Domov / / Čo je to celulitída?

Čo je to celulitída?

Posledná úprava 01.03.2018

Celulitída sa často opisuje ako tukové bunky podobné cukríkom Marshmallows, ktoré napuchnú a vydujú sa pod kožu, čím sa vytvorí hrboľatý vzhľad. Ak pochopíme tento fakt, zistíme, že všetky druhy  vonkajšieho ošetrenia sú neúčinné, pretože sa nedostanú dnu, do tukových buniek. Ale čo je vnútri tukových buniek? Je to jednoduché. Tuk.

...alebo nie?

Celulitída nie je obyčajný tuk

Niektorí odborníci na celulitídu zvyknú tvrdiť, že celulitída je “len obyčajný tuk”. Lekári dokonca publikovali články uvádzajúce, že “takzvaná celulitída” neexistuje, a to napriek tomu, že ju vidia na vlastné oči. Ak celulitída neexistuje, prečo pre ňu máme slovo? Prečo je tento termín tak ochotne a všeobecne akceptovaný? Je to len klamstvo, ktorému všetci veríme? Celulitída musí byť nejako odlišná od tuku inak by sme ju volali tuk.

Samozrejme, že rozdiel medzi tukom a celulitídou je zrejmý. Celulitída je jamkovito vyzerajúci tuk pod kožou. Žiadne jamky? Potom je len obyčajný tuk. Máte jamky? (Alebo pomarančovú kožu či hrudky?) Máte celulitídu.

Ale celulitída sa od normálneho tuku líši v iných ohľadoch. Špecialisti na lymfatický systém poukazujú na to, že tuk je niečo, čo sa rozpustí počas extrémneho pôstu. S celulitídou to tak nie je. To vysvetľuje štúdie, ktoré  ukazujú, že ženy často zaznamenajú nárast celulitídy keď schudnú. To tiež vysvetľuje, prečo je liposukcia zlá na liečbu celulitídy. Je to preto, že celulitída nie je obyčajný tuk.

Tuk ako ho nepoznáme

Väčšina ľudí si vždy myslí, že tukové bunky sú spôsobom ukladania zásob energie v tele na neskoršie použitie. Keď príjmete viac kalórií, ako ich spálite, Vaše telo ich prebytok automaticky ukladá ako tuk. Pretože väčšina z nás má tendenciu viac ich prijať než spáliť, tuk sa hromadí v určitých na to náchylných oblastiach, v závislosti predovšetkým na našej individuálnej genetickej výbave. Tuk tam potom jednoducho sedí a “ohrieva lavičku” pretože čaká na svoju veľkú šancu dostať sa späť do hry.

V posledných zhruba desiatich rokoch však vedci zistili, že tuk je oveľa zložitejší (a šikovnejší) ako zvykneme veriť. Výskumníci teraz tvrdia, že tuk nie je pasívne úložisko, ale aktívny orgán, ktorý vykonáva rad základných funkcií, ktorým len začíname rozumieť.

Endokrinológovia (vedci, ktorí študujú hormóny) nedávno zistili, že tuk je najväčší endokrinný orgán v tele! Rovnako ako hypofýza a štítna žľaza, tuk je zodpovedný za odosielanie a prijímanie určitých kľúčových hormónov. Tieto hormóny pracujú na prenášaní dôležitých správ medzi tukom a ostatnými orgánmi, vrátane mozgu.

Anatómia celulitídy

Celulitída sa nachádza v našom podkožnom tuku, alebo tuku spojenom s kožou pomocou siete spojivového tkaniva. Okrem odpruženia, izolácie, regulácie teploty, teraz vieme, že podkožný tuk hrá úlohu v produkcii hormónov, ktoré regulujú chuť do jedla, krvný tlak, a reprodukčné funkcie.  Ako môžete vidieť, tuk je oveľa komplikovanejší, než nejaká náhradná palivová nádrž.

Materiál, ktorý prepája podkožné tukové bunky s kožou je zložený z vláknitých pásov nazývaných septa. Celulitída sa tvorí, keď sa septa rozložia a nie sú už schopné plynule pripojiť podkožný tuk na kožu. Namiesto toho tukové bunky tlačia priamo na zamšu výsledkom čoho sú rôzne “kreatívne” vzory.

Všetci poznáme kardiovaskulárny systém, ktorý je zodpovedný za dodávanie život-udržujúceho kyslíka, živín, a iných chemikálií, k biliónom jednotlivých buniek v ľudskom tele. Menej ale poznáme systém, ktorý západná medicína často nazýva “sekundárny obehový systém” - lymfatický systém.

Lymfatický systém je často považovaný za systém odpadovej kanalizácie tela. Rovnako ako kardiovaskulárny systém, aj tento je pripojený ku každému orgánu v ľudskom tele prostredníctvom siete kapilár, ciev a kanálov. Aj keď má rad funkcií, jeho hlavným cieľom je odstrániť metabolické nečistoty z našich buniek, vrátane tých tukových. Je zvláštne, že lymfatický systém sa považuje za  sekundárnu obehovú sústavu, kedže ľudské telo obsahuje dvakrát toľko lymfy ako krvi.

Pri poruche lymfatického obehu sa bunkový odpad hromadí v a okolo tukových buniek. Ak sú tieto bunky sú umiestnené v oblastiach podkožného tuku, obmedzený tok lymfatickej tekutiny môže spôsobiť pod kožou vydutý efekt. A tu to máte: vznikne celulitída.

Ďalšia prirodzená otázka je, čo spôsobuje, že sa septa rozložia? Čo spôsobuje celulitídu?

Prieskumy na ukazujú, že deväťdesiat percent žien má celulitídu. Znamená to, že celulitída je “normálna”? Má deväťdesiat percent všetkých žien celulitídu, alebo je to len vecou vyspelých kultúr? Trpeli ženy v minulosti týmto obávaným ochorením? Alebo je ohromujúci výskyt celulitídy unikátny pre našu modernú dobu?

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo je to celulitída? Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac