Ako zaspať za 60 sekúnd?

Posledná úprava 08.12.2022

Máte večer čo večer problém zaspať? Mali by ste skúsiť metódu, ktorá sa nazýva dýchacia technika 4-7-8. Táto dýchacia technika sľubuje, že zaspíte za 60 sekúnd. Znie to dobre, nie?

Dýchacia technika vychádza z toho, že dýchate podľa schémy 4, 7, 8. Z toho vyplýva aj názov „dýchacia technika 4-7-8“. Je veľmi zaujímavé, že sa takto pľúca lepšie naplnia kyslíkom a zároveň sa upokojí myseľ.

Čo to teda je, metóda 4, 7, 8, alebo inak povedané, dýchacia technika 4-7-8?

Túto metódu vytvoril všeobecný lekár (Andrew Weil), ktorý sa zaoberal meditáciou, dýchaním a možnosťou neutralizovať stres. Je to veľmi jednoduché. Postup je nasledovný. Nádych nosom (4 sekundy), zadržanie dychu (7 sekúnd) a výdych ústami (8 sekúnd). Takto sa zníži tep srdca a zároveň sa v mozgu uvoľnia chemikálie, ktoré pôsobia na človeka upokojujúco.

Ak ste skeptický, vyskúšajte to. Niektorí ľudia zaspia už po troch opakovaniach, takže problém zaspať je do minúty vyriešený.

Táto dýchacia technika nie je dobrá iba pri zaspávaní. V okamihu, ako človek začne pociťovať stres, z endokrinného systému sa začína vylučovať adrenalín. Tým sa zvýši tep srdca a človek sa začne cítiť nervózne a nepríjemne. Tento stav ho núti dýchať rýchlo a povrchne. Ak ale použijete túto metódu dýchania, neutralizujete prirodzený vplyv adrenalínu na vaše telo, takže ho vlastne donútite spomaliť tep srdca. Spočiatku sa môžete cítiť trochu nesvoji. Po chvíli ale spozorujete, ako sa tep srdca spomaľuje a vaše myseľ prečisťuje. Tak prečo to neskúsiť hneď dnes večer?

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac