Nesprávny rast mihalníc - trichiáza

Posledná úprava 05.04.2022

Máte pocit, že Vás mihalnice pichajú do očí? Trichiáza je bežný problém pri mihalniciach, ktorý spôsobuje ich nesprávny rast. Namiesto toho, aby rástli smerom von, mihalnice rastú smerom dovnútra, do oka. Pretože sú mihalnice častokrát drsné, trichiáza môže vyvolávať pocit, akoby Vás do oka pichala ihla. Trichiáza spôsobuje bolesť a podráždenie, no môže taktiež poškodiť Vaše oko.

Symptómy trichiázy

Trichiáza spôsobuje, že sa mihalnica trie o Vašu spojivku alebo rohovku, čo spôsobuje bolesť a podráždenie a občas obrúsenie (abráziu) očnej rohovky. Zápal a strata zraku sa môžu vyskytnúť v prípade, že je tento problém chronický alebo neliečený. Ľudia trpiaci trichiázou sa často sťažujú na:

 • Cudzie teleso v oku
 • Začervenanie očí
 • Rozmazané videnie
 • Slziace oči
 • Bolesť

Príčiny trichiázy

Niekoľko očných ochorení môže spôsobiť, že riasy budú rásť abnormálne:

 • Entropium – očné viečko stráca svoju elasticitu a zahýba sa dovnútra
 • Blefaritída – je bežná infekcia viečok a zápal viečok a mihalníc
 • Poranenie – ak je viečko roztrhnuté alebo poranené, pozícia mihalníc sa môže zmeniť a začnú rásť smerom dovnútra
 • Distichiáza – vyvinie sa navyše jeden rad mihalníc, ktoré rastú smerom dovnútra

Občas sa tiež riasa jednoducho ohne smerom do oka.

Diagnóza trichiázy

Vyšetrením oka pomocou štrbinovej lampy Váš doktor zistí, či trpíte trichiázou. Niekoľko Vašich mihalníc bude rásť smerom dovnútra a môžu sa trieť o buľvu. Doktor tiež vyšetrí stav potencionálneho poškodenia Vašej rohovky a tak zistí, aké závažné je Vaše ochorenie.

Prvá pomoc z domácej lekárničky

Nesprávny rast mihalníc sa môže vyskytnúť aj u detí, hoci je oveľa bežnejší u dospelých. Liečba je pritom podobná u oboch skupín. Môžete ošetrovať príznaky ako bolesť, začervenanie a podráždenie pomocou očných kvapiek a očných mastičiek.

Domáce riešenia na ošetrenie pri nesprávnom raste mihalníc a zarastaní mihalníc zahŕňajú teplé obklady či upokojujúce masti. Na teplý obklad potrebujete čisté plátienko, ktoré namočíte do teplej až horúcej vody. Potom aplikujte na podráždenú oblasť a nechajte pôsobiť 10 minút.

Uľaviť môžu aj prírodné látky, môžete skúsiť:

 • aloe vera
 • kokosový olej
 • med
 • uhorka

Môžete naniesť trochu aloe vera alebo kokosového oleja na očné viečko, uľavíte tak od nepríjemných pocitov. Med možno rozmiešať v teplej vode a naniesť pomocou tampónu alebo handričky. Na oči si môžete priložiť aj chladené plátky uhorky.

Tieto domáce prípravky vás samozrejme nezbavia samotných vrastených mihalníc, pomôžu však zmierniť nepríjemný pocit a podráždenie oka.

Ak je už stav vážny alebo sa problém so zlým rastom mihalníc neustále opakuje, je možné, že bude potrebný chirurgický zákrok.

Liečba trichiázy

 • Epilácia – najzákladnejší zákrok je epilácia alebo vytrhnutie nesprávne rastúcich mihalníc. Mihalnice spravidla narastú naspäť počas 2 – 3 mesiacov
 • Elektrolýza – elektrolýza používa elektrický prúd na poškodenie folikulov, čím sa zabráni opätovnému rastu rias
 • Rádiové vlny – ničia folikuly, čím zabraňujú opätovnému rastu rias
 • Chirurgický zákrok – v tažkých prípadoch môže byť nutné vykonať chirurgický zákrok na odstránenie trichiázy

Čo by ste mali vedieť o trichiáze

Nesprávny rast mihalníc a vrastené mihalnice môžu spôsobovať bolesť a podráždenie. Pritom ide o bežný problém. Príznaky možno tlmiť viacerými domácimi prostriedkami a voľnopredajnými kvapkami či masťami na oči. Ak sa ale chcete vyhnúť prípadným možným problémom alebo hľadáte trvalé riešenie, musíte vyhľadať lekársku pomoc. Obráťte sa preto na očného lekára a prekonzultujte s ním vhodné možnosti.

Lekársku pomoc treba vyhľadať bezodkladne, ak sa stane podráždenie oka závažným, prípadne ak sa u vás nesprávny rast mihalníc neustále opakuje. Je dôležité zachytiť problém včas, aby ste predišli poškodeniu zraku a očí. Ak ho budete ignorovať, môže sa z toho totiž vykľuť seriózny problém. Abrázia rohovky môže značne poškodiť Vaše oko. V prípade infekcie Vám lekár predpíše antibiotické kvapky do očí a protizápalové lieky. Ak si myslíte, že sa vás nesprávny rast mihalníc týka, určite navštívte lekára.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac