Ženy sú múdrejšie a potrebujú viac spánku, tvrdia odborníci

Posledná úprava 08.12.2022

A je to tu! Výskum potvrdil, že ženy potrebujú viac spánku než muži, pretože sú múdrejšie. To je vedecký fakt…

No dobre, nie tak úplne…

Výskum bol schopný preukázať, že ženská mozgová aktivita je komplexnejšia než mužská. To, že ženy dokážu robiť viac vecí súčasne, je známe. Teraz to potvrdil aj výskum. Pre ženy to znamená, že ich mozgová činnosť je zvýšená, že využívajú viac oblastí mozgu, než muži. Výsledkom je väčšia celková potreba spánku. A mal by to byť kvalitný spánok.

Podľa odborníkov je jednou z hlavných úloh spánku, dovoliť mozgu oddýchnuť si, „obnoviť a opraviť sa“. Čím väčšiu časť mozgu počas dňa používate, tým väčšia časť mozgu si musí oddýchnuť a tým viac spánku potrebujete.

Podľa spomínanej štúdie potrebujú ženy oproti mužom každú noc o dvadsať minút spánku navyše. Treba však dodať, že muži, ktorí majú duševne namáhavú prácu so zreteľom na mentálne zručnosti, teda takú, ktorá si vyžaduje množstvo laterálneho myslenia a rozhodovania, potrebujú viac spánku než priemerní muži. Ale stále to nie je toľko ako v prípade žien. Napriek tomu, kvalitný spánok je kvalitný spánok, u žien aj u mužov.

Ženy potrebujú viac spánku ako muži, pretože ich mozog je prepojený odlišne

V roku 2014 odborníci testovali 949 ľudí a došli k záveru, že mužský mozog mal viacero prepojení v rámci jednej mozgovej hemisféry. Naopak ženský mozog mal viac prepojení medzi oboma hemisférami.

Podľa zistených záver možno uviesť, že muži sú schopní zamerať sa hlbšie na jednu úlohu. Ženský mozog bol lepší pri riešení viacerých úloh súčasne. Tým sa vysvetľuje takzvané „tunelové videnie“ u niektorých mužov a mimoriadne multi-tasking schopnosti u niektorých žien. Multi-tasking, teda vykonávanie viacerých činností súčasne, si vyžaduje od mozgu vynaloženie väčšej námahy. A práve to je dôvod, prečo potrebujú ženy viac spánku ako muži.

Ako zopakoval vedúci výskumného tímu, ženský mozog je úplne iný ako mužský mozog. Ženy počas plnenia rôznych úloh spracovávajú informácie päťkrát rýchlejšie než muži. A na to, aby vykonali rovnakú kognitívnu činnosť, používajú oveľa menšiu časť mozgu než muži.

To všetko síce znie dobre, ale rýchlosť a efektivita ženského mozgu niečo stojí. Vedci tvrdia, že ženský mozog je oveľa náchylnejší na únavu a poškodenie než mozog mužský. Mužský mozog sa dokáže „opraviť“ oveľa rýchlejšie a komplexnejšie. Aj preto je každodenná údržba a obnova mozgu v rámci spánku extrémne dôležitá.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac