Domov / / Ricínový olej na mihalnice – p...

Ricínový olej na mihalnice – pomáha pri raste mihalníc?

Posledná úprava 22.03.2018

Ricínový olej (castor oil) je rastlinný olej vyrábaný zo semien ricínovníka, teda rastliny ricín obyčajný. Mastné kyseliny, ktoré ricínový olej obsahuje, sú podľa tvrdení pre pleť veľmi výživné.

Mnohí ľudia uvádzajú, že pri pravidelnom používaní im ricínový olej pomohol pri raste hustejších a dlhších mihalníc aj obočia. Aká je ale skutočnosť, pomáha ricínový olej na mihalnice? Podporuje ich rast?

Aké zdravotné prínosy poskytuje ricínový olej?

Ricínový olej je pravdepodobne najznámejší ako laxatívum podávané orálne. Ľudia po celom svete ho však už dlhé roky používajú aj na iné účely. Napríklad na liečbu akné a zápalu, na zmiernenie vrások či na starecké škvrny.

Ricínový olej je tiež častou prísadou kozmetických produktov, poskytuje totiž hydratačný účinok bez toho, aby upchával póry alebo dráždil pokožku.

Ako sa používa ricínový olej na mihalnice?

Než si kúpite ricínový olej, prečítajte si štítok a uistite sa, že ide o čistý ricínový olej. Ricínový olej, ktorý by bol zmiešaný s inými olejmi či prísadami, môže vyvolať podráždenie. Prípadne nemusí účinkovať tak ako čakáte.

Pre kozmetické účely sa používajú dva typy ricínového oleja.

  • Prvým je za studena lisovaný ricínový olej. Ten je číry.
  • Druhým je jamajský čierny ricínový olej. Ten je tmavohnedý.

Jamajský čierny ricínový olej je preferovanou voľbou mnohých kozmetických procedúr. Ale oba typy ricínového oleja obsahujú rovnaké zložky, vďaka ktorým je prínosom pre rast mihalníc.

Než začnete s nanášaním ricínového oleja na mihalnice, vyskúšajte malé množstvo oleja na inej časti tela, napríklad na predlaktí. Ak sa neobjaví žiadne podráždenie kože, je bezpečné použiť ricínový olej aj na mihalnice.

Najvhodnejšia doba, kedy aplikovať ricínový olej na mihalnice, je večer pred spaním. Ako ošetrovať mihalnice?

  • Ako prvé sa uistite, že máte mihalnice očistené a úplne bez mejkapu.
  • Naneste trochu ricínového oleja na vatový tampón.
  • Opatrne potrite tampónom vrchnú líniu rias, dávajte pozor, aby sa olej nedostal do oka. Olej, ktorý by sa dostal do očí, môže byť veľmi dráždivý a treba ho okamžite vymyť vodou.
  • Ráno ricínový olej z mihalníc zmyte vodou alebo odstraňovačom mejkapu.

Existuje výskum, ktorý by podporil použitie ricínového oleja na rast mihalníc?

Nateraz neboli vykonané, resp. publikované odborné štúdie, ktoré by potvrdili, že ricínový olej skutočne pomáha pri raste mihalníc.

Existujú však dôkazy, že kyselina ricínolejová, čo je chemická látka tvoriaca takmer 90% ricínového oleja, dokáže pomôcť pri zvrátení vypadávania vlasov. Podľa výskumu, proteín prostaglandín D2 sa nachádza vo veľkých množstvách u tých mužov, ktorí trpia na mužské vzorové vypadávanie vlasov. Je to jeden z faktorov, ktorý pri testoch bránil sledovaným mužom v opätovnom raste vlasov.

Podľa iného výskumu môže kyselina ricínolejová pomôcť inhibovať prostaglandín D2 a môže potenciálne pomôcť pri opätovnom raste vlasov.

Pokiaľ ide o iné typy vypadávania vlasov, sú potrebné ďalšie testy, aby sa potvrdila alebo vyvrátila možnosť úspešného použitia kyseliny ricínolejovej.

Čo treba vedieť predtým, ako nanesiete ricínový olej na mihalnice?

Pri nanášaní ricínového oleja na mihalnice buďte opatrná, aby sa vám nedostal do očí. Ak by sa tak stalo, treba olej vymyť vodou.

Ricínový olej je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný. Napriek tomu môžu mať niektorí ľudia na ricínový olej alergickú reakciu. Preto je vhodné ricínový olej vyskúšať na malej časti tela a nechať 24 hodín pôsobiť, až potom si ho naneste na tvár.

Zhrnutie na záver

Ricínový olej sa používa ľahko a jeho použitie je vo všeobecnosti bezpečné. S trochou trpezlivosti a zotrvačnosti si môžete užívať dlhšie a krajšie riasy – a to všetko vďaka ricínovému oleju.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac