Ako spevniť ovisnutú kožu po schudnutí

Posledná úprava 03.09.2021

Ak ste naraz schudli veľkú hmotnosť, možno si všimnete že vám začala kde tu ovísať koža. Ovisnutá koža po schudnutí – od ovísajúcich ramien až po brucho...môže ísť o zahanbujúci problém. Objaví sa hlavne vtedy, ak ste schudli príliš rýchlo.

Prečo však koža začne ovísať a ako ju možno po schudnutí spevniť?

Ovisnutá koža po schudnutí – prečo sa tak deje?

Musí sa naťahovať a napínať, keď sa hýbeme, keď rastieme, aj keď sa „scvrkávame“ ako v prípade chudnutia. Koža je neuveriteľne pružný ľudský orgán. Nie je to iba veľký kus gumy, ktorý pokrýva telo. Je to orgán a tak ako iné orgány v tele, pozostáva z buniek.

Rôzne vrstvy kože majú rôzne typy buniek a hoci sa kožné bunky na vonkajšej strane kože (epiderme) neustále nahrádzajú novými bunkami, kožné bunky pod epidermou sú o niečo trvácnejšie. Tieto nižšie vrstvy kože, nazývané dermis a subdermis, sú tvorené elastickými spojivovými tkanivami, vláknami, žilami a všetkými možnými druhmi zložiek, ktoré sa dokážu natiahnuť a stiahnuť. Záleží od toho ako sa o ne staráte.

Čo sa stane s kožou, keď schudnete?

Keď schudnete, hlavne ak schudnete rýchlo, neprídu tieto pružné zložky iba o vrstvu tuku, ktorý ich drží napnuté. Nemajú ani dosť času na to, aby sa adaptovali na svoj nový tvar.

Okrem chudnutia môže pružnosť pokožky ovplyvniť aj vek, zlé stravovanie, dehydratácia, nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom a fajčenie.

Ovisnutá koža po schudnutí – ako ju možno spevniť

Keď schudnete veľké množstvo tuku a začne sa objavovať ovisnutá koža po schudnutí, je prvé pravidlo nepanikáriť. Koža je živý orgán, postupne sa vráti do nového tvaru, ktorý sedí na nové telo. Kým sa tak ale stane, môže to trvať aj dva roky. Možno však podniknúť kroky, ako spevniť pokožku oveľa rýchlejšie.

1) Snažte sa neschudnúť príliš rýchlo

Ako už bolo spomenuté, na pružnosť kože vplývajú rôzne faktory – okrem chudnutia aj vek, stravovanie, dehydratácia, nadmerné slnenie, fajčenie.

Nárazové diéty a nadmerné cvičenie môžu spôsobiť, že sa až prirýchlo zbavíte svalov aj tuku. Tým však uškodíte svojej koži. Podporná základná svalová štruktúra, ktorá drží kožu na tele, sa stratí. Rovnako ako tuk, ktorý udržuje pokožku napnutú.

Snažte sa za týždeň schudnúť 0,5 až 1 kg. Je potrebné, aby ste pri chudnutí nezabúdali aj na posilňovanie, aby ste neprišli aj o svalovú hmotu.

2) Zostaňte hydratovaný

Dodržiavajte pitný režim a potreby tela. Voda je podstatná zložka na udržiavanie elasticity kože. Z jedenia a pitia by ste mali získať aspoň dva litre vody denne.

3) Vhodne sa stravujte

Dve dôležité zložky, ktoré udržiavajú pokožku pružnú a elastickú, sú kolagén a elastín. Potraviny bohaté na proteíny, ako je tvaroh, mlieko, strukoviny, tofu, semienka, orechy a ryby. Tie všetky obsahujú zložky, ktoré budujú kolagén a elastín. Tiež oleje, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú pokožku.

Pre optimálnu absorpciu si doprajte 100 až 200 kalórií z týchto proteínových zdrojov hneď po tréningu.

4) Starajte sa o svoju kožu

O pokožku sa starajte a vyživujte ju. Exfoliácia pomáha odstraňovať odumreté bunky a zvyšuje prúdenie krvi v pokožke. Horúci kúpeľ s morskou soľou a minerálmi zlepšujú pružnosť kože. Krémy na spevnenie pokožky s bylinnými prísadami, ako je aloe vera, kyselina hyaluronová, kvasnicový extrakt, sójové proteíny, vitamín C, vitamín E, vitamín A, tie všetky pomáhajú hydratovať a zvýšiť množstvo kolagénu a elastínu v pokožke.

Vyhýbajte sa silným čistiacim prostriedkom, napríklad sulfátom v mydlách, šampónoch, prostriedkoch na umývanie riadov. Obmedzte pobyt na slnku, vyhýbajte sa soláriám. Nepreháňajte to s pobytom v teplej a chlórovanej vode. Všetky tieto veci znižujú pružnosť kože.

Ak zvyknete kvôli zdraviu plávať, používajte mydlá a šampóny určené špeciálne na odstránenie chlóru.

Kedy by ste sa mali zamyslieť nad chirurgickým zákrokom na odstránenie ovisnutej kože po chudnutí

Kožu možno natiahnuť iba do určitých rozmerov, potom už stráca schopnosť vrátiť sa späť do pôvodného tvaru. Ak bola žena tehotná, dokáže po deviatich mesiacoch pokožku znovu spevniť. Ak ste ale mali mnoho rokov 50 či viac kilogramov naviac, môžete byť vhodným kandidátom na plastickú chirurgiu. Inak svoju kožu spevniť a pozdvihnúť nedokážete. Takéto riešenie sa však má používať iba v extrémnych prípadoch. Navyše mnohí pacienti, ktorí chirurgické odstránenie ovísajúcej kože podstúpili, počas rekonvalescencie po zákroku znovu pribrali.

Rada na záver

Elasticita kože s pribúdajúcim vekom klesá. Treba sa preto zamerať na to, aby ste neschudli prirýchlo, aby ste dopriali telu dostatok tekutín, konzumovali tie správne jedlá, starali sa o svoju pokožku. Vek samotný totiž ovplyvniť a kontrolovať nedokážete. Takže miesto stresovania z faktu, že starnete, by ste sa mali zamerať na to, čo ovplyvniť dokážete. A to je dostatok fyzického pohybu a správne stravovanie. Uvidíte, že budete vyzerať, aj sa budete cítiť dobre.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac