na chrbte.
 • Konzumácia jedál bohatých na vitamín C podporuje produkciu kolagénu, ktorý udržiava elasticitu pokožky.

Čo nerobiť

 • Vyvarujte sa rýchlym diétam na chudnutie, ktoré vedú k ovisnutým prsiam.
 • Vyvarujte sa noseniu nesprávnej veľkosti podprsenky, keďže deformuje tvar pŕs. Presná veľkosť podprsenky je na udržanie elasticity kožných buniek nevyhnutná.
 • Vyhnite sa pravidelnej expozícii slnku bez aplikácie ochranného krému, keďže slnko pleť dehydratuje a zbavuje ju elasticity.
 • Prestaňte s fajčením, ochránite pokožku pred oslabením.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy