Čo spôsobuje celulitídu?

Posledná úprava 27.02.2018

Existuje veľa možných vysvetlení celulitídy. Niektorí odborníci na celulitídu tvrdia, že celulitída je spôsobená genetickým faktorom, ktorý určuje počet septa pásov nachádzajúcich sa v koži. Podľa nich je celulitída dedičná. Náznaky toho, kto ju dostane, a do akej miery, sú prítomné takmer od narodenia. Iní tvrdia, že celulitída je výsledkom procesu starnutia, alebo, že je to normálna súčasť bytia ženou.

U žien sa rozvíja celulitída, pretože ženské septa pásy sú usporiadané do odlišného vzoru než u mužov. Keď tieto septa pásy strácajú prirodzenú elasticitu, tvorí sa celulitída. Prečo sa u niektorých žien rozvinie celulitída zatiaľ čo u iných nie? Ak je genetická, prečo miera celulitídy počas života ženy kolíše? Prečo sa môže znížiť zmenou stravy alebo cvičením? Prečo sa môže zvýšiť, keď žena priberie alebo schudne? A ak sa celulitída dedí z generácie na generáciu, prečo sa výskyt celulitídy v niekoľkých posledných desaťročiach tak dramaticky zvýšil? Tradičné názory na celulitídu neposkytujú dostatočné odpovede na tieto otázky. Ďalšou teóriou je, že celulitída je moderné  ochorenie, čo môžu dokazovať  staré fotografie žien bez známok celulitídy.

Prečo mám celulitídu?

Doktori na návšteve neindustrializovaných spoločností v Amazónii zdokumentovali, že ženy v týchto komunitách nemajú celulitídu. Domorodé ženy, ktoré stretli boli šokované, keď uvideli fotky  žien s celulitídou. Nikdy predtým ju nevideli.

Tieto informácie sú podložené správami zdravotníkov, ktorí cestovali po svete na začiatku dvadsiateho storočia. Zdokumentovali absenciu niektorých chorôb v neindustrializovaných spoločnostiach. Tieto choroby sa stali známymi ako “civilizačné choroby”.

V tom čase neexistovalo slovo na celulitídu (čo o niečom svedčí), ale títo cestovatelia často uvádzali, že kŕčové žily sú jedným z ochorení, ktoré neovplyvňuje ženy, ktoré žijú tradičným životným štýlom. Je možné, že celulitída je tiež spôsobená faktormi, ktoré sú špecifické pre modernú dobu?

Mali by sme sa tiež sami seba opýtať, prečo sa naša spoločnosť tak zdráha priznať, že je to možné.

Cesta bludiskom Prečo

Ako dieťa ktoré sa opakuje slovo “prečo” po každom vysvetlení, aj naďalej sa môžeme pýtať túto jednoduchú otázku týkajúcu sa príčin(y) celulitídy. Ako sa lymfatický systém môže porušiť? Čo spôsobuje jeho preťaženie?

  • Jednou z možností je, že celulitída je spôsobená prítomnosťou niečoho, čo prispieva k preťaženiu lymfatického systému, napríklad “toxíny”, nezdravé hormóny, alebo trans-tuky.
  • Ďalšia možnosť je, že celulitída je spôsobená nedostatkom niečoho, čo zabraňuje lymfatickému preťaženiu, ako sú určité živiny, primeraný odpočinok, dostatok pohybu, atď.
  • Tretia možnosť je, že celulitída je spôsobená oboma.

Táto možnosť pridáva ďalšiu vrstvu zložitosti na už aj tak zložitú tému, ale tiež odhaľuje nespočetné množstvo možností liečby tejto obávanej pohromy. Je ale jednoduchšie zostať motivovaný s plánom liečby celulitídy, ak ste si istí, že bude produkovať výsledky. Ako môžeme vedieť, že je možné sa zbaviť celulitídy?

Čítajte ďalej Ako odstrániť celulitídu
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac