Nezúfajte! Všetko o tom, ako sa zbaviť vrások na krku

Posledná úprava 15.03.2023

Nič neprezrádza vek ženy rýchlejšie ako zanedbaná, ovisnutá pokožka na krku a dokolte. Na tejto jemnej oblasti pokožky sa vrásky rozvíjajú rýchlejšie ako na tvári, no aj tak je často krát starostlivosť o ňu zanedbaná. Krk je najzložitejšia časť ľudského tela, na ktorej sa prejavujú vrásky. Liečba a ošetrenie je tu mnohokrát menej efektívne, preto často vidíme celebrity, ktorých tváre vyzerajú vďaka chirurgickým zákrokom mladšie, no krk prezrádza ich skutočný vek.

Gény a hormonálne výkyvy ovplyvňujú tvorbu kolagénu a elastínu po celom tele, a teda aj na krku. Všetky tieto faktory nakoniec spôsobia to, že sa začne štruktúra krku meniť – a nemusí ísť iba o vrásky na krku. Tu sa objaví drobná línia, tam pokožka poklesne a nakoniec vyzerá krk ako krepový papier.

Existuje viacero spôsobov ako zvrátiť príznaky starnutia a skrotiť vrásky na krku a vrásky na dekolte. Tu sú niektoré z najlepších riešení.

Zmeny na pokožke na krku a dekoltu

Jemné línie a tmavé škvrny

UV žiarenie poškodzuje štrukturálny kolagén, vznikajú vrásky, pokožka sa stenčuje, mení sa jej sfarbenie (napríklad vznikajú tmavé škvrny).

Aby ste tento proces spomalili, používajte aj na krk širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo viac. Nezabúdajte sa pri dlhšom pobyte na slnku opakovane natrieť. Natrieť treba aj boky krku, aj tie sú vystavené slnku, napríklad pri jazde autom.

Zvážiť môžete aj navýšenie príjmu omega mastných kyselín. Omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny sú veľmi dôležité pre tvorbu kolagénu v tele. Ak ich zjete večer (napríklad po 18. hodine), je menšia pravdepodobnosť, že sa rozštiepia na palivo pre iné telesné funkcie, pretože sa čoskoro budete chystať spať. Telo ich tak môže použiť na opravu kože. Vyťažte z prínosov jedla bohatého na omega-3 mastné kyseliny a denne si doprajte studenovodné ryby či avokádo.

Poikilodermia – stenčenie kože

Ak máte drsnú, krepovitú pokožku, tmavé škvrny, začervenanie kvôli popraskaným žilkám, môže sa jednať o poikilodermiu. Je to zdravotný problém, ktorý sa môže objaviť po neustálom vystavovaní sa slnečným lúčom. Pre toto ochorenie neexistuje špecifická liečba, napriek tomu je k dipozícii viacero prostriedkov, ktoré dokážu pomôcť.

Je veľmi dôležité správať sa ku krku rovnako ako tvári. Ráno sa treba natrieť opaľovacím krémom, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu. Večer je vhodné naniesť produkt obsahujúci prísady stimulujúce tvorbu kolagénu, napríklad retinol, peptidy či rastové faktory.

V rámci liečby môže byť efektívnym riešením ošetrenie kože laserom. Laser rozdelí svoju energiu na drobné lúče, vytvorí tak v pokožke mikrokanáliky, čím ju vlastne poškodí. Telo sa potom náhli, aby tieto traumatizované oblasti opravilo. Vyplní ich novým, čerstvým kolagénom. Výsledkom je potom zlepšená štruktúra a zmiernenie neželaného sfarbenia. Pre optimálne výsledky sú potrebné dve alebo tri ošetrenia.

Záhyby na koži a vrásky na krku

Mnohí ľudia majú uvoľnenú kožu na krku, ktorá tvorí rôzne záhyby. S pribúdajúcim vekom sa ale objavujú nové vrásky. Je to kvôli úbytku kolagénu a spojivových tkanív, ktoré sú zodpovedné za pružnosť a pevnosť.

Aby ste predišli do budúcna ďalšiemu poškodeniu, chráňte sa krémami proti slnečnému žiareniu, zvyknite si na správne držanie tela, na mobil pozerajte vo výške očí, používajte krémy či ošetrenie proti vráskam s obsahom palmitoyl oligopeptidov, zmesi mastných kyselín, ktoré podporujú tvorbu kolagénu.

Injekčne aplikované výplne kyseliny hyalurónovej sú potom ďalšou možnosťou. Možno ich injekčne vstreknúť priamo do horizontálnych línií na krku, aby sa pomohlo pri ich vyplnení. Bonusom je, že výplne vydržia až šesť mesiacov. Tiež podporujú telo pri tvorbe svojho vlastného kolagénu, takže účinok vydrží ešte dlhšie.

Výrazné vertikálne pruhy kože

Tak, ako sa postupne krčné svaly oslabujú, začínajú ovísať a prehýbať sa, čím sa začínajú tvoriť na krku rôzne línie.

Výrazné vertikálne pruhy (plochý sval krku - platyzma) sú častou genetickou záležitosťou a nemožno ich úplne odstrániť bez chirurgického zákroku na krku. Možno však aplikovať malé množstvo botoxu do svalov, aby sa uvoľnili. Tým sa zjemní ich vzhľad a vytvoria sa lepšie kontúry.

Ovísajúca ochabnutá pleť

Ovísajúca pleť okolo čeľuste, krku a dekoltu sa objavuje vtedy, keď sa začne odbúravať kolagén a elastín. A s pribúdajúcim vekom sa pokožka nedokáže stiahnuť späť tak ako kedysi, čím sa vytvára neželaná uvoľnená koža na krku.

Keď si na krk a na tvár nanesiete krém na opaľovanie, je vhodné krk ešte hydratovať, aby sa množstvo kolagénu v pokožke maximalizovalo. Je jedno aký hydratačný prípravok použijete, naneste ho smerom od spodku krku až po líniu čeľuste, aby ste zabránili ešte výraznejšiemu poklesu pokožky na krku.

Existuje tiež cielené ošetrenie ultrazvukom, ktoré stimuluje tvorbu nového kolagénu hlboko pod pokožkou. Slúži ako nechirurgický facelift. Vo väčšine prípadov stačí iba jedno ošetrenie a pleť sa postupne spevní.

Ako zabrániť vzniku vrások na krku

Perfektné držanie tela

Skúste spať s vystretým krkom. Čokoľvek, čo tlačí vašu bradu smerom k hrudníku vám môže pridať horizontálne vrásky na krku. Spanie na chrbte je najlepší spôsob, ako minimalizovať vrásky na tvári a krku. Ak preferujete spánok na boku, je veľmi dôležité podporiť krk, najmä časť medzi ramenami a hlavou.

Ak spíte s dvoma vankúšmi, druhý vankúš zahoďte, aby ste minimalizovali uhol medzi tvárou a krkom. Hodvábne obliečky na vankúš taktiež pomáhajú minimalizovať vrásky, tým že nenaťahujú pokožku kým spíte. Sedieť s tzv. „počítačovým krkom“ tiež nie je dobrý návyk. Hrbiť sa pri pracovnom stole, či počítači celý deň so zvesenými ramenami môže prispieť k vráskam na krku. Namiesto toho si skúste sadnúť s vystretým chrbtom, uvoľnite ramená a držte hlavu vyššie.

Vyskúšajte peeling

Problém so starnúcou pokožkou na krku je, že s ňou nemôžete hrubo zaobchádzať, pretože pokožka je jemná a jazvy sa zle hoja. Pokožka je tenšia a nepomáha, ak je pravidelne vystavená rôznym elementom.

Urobte si doma ľahký peeling. Zmixujte jemne mleté ovsené vločky a jogurt na pastu a jemne votrite do pokožky na krku. Následne sa umyte. Urobte tak raz alebo dvakrát za týždeň na podporu obnovy buniek. Ak používate kupované peelingy, vyhnite sa takým, ktoré obsahujú ostrejšie častice. Stredne jemný peeling je taktiež vhodný.

Vyrovnajte krk

Nadšenci tvárových cvičení sľubujú, že precvičovaním série bizarne vyzerajúcich výrazov tváre udržíte vašu pokožku mladistvejšiu. Vhodný je cvik nazývaný „žirafa“ na spevnenie ovisajúcej pokožky na krku.

Položte končeky prstov na vrchnú časť krku a jemne masírujte pokožku smerom dole a zároveň pomaly zakláňajte hlavu. Zakloňte hlavu na maximum a zopakujte ešte dvakrát. Potom vystrčte svoju spodnú peru najviac ako môžete, položte prsty na kľúčne kosti a bradu tlačte nahor, pričom kútiky úst ťahajte dole. Vydržte v takejto polohe aspoň štyri hlboké nádychy. Ak budete robiť tento cvik denne, už po troch týždňoch uvidíte výsledky.

Krémy na tvár

V pokožke krku je menej mazových žliaz ako na tvári, takže pokožka je tenšia, rýchlejšie sa vysuší a vrásky sa tvoria jednoduchšie. Tiež obsahuje menej melanocytov – buniek, ktoré vytvárajú pigment, ktorý chráni pokožku pred poškodením od slnka. Dostatočnou pozornosťou a starostlivosťou o oblasť krku, rovnako ako vašu tvár je najlepšia a najzákladnejšia cesta ako udržať pokožku mladšiu. Čistite a tonizujte krk ráno a večer, a masážne krémy natierajte pohybmi nahor na zrýchlenie cirkulácie v pokožke.

Rovnako môžete použiť omnoho drahšie, mastnejšie krémy, ktoré ale neupchávajú póry a pokožka nepôsobí mastne. Ak váš denný hydratačný krém nie je najlepšej kvality, tak použite aspoň taký, ktorý je navrhnutý pre konkrétnu oblasť krku, jemný a spevňujúci.

A samozrejme, nezabudnite používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorov, a to v akomkoľvek počasí.

Vyskúšajte módne triky

Uchýľte sa ku klasickému prevleku, a zakryte tým pár nedokonalostí (prečo si asi myslíte, že svetre a tričká s rolákom sú u starších žien také obľubené?). Je jasné, že na večierok si takýto rolák asi nezoberiete, ale tento problém riešia napríklad komplikované náhrdelníky, ktoré nielenže zakryjú nepekný krk, ale napomáhajú vám držať hlavu vzpriamene.

Odvážite sa na botox?

Zvyčajne sa používa na zmrazenie vrások od mračenia, no botox môže tiež pomôcť starnúcemu krku vyzerať oveľa mladšie. Väčšinou je to 15 minútová procedúra, ktorá zahŕňa 40 malých injekcií botoxu do oblasti krku a dolnej čeľuste. Platysma je sval, ktorý umožňuje vytvárať výrazy tváre. Začína na hrudi, pokračuje nad kľúčnu kosť a potom sa tiahne po stranách krku na brade. Keď starnete, rozdeľuje sa na niekoľko lán, čím vytvára ovisnutý krk. Botox uvoľňuje niektoré z týchto svalov, plus zvyšné svaly vytvárajú pevnejšiu čeľusť a hladší krk.

Chirurgický zákrok

Neexistuje dobrý zákrok len pre lifting krku. Pre čo najlepšie výsledky potrebujete absolvovať lifting krku a zároveň dolný tvárový lifting. Vysajú vám prebytočný tuk z krku a rovnako sa spevnia svaly.

Šikovný make-up

Možno máte pokušenie naniesť make-up aj na váš krk, no nemuselo by to byť najšťastnejším riešením. Skúste použiť podkladovú bázu pod make-up, ktorá pomôže zamaskovať vrásky a obsahuje zjemňujúce častice, vďaka ktorým povrch pokožky vyzerá zdravšie.

Ak ste dostatočne sebavedomá a viete používať kontúrovacie štetce, naneste bronzer rovno pod uhol brady (kde dopadá tieň), zdôrazníte tým bradu. Skúste tiež pridať trblietavý zvýrazňovací krém, pozdĺž hrdla, aby krk pôsobil ešte štíhlejším dojmom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac