Zväčšená prostata a sexuálny život muža

Posledná úprava 20.07.2021

Muži, u ktorých dôjde k zväčšeniu prostaty, známemu aj ako benígna hyperplázia prostaty, môžu badať zmeny aj v rámci sexuálnych funkcií. Aj niektoré druhy liečby zväčšenej prostaty môžu mať vedľajšie nežiadúce účinky, ktoré sa týkajú sexuálneho života. Ak sa chystáte alebo už podstupujete liečbu zväčšenej prostaty, mali by ste vedieť o nasledovných piatich potenciálnych nežiadúcich účinkoch.

Retrográdna ejakulácia

Niekedy môže benígna hyperplázia prostaty (BPH) spôsobiť problémy s močovým mechúrom. Patrí sem aj slabý prúd moču, nekontrolovateľný močový mechúr alebo zmeny vo frekvencii močenia. Muži, ktorých sa tieto symptómy týkajú, podstupujú niekedy chirurgický zákrok nazývaný transuretrálna resekcia prostaty (TURP). Vedľajším nežiadúcim účinkom TURP však môže byť práve retrográdna ejakulácia, nazývaná aj suchý orgazmus. Vtedy spermie uvoľnené počas orgazmu vstupujú do močového mechúra, teda nevychádzajú von z penisu. 50 až 75% mužov, ktorí podstúpia TURP, trpí následne na retrográdnu ejakuláciu.

Znížené libido

Muži, ktorých trápi zväčšená prostata, môžu pociťovať pokles sexuálnej túžby. Lekári si však nie sú istí, či majú pokles libida na svedomí fyzické alebo psychické faktory. Každopádne je tým ovplyvnený aj sexuálny život muža. Libido môžu znížiť aj niektoré orálne užívané lieky. Chirurgický zákrok kvôli BPH však zvyčajne vplyv na libido nemá.

Pokles sexuálneho uspokojenia

Mnohé potenciálne nežiadúce účinky pri liečbe zväčšenej prostaty môžu mať vplyv aj na pokles celkového uspokojenia zo sexuálneho života muža. Zväčšená prostata môže vplývať aj na problémy so spánkom, vyvoláva úzkosť. Tým sa sexuálne problémy a samotný sexuálny život iba zhoršuje.

Erektilná dysfunkcia

U mužov, ktorí podstúpili TURP, niekedy dochádza k erektilnej dysfunkcii. Je to neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu. Erektilnú dysfunkciu ako vedľajší účinok TURP však zažíva iba 5 až 10% mužov po zákroku. K zníženiu ejakulácie a erektilnej dysfunkcii môžu prispieť aj dva typy bežných liekov užívaných pri zväčšenej prostate – ide o alfa blokátory a inhibítory alfa reduktázy.

Prínosy liekov používaných na erektilnú dysfunkciu

Hoci je erektilná dysfunkcia určite negatívnym nežiadúcim účinkom zväčšenej prostaty, dobrou správou je, že lieky na erektilnú dysfunkciu môžu proti symptómom BPH pomôcť. Lieky na liečbu erektilnej dysfunkcie v podstate zvyšujú prietok krvi do penisu. To môže pomôcť uvoľniť bunky močového mechúra a prostaty a to môže zlepšiť príznaky BPH. Mnohé lieky na erektilnú dysfunkciu preukázateľne zmierňujú zväčšenú prostatu. Treba však vykonať ďalšie testy a výskumy, aby sa potvrdilo, ktoré z nich sú bezpečné a účinné pri liečbe symptómov zväčšenej prostaty.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy