Mrkva nielen na jedenie - čo dokáže urobiť s vlasmi a pleťou?

Posledná úprava 18.11.2021

Mrkva je bohatá na množstvo živín ako je draslík, esenciálne oleje a antioxidanty. Vďaka obrovskému množstvu vitamínu A poskytuje mrkva najlepšiu ochranu proti celému radu kozmetických problémov a pomáha pri udržiavaní zdravej pokožky a vlasov.

Mrkva a starostlivosť o pleť

Žiariaca pleť: pravidelná konzumácia mrkvovej šťavy vám dodá zdravú a žiarivú pleť zvnútra.

Pleťový balíček proti starnutiu pleti: mrkva obsahuje vitamín A, čo je antioxidant a pomáha v prevencii vzniku znakov starnutia, ako sú jemné línie, vrásky a nerovné sfarbenie pleti. Rovnako posilňuje tvorbu kolagénu a zlepšuje elasticitu kože. Aby ste si vyrobili pleťovú masku proti starnutiu, zmiešajte na dreň rozmixovanú alebo nastrúhanú mrkvu s dvoma čajovými lyžičkami medu a zmes aplikujte na tvár. Po pol hodine masku zmyte. Je to výborný domáci recept na starnúcu pleť.

Jazvy a škvrny: ak aplikujete mrkvovú dreň priamo na jazvy alebo škvrny, môže sa vám pri pravidelnej aplikácii podariť odstrániť ich.

Ochrana pred slnkom: karotenoidy a antioxidanty v mrkve utužujú a chránia pleť pred škodlivými UV lúčmi a tiež liečia spálenie od slnka. Odporúča sa piť denne mrkvovú šťavu počas celého leta, pôsobí ako slnečný blokátor.

Suchá pokožka: mrkva je bohatým zdrojom draslíka, ktorého nedostatok vedie k suchej pleti. Ak budete denne piť mrkvovú šťavu, zachováte si pleť hydratovanú a zvlhčenú. Aby ste si vyrobili hydratačnú kúru na suchú pleť, zmiešajte nastrúhanú mrkvu s medom, smotanou a olivovým olejom. Aplikujte túto výbornú, navyše jedlú mrkvovú masku po celej tvári a nechajte ju 20 minút pôsobiť. Zmyte ju a odhalíte jemnú, vláčnu a hydratovanú pleť.

Mrkva v rozprašovači na tvár: rozmixujte 2 mrkvy a za hrsť mätových lístkov na jemnú kašu. Prefiltrujte šťavu a prelejte ju do fľašky s rozprašovačom. Šťavu uchovávajte v chladničke. Môžete ju použiť na osvieženie tváre. Funguje aj na vyblednutie škvŕn a jaziev, a tiež pri liečení a hojení spálenej pokožky a vyrážok.

Mrkva a starostlivosť o vlasy

Pravidelné pitie mrkvovej šťavy poskytuje množstvo vitamínov aj vlasom. Redukuje padanie vlasov, robí ich pevnejšími, žiarivejšími a silnejšími. Vitamíny C a E, ktoré sa v mrkve nachádzajú, zlepšujú cirkuláciu krvi vo vlasovej pokožke a tým slúžia ako prevencia predčasného šedivenia vlasov.

Prínosy mrkvy pre vlasy

  • mrkva stimuluje rast vlasov
  • po použití mrkvy vlasy žiaria, dodáva im hodvábne hladkú štruktúru
  • mrkva zlepšuje prúdenie krvi
  • posilňuje vlasy
  • bráni lámaniu vlasov a vypadávaniu vlasov
  • mrkva chráni vlasy pred vonkajším poškodením, napríklad kvôli znečisteniu, počasiu a podobne

Mrkva na rast vlasov

Ošetrenie mrkvou pred použitím šampónu

Toto ošetrenie pred použitím šampónu je vhodné pre ľudí s mastiacimi sa vlasmi. Na ošetrujúcu masku potrebujete jednu alebo dve mrkvy (podľa dĺžky vlasov), rozkrájané na malé kúsky. Rozmixujte ich s olivovým olejom, kokosovým olejom, éterickým olejom a medom. Keď prísady dobre premiešate, zmes na 2 až 3 minúty zahrejte. Potom pridajte ešte trochu tvarohu. Zmes bude vyzerať ako smoothie, ale piť ju nemusíte.

Naneste na vlasy od korienkov po končeky. Nechajte pôsobiť 20 až 25 minút. Potom vymyte dobrým šampónom. Toto ošetrenie stimuluje rast vlasov, tie sú hebké a zdravé. Túto mrkvovú masku si môžete dopriať cez víkendy. Okoreníte si starostlivosť o vlasy.

Mrkvový olej

Aby ste si urobili mrkvový olej doma, vezmite si mrkvu a nastrúhajte ju. Nastrúhanú mrkvu vložte do sklenej nádoby a pridajte olej. Môžete použiť olivový olej, kokosový olej alebo ricínový olej. Zmes nechajte stáť na tmavom mieste približne jeden týždeň. Keď sa olej sfarbí na oranžovo, môžete ho preliať do čistej nádoby a mrkvy vyhodiť. Olej používajte raz týždenne pred šampónovaním vlasov, nechajte ho na vlasoch pôsobiť pol hodiny. Mrkvová šťava vaše vlasy posilní, silnejšie budú aj korienky. Zmierni tiež lámavosť vlasov a stimuluje rast vlasov.

Ak sa vám mrkvový olej nechce pripravovať zdĺhavo doma, môžete si kúpiť hotový a zmiešať dve až tri kvapky s bežným olejom, ktorý používate. Zmes naneste hodinu pred umývaním vlasov. Potom zmyte bežným šampónom. Olej z mrkvových semien rovnako prospieva rastu vlasov a pri jeho pravidelnom používaní uvidíte vynikajúce výsledky.

Mrkvová maska na vlasy

Vezmite mrkvu a banán a očistite ich. Nakrájajte na malé kúsky, pridajte olivový olej. Zmes rozmixujte na pastu. Zmes by nemala byť príliš hustá, pretože by sa potom zle odstraňovala. Naneste na vlasy približne na 30 minút a následne zmyte bežným šampónom. Mrkva v maske na vlasy podporuje rast vlasov, bráni lámavosti vlasov a ozdravuje vlasy. Banán zase vlasy urobí hebkými a lepšie upraviteľnými.

Mrkvová maska na vlasy z viacerých prísad

Na suché, lámavé vlasy bez života si môžete namiešať vlasovú masku z banánu, mrkvy, jogurtu, olivového oleja a medu. Všetko vymixujte na jemnú pastu a naneste na suchú hlavu a vlasy. Vlasy si prekryte kúpacou čiapkou do sprchy a nechajte hodinu pôsobiť. Zmyte jemným šampónom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac