Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte kolagén

Posledná úprava 26.01.2021

Kolagén je jedna z najpotrebnejších aminokyselín v tele. Okolo 30 percent proteínov je založených na kolagéne. Existuje 28 foriem kolagénu, každý je zodpovedný za iné procesy v tele. Hoci je kolagén najznámejší vďaka jeho prínosom pre pokožku, je nepostrádateľný aj pri zmiernení bolestí kĺbov.

Kolagén sa využíva pri obnove pružnosti kĺbov. Stuhnuté kĺby sú jedným z vedľajších účinkov starnutia, no navýšenie množstva kolagénu môže toto zatuhnutie zmierniť. Dokonca môže oslabiť symptómy artritídy, a to zmenšením zápalu a zlepšením pružnosti kĺbov.

Štúdie týkajúce sa kolagénu a artritídy

Viaceré štúdie preukázali prínosy kolagénu pri bolesti kĺbov a artritíde. Typ II je podľa výskumov na liečbu bolestivých kĺbov najefektívnejší.

V roku 2002 odborníci sledovali ženy s artritídou, ktorým podávali kolagénové výživové doplnky. Po 42 dňovej kúre, kedy užívali kolagén typu II, sa u nich zmiernilo zatuhnutie kĺbov, bolesť po namáhaní kĺbov a tiež celková bolesť kĺbov.

V roku 2009 vedci potvrdili, že užívanie doplnkov s kolagénom typu II bolo pri artritickej bolesti oveľa efektívnejšie, než užívanie glukosamínu a chondroitínu.

Zdroje kolagénu

Kolagén možno nájsť na viacerých miestach.

Kosti zvierat: kosti zvierat obsahujú vysoké hladiny kolagénu. Je to pochopiteľné, pretože kolagén je zodpovedný za to, že kostiam dodáva ich pružnosť tak u ľudí, ako aj u zvierat. Najlepší spôsob, ako dostať kolagén z kostí zvierat, je vývar z kostí. Vývar z kostí si uvaríte veľmi ľahko. Jednoducho varte kosti vo vode približne 24 hodín, a tak z nich získate živiny. Kosti obsahujú tiež ďalšie iné prínosné minerály a vitamíny, ktoré môžu s bolesťou kĺbov pomôcť.

Kolagénové doplnky: ak si nechcete urobiť kosťový vývar, alebo ak nechcete konzumovať živočíšne produkty, riešením sú kolagénové výživové doplnky. Niektoré kolagénové doplnky sú vyrobené zo živočíšnych zdrojov, iné sú však vytvorené v laboratóriách a sú vegetariánske. Na obale je vždy uvedené, či sa jedná o živočíšny kolagén, alebo nie. Výhodou užívania kolagénu v takejto forme je to, že presne viete, koľko ste ho každý deň skonzumovali. Všetky štúdie týkajúce sa kolagénu boli vypracované s ohľadom na kolagénové doplnky a nie vývar z kostí.

Želatína: želatína je prírodná látka vytvorená z kolagénu. Želatínu v prášku nájdete snáď v každých potravinách, kúpiť sa dá aj online. Ak si chcete zakúpiť želatínový prášok, je najlepšie zvoliť organické živočíšne zdroje zo zvierat, pasúcich sa voľne v prírode. Tak si zaistíte, že z neho pre svoje telo vyťažíte čo najviac, a to bez neželaných prísad (ako sú napríklad vysoké hladiny hormónov alebo olovo).

Kolagén typu II pre zdravé kĺby

Kolagén typu II je veľmi efektívny pri obnove pružnosti kĺbov a v boji proti artritickej bolesti. Každý, kto trpí chronickou bolesťou kĺbov, pridaním kolagénu do svojho jedálnička iba získa. Kolagén nepomôže iba vašim kostiam, pomáha aj proti zápalom, zlepšuje pružnosť pokožky a podľa niektorých štúdií dokonca hojí ďasná.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy