Nezúfajte! Všetko o tom, ako sa zbaviť vrások na krku

Posledná úprava 23.04.2020

Nie je nič horšie, čo prezrádza vek ženy rýchlejšie ako zanedbaná, ovisnutá pokožka na krku. Na tejto jemnej oblasti pokožky sa vrásky rozvíjajú rýchlejšie ako na tvári, no aj tak je často krát starostlivosť o ňu zanedbaná. Krk je najzložitejšia časť ľudského telo, na ktorej sa prejavujú vrásky. Liečba a ošetrenie je tu mnohokrát menej efektívnejšie, preto často vidíme celebrity, ktorých tváre vyzerajú vďaka chirurgickým zákrokom mladšie, no krk prezrádza ich skutočný vek. Existuje ale pár krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste minimalizovali poškodenie.

Perfektné držanie tela

Skúste spať s vystretým krkom. Čokoľvek, čo tlačí vašu bradu smerom k hrudníku vám môže pridať horizontálne vrásky na krku. Spanie na chrbte je najlepší spôsob, ako minimalizovať vrásky na vašej tvári a krku. Ak preferujete spánok na boku, je veľmi dôležité podporiť krk, najmä časť medzi ramenami a hlavou.

Ak spíte s dvoma vankúšmi, druhý vankúš zahoďte, aby ste minimalizovali uhol medzi tvárou a krkom. Hodvábne obliečky na vankúš taktiež pomáhajú minimalizovať vrásky, tým že nenaťahujú vašu pokožku kým spíte. Sedieť s tzv. „počítačovým krkom“ tiež nie je dobrý návyk. Hrbiť sa pri vašom pracovnom stole, či počítači celý deň so zvesenými ramenami môže prispieť k vráskam na krku. Namiesto toho si skúste sadnúť s vystretým chrbtom, uvoľnite ramená a držte hlavu vyššie.

Vyskúšajte peeling

Problém so starnúcou pokožkou na krku je, že s ňou nemôžete hrubo zaobchádzať, pretože pokožka je jemná a jazvy sa zle hoja. Pokožka je tenšia a nepomáha, ak je pravidelne vystavená rôznym elementom. Urobte si doma ľahký peeling, zmixovaním jemne mletej ovsenej kaše a jogurtu na pastu a jemne votrite do pokožky na krku. Následne sa umyte. Urobte tak raz alebo dvakrát za týždeň na podporu obnovy buniek. Ak používate kupované peelingy, vyhnite sa takým, ktoré obsahujú ostrejšie častice. Stredne jemný peeling je taktiež vhodný.

Vyrovnajte krk

Nadšenci tvárových cvičení sľubujú, že precvičovaním série bizarne vyzerajúcich výrazov tváre udržíte vašu pokožku mladistvejšiu. Odborníci na tvárovú jógu učia cvik nazývaný „žirafa“ na spevnenie ovisajúcej pokožky na krku. Položte končeky prstov na vrchnú časť krku a jemne masírujte pokožku smerom dole a zároveň pomaly zakláňajte hlavu. Zakloňte hlavu na maximum a zopakujte ešte dvakrát. Potom vystrčte svoju spodnú peru najviac ako môžete, položte prsty na kľúčne kosti a bradu tlačte nahor, pričom kútiky úst ťahajte dole. Vydržte v takejto polohe aspoň štyri hlboké nádychy. Ak budete robiť tento cvik denne, už po troch týždňoch uvidíte výsledky.

Krémy na tvár

V pokožke krku je menej mazových žliaz ako na tvári, takže pokožka je tenšia, rýchlejšie sa vysuší a vrásky sa tvoria jednoduchšie. Tiež obsahuje menej melanocytov – buniek, ktoré vytvárajú pigment, ktorý chráni pokožku pred poškodením od slnka. Dostatočnou pozornosťou a starostlivosťou o oblasť krku, rovnako ako vašu tvár je najlepšia a najzákladnejšia cesta ako udržať pokožku mladšiu. Čistite a tonizujte krk ráno a večer, a masážne krémy natierajte pohybmi nahor na zrýchlenie cirkulácie v pokožke.

Rovnako môžete použiť omnoho drahšie, mastnejšie krémy, ktoré ale neupchávajú póry a pokožka nepôsobí mastne. Ak váš denný hydratačný krém nie je najlepšej kvality, tak použite aspoň taký, ktorý je navrhnutý pre konkrétnu oblasť krku, jemný a spevňujúci.

A samozrejme, nezabudnite používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorov, a to v akomkoľvek počasí.

Vyskúšajte módne triky

Uchýľte sa ku klasickému prevleku, a zakryte tým pár nedokonalostí (prečo si asi myslíte, že svetre a tričká s rolákom sú u starších žien také obľubené?). Je jasné, že na večierok si takýto rolák asi nezoberiete, ale tento problém riešia napríklad komplikované náhrdelníky, ktoré nielenže zakryjú nepekný krk, ale napomáhajú vám držať hlavu vzpriamene.

Odvážite sa na botox?

Zvyčajne sa používa na zmrazenie vrások od mračenia, no botox môže tiež pomôcť starnúcemu krku vyzerať oveľa mladšie. Väčšinou je to 15 minútová procedúra, ktorá zahŕňa 40 malých injekcií botoxu do oblasti krku a dolnej čeľuste. Platysma je sval, ktorý umožňuje vytvárať výrazy tváre. Začína na hrudi, pokračuje nad kľúčnu kosť a potom sa tiahne po stranách krku na brade. Keď starnete, rozdeľuje sa na niekoľko lán, čím vytvára ovisnutý krk. Botox uvoľňuje niektoré z týchto svalov, plus zvyšné svaly vytvárajú pevnejšiu čeľusť a hladší krk.

Chirurgický zákrok

Neexistuje dobrý zákrok len pre lifting krku. Pre čo najlepšie výsledky, potrebujete absolvovať lifting krku a zároveň dolný tvárový lifting. Vysajú vám prebytočný tuk z krku a rovnako sa spevnia svaly.

Šikovný make-up

Možno máte pokušenie naniesť make-up aj na váš krk, no nemuselo by to byť najšťastnejším riešením. Skúste použiť podkladovú bázu pod make-up, ktorá pomôže zamaskovať vrásky a obsahuje zjemňujúce častice, vďaka ktorým povrch pokožky vyzerá zdravšie.

Ak ste dostatočne sebavedomá a viete používať kontúrovacie štetce, naneste bronzer rovno pod uhol brady (kde dopadá tieň), zdôrazníte tým bradu. Skúste tiež pridať trblietavý zvýrazňovací krém, pozdĺž vášho hrdla, aby pôsobil ešte štíhlejším dojmom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac