Nespavosť a búšenie srdca – ako nespavosť škodí vášmu srdcu

Posledná úprava 12.12.2022

Ako by fyzická únava a zahmlený mozog nestačili, bezsenné noci môžu ublížiť aj vášmu srdcu. Podľa dlhodobej štúdie je úzky súvis medzi nespavosťou a rizikom srdcového zlyhania. Ak aj vás trápi nespavosť a búšenie srdca, zbystrite pozornosť. [1]

Vyše jedenásť rokov sledovali viaceré univerzity zo severských štátov spánkový návyky a počet srdcových zlyhaní u viac ako 50 000 mužov a žien. Odborníci sa zameriavali na tri hlavné príznaky nespavosti: problémy so zaspávaním, problémy zotrvať v spánku a skoré ranné budenie spojené s neustálou únavou. [2]

Nanešťastie, samotné výsledky analýz sú natoľko závažné, že by kvôli nim človek mohol mať problémy zaspať. Spomedzi účastníkov, ktorí udávali iba jeden z príznakov nespavosti (v rozmedzí „príležitostne“ alebo „často“) došlo k nárastu srdcových príhod na 5%, respektíve 14% v porovnaní so sledovanými osobami, ktoré problémy so spánkom neudávali. Sledovaní ľudia, ktorí udávali všetky tri príznaky nespavosti ako časté, sa počet srdcových zlyhaní dokonca strojnásobil!

Nespavosť je porucha spánku vyznačujúca sa nadmernou vzrušivosťou, respektívne nabudením mentálneho stavu. Takže namiesto kľudového stavu, ktorý by ste mali zažiť počas spánku, dochádza pri nespavosti k zvýšenej aktivite sympatického nervového systému. To má za následok uvoľnenie záplavy stresových hormónov do krvného obehu. Takéto prepätie hormónov zvyšuje krvný tlak, čo vysvetľuje, prečo môžete mať počas obdobia nespavosti pocit, že vaše srdce búši a vaše telo sa prehrieva. Skombinuje sa u vás nespavosť a búšenie srdca, prípadne nespavosť a potenie…

Stresové hormóny zároveň zvyšujú zápalové hladiny a urýchľujú uvoľňovanie katecholamínov, čo je skupina zlúčenín, ktoré sú podľa iného výskumu úzko naviazané na zvýšené riziko vzniku srdcových chorôb.

Čo môžete urobiť, ak sa u vás zrazu objaví nespavosť a búšenie srdca? Pomoc je jednoduchá, doprajte si kvalitný spánok… Ale to sa oveľa ľahšie povie než vykoná. Skúste sa pri vašom spánkovom režime zamerať na nasledovné aspekty.

Spánkové návyky

Vyhýbajte sa zdriemnutiam v priebehu dňa a pred uložením do postele si doprajte minimálne pol hodinu relaxu. To znamená, žiadna televízia, žiaden počítač či digitálne prístroje, ktoré by vás mohli miesto potrebnej prípravy na oddych naopak stimulovať alebo udržiavať v stave pohotovosti. Vytvorte si spánkové návyky, ktorých sa budete držať: vstávajte a usínajte každý deň v približne rovnaký čas.

Prostredie pre spánok

Vytvorte si v spálni podmienky pre dobrý spánok. To znamená 3T – ticho, temno, termostat. Zavrite dvere pred hlukom a ruchom, použite zatemňovacie závesy, v prípade potreby nastavte termostat na približne odporúčaných 18°C. Podľa štúdií majú ľudia tendenciu zaspávať rýchlejšie, ak majú hlavu v chlade.

Vhodné stravovanie

Vyhýbajte sa 6 až 8 hodín pred spaním kofeínu, s alkoholom tiež opatrne. Tieto dve látky sú totiž hlavnými narušiteľmi spánku. Aj hlad vás môže držať v noci hore. Ak ste teda jedli príliš skoro pred spaním, mohlo by vám večer niečo ľahké pod zub pomôcť zaspať.

Cvičenie pre spánok

Ak sa vám nepodarí unaviť sa počas dňa, bude sa vám večer horšie zaspávať. Dopomôcť k spánku vám pritom môžu dokonca aj jednoduché cviky či fyzická námaha, ako obyčajná chôdza alebo striedma joga.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac