Prečo mávame pri zaspávaní pocit akoby sme padali?

Posledná úprava 02.12.2022

Konečne ste v posteli, po dlhom dni si môžete oddýchnuť. Ale pri zaspávaní sa zrazu strhnete, máte intenzívny pocit, že padáte a vaše telo sa zrazu mikne. Nie je to práve ideálny štart do ríše snov. Čo sa to s vami vlastne deje?

Tieto nedobrovoľné zášklby rúk a nôh, dokonca celého tela, sa volajú „strhávanie zo spánku“ alebo „hypnické zášklby“ a bránia vám zaspať.

Netreba však prepadať panike, je to veľmi bežný jav, ktorý nie je škodlivý. Až 70% ľudí z času na čas takéto strhnutie zažije. [1] Niekedy si ho dotyčný ani nevšimne, pretože je už v polospánku.

Lekári si nie sú na 100% istí, čo je príčinou strhávania sa zo spánku. Základná teória predpokladá, že sa nervový systém prepína na spanie. Tak, ako sa telo pozvoľna snaží zaspať, postupne sa uvoľňuje. Spomaľuje sa tep srdca, klesá telesná teplota a napätie svalov sa znižuje. Toto všetko spôsobuje zášklby.

Druhá možnosť je, že mozog zaspáva ešte pred telom a nesprávne interpretuje uvoľňovanie svalov ako signál, že padáte.

Spoločným menovateľom strhávania sa zo spánku je spánková deprivácia. Čím menej spánku sa vám dostáva, tým sa frekvencia zášklbov zvyšuje. Pretože samotný mozog zaspáva rýchlejšie a to vedie k hypnickým zášklbom.

Takže, aby ste večer padli do postele bez pocitu padania, spávajte aspoň osem hodín v kuse každú noc. Po druhej poobede sa už vyhýbajte kofeínu, uvoľnite sa pomocou meditácie, prípadne si prečítajte knihu. Pred spaním žiadne mobily, tablety, žiadne monitory. Ovládnite stres a nepreháňajte to s alkoholom. To sú najbežnejšie rady ako zaspať.

Ak máte hypnické zášklby každý večer, prípadne vám bránia v zaspávaní, poraďte sa o vašom probléme so svojím lekárom.

Zdroje

  • CHIARO, G. a kol., 2016. Hypnic jerks are an underestimated sleep motor phenomenon in patients with parkinsonism. A video-polysomnographic and neurophysiological study [Abstrakt]. Sleep Medicine [online]. Oct, 26, 37–44 [cit. 13.1.2017]. Abstrakt získaný z: https://doi.org/10.1016/j.sleep.2016.07.011
Čítajte ďalej Tipy ako zaspať po nočnej
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac