Domov / / / Využitie botoxu

Využitie botoxu

Posledná úprava 19.10.2017

Botox patrí medzi časté ne-chirurgické kozmetické zákroky. Nie je určený len pre hollywoodske hviezdy. Botoxové injekcie a ich popularita každým rokom rastie. Botox funguje tak, že dočasne znižuje aktivitu svalov.

História

V roku 1895 belgický profesor Emile Pierre van Ermengem identifikoval baktériu Bacillus botulinum, ktorá bola neskôr premenovaná na Clostridium botulinum. V roku 1920 Dr Herman Sommer izoloval botulotoxín typu A v purifikovanej forme ako stabilnú zrazeninu kyseliny. V roku 1946 bol botulotoxín typu A purifikovaný v kryštalickej forme, ktorá umožnila vedcom študovať molekulu detailnejšie, čo vykonal Edward J. Schantz.

V roku 1950, Dr Vernon Brooks vykonal prvú významnú štúdiu s botulotoxínom typu A. Zistil, že toxín, pri aplikovaní do hyperaktívneho svalu, blokoval uvoľňovanie acetylcholínu zo zakončení motorických nervov, čo vyvolalo uvoľnenie svalu.

Dr Alan B. Scott začal študovať botulotoxín typu A na zvieratách na konci šesťdesiatych rokov. Objavil, že keď vpichne zvieraťu malé množstvo toxínu, bol u neho schopný vyliečiť škúlenie. V priebehu nasledujúcich 20 rokov, Dr Scott a Dr Shantz vyvinuli botulotoxín typu A pre človeka. Dr Scott založil spoločnosť Oculinum na konci sedemdesiatych rokov.

Použitie botulotoxínu typu A na liečbu škúlenia a nekontrolovateľného žmurkania bolo schválené v roku 1989. Krátko potom bol názov botulotoxín typu A zmenený na Botox.

V roku 2002, bol Botox schválený na liečbu vertikálnych liniek medzi obočím.

V roku 2004, bol Botox schválený na liečbu nadmerného potenia v podpazuší. Odnedávna sa Botox používa na liečbu migrén.

Typ vejárikovitých vrások okolo očí - “stračie nohy”

Stračie nohy sú malé vrásky okolo očí. Vaše tvárové svaly spôsobujú, že sa tkanivo okolo očí prehne do záhybov, takže v koži okolo očí sa tvoria linky. “Stračie nohy” sú tiež spôsobené poškodením od slnka a ďalšími environmentálnymi faktormi. Botox je pri ich odstránení účinný. Botox minimalizuje svalové kontrakcie, ktoré sú hlavnou príčinou vrások. Množstvo botoxu potrebné pre túto oblasť ávisí od toho-ktorého jednotlivca, ale obvykle sa pohybuje medzi 18 a 30 jednotkami.

Vrásky spôsobené mračením

U mnohých ľudí sa rozvinú vrásky medzi obočím tesne nad nosom. Je to jedna z najbežnejších oblastí, kde je Botox aplikovaný. Plastickí chirurgovia na ňu odkazujú ako na "glaberálnu" oblasť. Tieto linky sú zvyčajne spôsobené žmúrením a mračením. Svaly na čele sa natrvalo stiahnu a spôsobia, že zamračený vzhľad pretrváva, čo je dôvod, prečo sú linky medzi obočím často nazývané linky mračenia. Rovnako ako pri “stračích nohách” sa bude potrebné množstvo líšiť u každého jednotlivca, ale zvyčajne je na účinnú liečbu tejto oblasti potrebných 20 až 25 jednotiek.

Linky na čele

Mnohým ľuďom sú aplikované Botoxové injekcie na liečbu horizontálnych liniek na čele. Tieto linky sú spôsobené poškodením kože, ktoré sa objavuje so starnutím, a tiež prirodzenými výrazmi tváre, ktoré v priebehu času vytvoria línie vrások a vedú k vráskam v tejto oblasti. Rovnako ako u iných oblastí, ktoré sú ošetrené Botoxom, sa bude potrebné množstvo líšiť u každého jednotlivca, ale chirurgovia budú na účinnú liečbu horizontálnych liniek na čele odporúčať aspoň 40 jednotiek.

Nadmerné potenie

V posledných rokoch bol botox schválený na liečbu hyperhidrózy alebo nadmerného potenia. Nadmerné potenie je stav, kedy sa vaše telo potí viac ako je potrebné, aby sa regulovala telesná teplota. Botox bol schválený na liečbu hyperhidrózy v roku 2004. Túto procedúru vykonáva dermatológ pomocou približne 15 botoxových injekcií. Tie sú aplikované do postihnutej oblasti podpazušia a účinok bude trvať približne šesť mesiacov.

Migréna

Botox znižuje vnímanie bolesti a uvoľňuje svaly, čo robí ľudí trpiacich migrénami menej citlivými na spúšťače migrény.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy