19 tipov ako sa zbaviť vrások nad hornou perou

Posledná úprava 21.01.2022

Jemné alebo hlboké línie, ktoré sa objavujú okolo úst a pier sa nazývajú periorálne vrásky.

Vrásky nad hornou perou sa väčšinou vyskytujú u ľudí vo veku nad 50 rokov, avšak v mnohých prípadoch sa objavili oveľa skôr, a to najmä v prípadoch, keď bola pokožka v okolí úst vystavená slnku či tabakovému dymu. Pri každom špúlení pier, potiahnutí si z cigarety alebo popíjaní slamkou dochádza ku kontrakcii svalov v okolí pier.

Vrásky nad hornou perou sa dajú zmierniť mnohými spôsobmi: chirurgický zákrok, lokálne séra či preventívne opatrenia.

Hlavné príčiny vzniku vrások nad hornou perou

Najčastejšou príčinou vrások nad hornou perou je prirodzené starnutie. Ako ľudia starnú, ich pokožka stráca kolagén a elasticitu, ktorá dodáva pleti jej pevnosť a taktiež aj schopnosť regenerácie. Dôsledkom je potom ovisnutá pokožka a vrásky, vrátane tých, ktoré sa objavujú nad hornou perou. Aj napriek tomu, že neexistuje spôsob ako znova navrátiť elastín, na podporu uvoľnenia väčšieho množstva kolagénu je dostupných mnoho procedúr a sér proti príznakom starnutia.

Ďalšou príčinou vrások nad hornou perou je vystavovanie sa toxínom z okolitého prostredia. Ničia kožné bunky aj kolagén, čoho dôsledkom je ovisnutá pokožka a nedostatočná pružnosť kože.

Fajčenie je taktiež príčinou vrások, keďže zužuje krvné cievy a obmedzuje príjem živín a kyslíka do pleti. Vznikajú tak fajčiarske vrásky.

No a nakoniec nasolabiálne ohybové línie alebo „vrásky smiechu“, no tie by nám mali skôr lichotiť.

Ošetrenie vrások okolo úst

1) Exfoliácia

Pomocou niektorých domácich tipov dokážete vaše vrásky nad hornou perou odstrániť a pery zjemniť a vyhladiť. Exfoliácia sa považuje za jeden z najdôležitejších aspektov starostlivosti o pleť a dokáže po čase radikálne zmeniť jej vzhľad. Všeobecne povedané, exfoliáciou pleti okolo úst sa zbavíte suchých a odumretých kožných buniek, čoho dôsledkom je čerstvejšia a mladšie vyzerajúca pleť. Na pery by ste mali používať jemný exfoliujúci čistiaci prostriedok, vďaka nemu budú totiž zvislé čiary nad vašimi perami plytšie. Vaše pery dokážu udržať vlhkosť len ak sa zbavia mŕtvych buniek.

2) Tvárová gymnastika pre pery

Ako sa pomocou takýchto tvárových cvičení zbavíte vrások okolo úsť? Venujte sa tvárovej gymnastike pravidelne, je to totiž jedna z najlepších prírodných kúr na zbavenie sa vrások nad hornou perou. Na zmiernenie týchto vrások skúste nasledovnú tvárovú jógu:

 1. Ohrňte pery. Avšak príliš ich nešpúľte ani nezatínajte zuby.
 2. Položte ukazovák do stredu hornej pery a jemne poťukajte.
 3. Predstavte si, že sa snažíte rozpučiť ceruzku, ktorú máte vloženú medzi perami, tesne pod ukazovákom, ktorým ťukáte po hornej pere.
 4. Venujte sa tomuto cvičeniu na vrásky 1 minútu. Vďaka tomuto cvičeniu budú vaše pery plnšie a súčasne ide o super tip ako sa zbaviť vrások nad hornou perou.

Vyskúšať môžete aj toto:

 1. Začnite roztvorením úst doširoka, ako keď poviete „Í“. Vydržte 2 sekundy.
 2. Potom ústa pevne našpúľte, až sa pery takmer dotknú nosa. Znovu vydržte dve sekundy.
 3. Potom roztvorte ústa znovu do pozície písmena „I“.
 4. Po dvoch sekundách vyformujte ústa do písmena „O“. Znovu počkajte dve sekundy a ústa uvoľnite.
 5. Cvičenie opakujte 20 krát.

3) Hydratačný krém

Na okolie úst je vhodný denný hydratačný krém. Ďalším prípravkom, ktorý by ste mali používať na stimuláciu produkcie kolagénu a vyplnenie vrások, je retinol. Ráno použite hydratačný krém s ochranným faktorom SPF a peptidami a na noc použite kyselinu glykolovú, sérum s vitamínom C a následne hydratačný krém pre podporu tvorby kolagénu. Prírodná liečba vrások nad hornou perou začína dôkladnou hydratáciou pleti.

Pre zbavenie sa vrások nad hornou perou ako aj vrások z fajčenia je dôležitá pravidelná hydratácia pier a oblasti nad hornou perou.

Na noc sa odporúča spevňujúci krém, ktorý aplikujete na krk a tvár a vmasírujete do pleti krúživými pohybmi zameriavajúc sa na oblasť nad hornou perou. Odporúča sa taktiež používať podobný krém každú noc, predtým, než pôjdete spať.

4) Krém na vrásky nad hornou perou

Na zbavenie sa hlbokých vrások nad hornou perou by ste rozhodne mali používať krém na vrásky. Na trhu je dostupných mnoho krémov na vrásky, ktoré zaručujú ich fixáciu. Vyberte si ten najkvalitnejší krém na vrásky, ktorý vám pomôže pleť hydratovať, odstrániť hlboké vrásky nad hornou perou a taktiež aj zabrániť opätovnému vytvoreniu vrások. Mali by ste vsadiť na krém na vrásky, ktorý obsahuje hydroxykyseliny. Tieto krémy sa starajú o prirodzene sa vyskytujúce kyseliny, ktoré oddeľujú hornú vrstvu odumretej kože, čoho dôsledkom je mlado vyzerajúca pokožka v okolí pier. Vďaka takýmto krémom bude vašej pokožke dodaná potrebná výživa, vrásky okolo úst budú preč a predídete taktiež opätovnému výskytu vrások. Vo všeobecnosti sú hydroxykyseliny v kombinácii s retinolom a inými vyživujúcimi prvkami na starostlivosť o pleť v zbavení sa zvislých vrások nad vašou hornou perou najužitočnejšie.

5) Opaľovací krém

Ako už viete, UV žiarenie je hlavným prispievateľom k predčasnému starnutiu, tak ako aj k vráskam nad hornou perou. Ultrafialové žiarenie totiž vstupuje do vrstiev pokožky a obe UVB a UVA žiarenia spôsobujú poškodenie pleti, ktoré môže vyústiť do ovisnutej pokožky a vrások nad hornou perou. Pre odstránenie vrások nad hornou perou je preto ochrana pokožky v okolí úst nevyhnutná. Najlepším spôsobom ako pokožke v okolí úst zabezpečiť ochranu pred slnečným žiarením je aplikácia rúžu, lesku alebo tónovaného balzamu na pery, ktorý obsahuje ochranný faktor SPF 30.

6) Botox na odstránenie vrások nad hornou perou

Botox dokáže zmierniť opakujúce sa kontrakcie svalov, zmierniť vzhľad vrások a zabrániť im v ich prehĺbení. Všeobecne povedané, botoxové injekcie používané do hornej pery dokážu zmierniť vzhľad mimických vrások (vrásky, ktoré vznikajú v dôsledku pohybu). Vo vážnejšom prípade, v podobe vrások spôsobených fajčením, na zmiernenie svalového pohybu a omladenie pier je do hornej pery vpichnuté menšie množstvo botoxu. Pri dôkladnom zákroku nie sú zvyčajne žiadne vedľajšie účinky. Po zákroku hornej pery by ste však mali byť opatrní, nesmiete sa o hornú peru ničím obtierať, aby ste zabránili v šírení toxínov do iných častí tváre.

7) Chemické pílingy

Ako sa môžete zbaviť vrások nad hornou perou pomocou chemického pílingu? Pri chemickom pílingu sa na zbavenie hlbokých vrások okolo úst používa jeden určitý chemický roztok. Aplikáciou chemických pílingov odstránite vonkajšie vrstvy vráskavej a poškodenej pokožky a podporíte vznik novej a kvalitnejšej pokožky. Na chemické pílingy sa používajú rôzne druhy chemických látok, ako je fenol alebo alfa hydroxy kyselina. AHA je skupina pílingových prípravkov, ktorá zahrňuje kyselinu glykolovú, ovocné kyseliny a kyselinu mliečnu. Tieto kyseliny sa, čo sa týka chemických pílingov považujú za najmiernejšie. Ten správny chemický píling si vyberte podľa toho, aký je váš očakávaný výsledok.

8) Injekčné výplne

Okrem botoxu sa na zmiernenie výrazných vrások nad hornou perou odporúčajú aj injekčné výplne. Tieto výplne sú vraj najlepšie na jemné a mierne linky. Injekčné výplne zanechávajú vašej pokožke mladistvé kontúry a zbavia ju miernych až vážnejších vrások, zvislých liniek nad hornou perou a vrások zo smiechu. O injekčných výplniach by ste sa predovšetkým mali poradiť s lekárom.

9) Liečba laserom

Ošetrenie pleti laserom ponúka dočasné alebo dlhodobé riešenie pri hlbokých vráskach nad hornou perou. Vie úplne odstrániť vrásky nad hornou perou, ktoré sú často spôsobené fajčením. Ak sú vaše vrásky nad hornou perou hlboké, frakčný laserový prístroj vám môže pomôcť. Laser totiž dokáže zahriať hlbšie vrstvy pokožky, a tak podporiť tvorbu nového kolagénu.

10) Dermabrázia

Toto ošetrenie vrások nad hornou perou zahŕňa vyhladenie pokožky pomocou brúsneho mechanizmu.

11) Olej s vitamínom E

Na pery by ste každý večer mali používať olej s vitamínom E. Olej dokáže vyhladiť a vyživiť jemné linky a vrásky nad hornou perou. Vitamín E dokáže vďaka bohatým antioxidačným vlastnostiam bojovať proti voľným radikálom, a tým predísť tvorbe vrások, spomaliť proces starnutia a spevniť pokožku. Vitamín E má regeneračnú vlastnosť, ktorá pomáha obnoviť a opraviť poškodené bunky. Vrásky sú najpravdepodobnejšie na suchej pokožke a práve vďaka oleju s vitamínom E vašu pokožku hydratujete do hĺbky a vďaka hydratačným vlastnostiam predídete suchej a nevýraznej pleti. Navyše prírodné čistiace vlastnosti oleju s vitamínom E jemne zbavujú pleť nečistôt a odumretých buniek a umožňujú pleti dýchať a zachovať ju zdravú. Ako sa teda zbaviť vrások pomocou oleju s vitamínom E?

 1. Naneste si olej s vitamínom E na prst a jemne masírujte pery.
 2. Pre zmiernenie vrások nad hornou perou, opakujte tento proces každý večer.

12) Škorica

Škoricový krém dokáže robiť divy v ošetrení vrások nad hornou perou. Dokáže totiž pleť zbaviť ako jemných liniek, tak aj hlbokých vrások.

 1. Aplikujte škoricový krém na pery a nechajte pôsobiť 30 minút.
 2. Pre zmiernenie vrások nad hornou perou opakujte každý deň.

13) Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje antioxidanty, ktoré dokážu bojovať proti voľným radikálom, a tým zabrániť tvorbe vrások. Tento olej je emolienciom, ktoré pôsobí ako prírodný hydratačný prípravok, a tak minimalizuje vrásky a zjemňuje pleť. Okrem toho kokosový olej obsahuje vitamín E a kyselinu laurovú, ktoré sa považujú za dvojicu veľmi prospešnú pleti, ako vo výžive, tak aj v boji proti vráskam. Kokosový olej je navyše efektívny na vrásky a ich zmiernenie, pretože dokáže pleť hydratovať a zachovať jej elasticitu. Všetko, čo potrebujete spraviť pre zbavenie sa vrások je každý večer venovať perám jemnú masáž kokosovým olejom a následné ráno olej z pier zmyť. Vďaka tejto metóde budú vaše pery navyše aj hladšie a ružovejšie. Kokosový olej je bohatý na mnoho vitamínov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa vrások okolo úst.

14) Šťava z papáje

Papája má antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť vzhľad drobných vejárovitých vrások okolo očí a kútikov a tiež aj vrások v okolí čela a úst. Okrem toho vám papája vďaka obsahu vitamínu C pomôže zbaviť sa voľných radikálov, ktoré poškodzujú elastín v pleti a kolagén. Papája obsahuje aj papaín, účinný enzým na liečbu vrások nad hornou perou a jemných liniek. Aplikujte šťavu z papáje okolo pier a nechajte pôsobiť pol hodinu. Pre najlepší výsledok opakujte tento proces pravidelne 2 až 3 krát týždenne.

15) Mandľový olej

Prírodné zlúčeniny vyskytujúce sa v mandľovom oleji majú pozitívne účinky na pleť, a tým dokážu taktiež zmierniť vzhľad vrások. Mandľový olej obsahuje aj antioxidanty, ako je vitamín E, ktorý dokáže zvrátiť degradáciu kolagénových vlákien vašej pokožky, čím pomáha minimalizovať vrásky. Navyše mandľový olej obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré dodávajú pleti hydratáciu, ktorá je v boji proti vráskam a pre tvorbu bielkovín v pokožke nevyhnutná. Mandľový olej pôsobí ako zvláčňujúca látka, vďaka čomu dokáže podporiť celkový vzhľad pokožky a upraviť tón pleti. Tento olej taktiež zmierňuje jemné linky a minimalizuje vzhľad čiernych kruhov a očných vačkov. Každodenná masáž použitím mandľového oleja urobí s vráskami nad hornou perou divy. Na liečbu vrások v okolí úst a nad hornou perou sa odporúča opakovať tento proces každý večer.

16) Krém z ovsených vločiek

Tento krém z ovsených vločiek má 3 benefity. Dokáže zosvetliť tmavé škvrny v okolí úst, ošetriť vrásky nad hornou perou a zmierniť pigmentáciu v okolí pier. Ako je teda možné zbaviť sa vrások nad hornou perou pomocou tohto krému z ovsených vločiek?

 1. Pripravte si krém z ovsených vločiek zmiešaním ovsených vločiek s mliekom a aplikujte túto zmes na pery a okolie pier.
 2. Nechajte pôsobiť približne 15 minút a následne zmyte.

17) Cukor a citrónová šťava

Citrón dokáže rozjasniť pleť, zatiaľ čo minimalizuje vzhľad vrások, a to všetko vďaka jeho kyseline. Šťava z citróna dokáže omladiť pleť zbavením sa odumretých kožných buniek, a tak minimalizovať vrásky a jemné linky. Citrónová šťava taktiež pomáha v liečbe stareckých škvŕn, pomocou schopnosti škvrny zosvetliť. Je lepšie použiť čerstvú citrónovú šťavu, nie citrónovú šťavu z fľaše, ktorú si môžete zakúpiť v potravinách. Takáto citrónová šťava totiž obsahuje chemikálie, ktoré dokážu poškodiť pleť.

 1. Zmiešajte cukor a citrónovú šťavu. Použite však cukor s menšími kryštálikmi.
 2. Následne vytvorenú zmes aplikujte na pery a nechajte pôsobiť 15 minút.
 3. Jemne pery premasírujte a potom zmyte vodou.
 4. Opakujte každý deň.

18) Zmena životného štýlu

Fajčenie podporuje tvorbu hlbokých vrások v okolí úst a podporuje taktiež prirodzené starnutie pokožky. Pre zabránenie tvorbe vrások a ich zhoršeniu sa preto odporúča s fajčením prestať. Vystavovanie sa slnku je taktiež jednou z hlavných príčin tvorby vrások v okolí úst. Ak viete, že budete vonku na slnku, je nevyhnutné aplikovať na tvár ochranný krém, aby ste predišli tvorbe alebo zhoršení vrások v okolí úst, ku ktorému dochádza kvôli ultrafialovému žiareniu.

19) Retinol

Krémy ako retinoid alebo retinol pomáhajú zhustiť hlbšie vrstvy pokožky a zároveň stenčiť povrchové vrstvy, takže povrchové vrásky pôsobia hladšie. Pleťové vody dostupné voľne na trhu, ktoré obsahujú alfa-hydroxykyseliny dokážu taktiež pomôcť vo vyhladení vrások. Mali by ste sa poobzerať po produktoch, ktoré obsahujú ingrediencie podporujúce tvorbu kolagénu. Takýmito ingredienciami sú napríklad peptidy, kmeňové bunky či rastové faktory.

Ďalšie kozmetické tipy ako predísť vráskam a jemným líniám v okolí pier:

 • Používajte kozmetiku vysokej kvality.
 • Nepoužívajte rúže na pery príliš dlho a nezabudnite si ich pred spánkom zotrieť.
 • Ak máte suché pery, použite balzam na pery.
 • Pite 7 až 8 pohárov vody denne.
 • Prestaňte s fajčením.
 • Na pery v lete aplikujte balzam na pery s ochranným faktorom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac