Domov / / Rozumiete svojej pleti? Ako sa...

Rozumiete svojej pleti? Ako sa starať o jednotlivé typy pleti

Posledná úprava 09.05.2017

Keď máme 20 rokov, je pokožka schopná obnovy a údržby sama, a to celkom jednoducho. Ale s pribúdajúcim vekom potrebujeme viac pomoci na to, aby sme si zdravú pleť dokázali uchovať. Niekedy si dokonca škodíme aj sami, nepijeme dostatok vody, každodenný stres, nevhodné stravovanie aj vplyv prostredia ako slnko a vietor, nehovoriac o ultrafialovom svetle, nevhodnej cirkulácii vzduchu v miestnostiach, či suchých vykúrených miestnostiach… Našťastie, v rámci pomoci s omladením pleti môžeme toho dosť urobiť, a to vďaka multifunkčnej kozmetike a starostlivosti o pleť. Než sa ale na kozmetiku vrhnete, mali by ste vedieť, aký typ pleti máte.

Naša pleť sa mení, tak ako počasie alebo naša nálada. Len zriedkavo bude vždy iba „suchá“ alebo „mastná“. Zmeny v počasí, stravovaní, hormonálne zmeny, emocionálne zmeny alebo rôzne mesiace v roku môžu vyvolať to, že je pokožka suchšia, mastnejšia či náchylnejšia na vznik akné. Väčšina z nás má väčšinu času pleť zmiešanú.

Mastná pleť

Ženy s mastnou pleťou neoceňujú fakt, že tvorba mazu pomáha udržiavať mladistvý vzhľad a pomáha udržať pokožku dlhšie bez vrások. Vidia iba lesklý nos, lesknúce sa čelo a tieň ďalšej vyrážky pripravenej na zjavenie. Pri snahe vysušiť maz a oleje používajú silné vysúšajúce pleťové vody a dávajú si na tvár produkty s obsahom alkoholu. Len aby sa zbavili lesknúcej pokožky, dosahujú dočasne dojem nemastnej, matnej tváre. Z dlhodobého hľadiska to situáciu však iba zhoršuje. Mazové žľazy totiž produkujú ešte viac oleja. Dnes už spoznávame dôležitosť začlenenia „dobrých olejov“ do našej bežnej starostlivosti o pleť. Ženy s mastnou pokožkou by mali nad takýmito produktami pouvažovať a postupovať podľa nasledovných rád:

 1. Používajte bežné pleťové mlieko bez obsahu drsných chemických látok.
 2. Ak obľubuje pocit, ktorý zanecháva pleťové tonikum, používajte tonikum s vyrovnaným pH. Používajte hydratačný krém, ktorý má vhodne vyvážené prísady a dobré oleje. Pretože aj mastná pleť musí byť správne hydratovaná. Vyhýbajte sa tuhým krémom s vazelínou. Vyskúšajte také, ktoré po preniknutí do kože zanechajú pokožku matnú.
 3. Používajte nemastný podkladový krém, ktorý súčasne pomôže vyvážiť vašu pleť jej hydratovaním. Hľadajte taký, ktorý po zasušení zanechá pleť matnú.
 4. Vyhýbajte sa očným tieňom, ktoré sú na pocit mastné alebo obsahujú trblietky. Môžete pôsobiť trochu lesklo miesto, aby ste dosiahli „orosený“ efekt.
 5. Ak je to potrebné, naneste matný púder, ktorý zaistí podkladový mejkap a udrží ho na mieste.
 6. Ak sa vám leskne tvár, používajte produkty vstrebávajúce oleje miesto vrstiev púdru, ktoré môžu pôsobiť ako zaschnutá kôrka.
 7. Skúste pod mejkapom používať takzvaný anti-lesk. Možno ho aplikovať aj pozdĺž vlasovej línie, aby ste vstrebali nadmerný maz či lesk.

Tip: Ak ste na spoločenskej akcii a máte pocit, že sa vaša tvár začína lesknúť a mastiť, skúste miesto klasického púdru najskôr vreckovku či látkový obrúsok (samozrejme čistý), ktorým si nadbytočný olej odstránite. Môžete samozrejme použiť aj papierovú vreckovku či toaletný papier. Až potom aplikujte nepráškový púder.

Zmiešaná pleť

Väčšina ľudí, pokiaľ ide o typy pleti, patrí do tejto kategórie. Naša pokožka zvykne byť v T zóne mastnejšia (za T zónu sa považuje oblasť naprieč čelom a smerom od nosa dolu k brade). Po krajoch tváre je pleť suchá. Zmiešaná pleť ženy aj mužov mýli a mätie, pretože si nie sú istí, či takúto pleť hydratovať alebo nie. Obzvlášť, ak je pokožka mastná. Nezabúdajte však, či už máte väčšinu času suchú alebo mastnú pokožku, všetci ju musíme hydratovať a zvláčňovať v oblasti okolo očí a pier, aby sme zabránili vzniku vejárovitých vrások. Ďalšie oblasti, na ktoré netreba zabúdať, je krk a dekolt. A nezabúdajte na ruky. Tu sú nejaké návody na starostlivosť o zmiešanú pleť:

 1. Používajte jemné čistiace pleťové mlieko.
 2. Používajte tekutý alebo krémový podklad pod mejkap.
 3. Používajte práškovú alebo krémovú lícenku a očné tiene.
 4. Na absorbovanie oleja a odstránenie nadmerného lesku je vhodný blotovací odsávací papier.
 5. Hydratujte celú tvár. Na mastnejších oblastiach aplikujte tenšiu vrstvu. Existujú hydratačné prípravky s takými prísadami, ktoré pleti poskytnú rovnováhu, takže bude hladká a pripravená na nanesenie mejkapu.
 6. Z času na čas hydratačný krém vymeňte. Hustejší krém používajte na oblasť okolo očí večer a redší krém počas dňa. Prekontrolujte štítok s ingredienciami a hľadajte dobrú kombináciu antioxidantov, olejov a aktívnych látok.

Citlivá pleť

Mnohí z nás zažili z času na čas nepríjemnú reakciu na kozmetický produkt. Ľudia s citlivou pleťou musia hľadať hypoalergénnu kozmetiku, aby zabránili objaveniu kožných reakcií. Tu je niekoľko rád pre všetkých s citlivou pokožkou:

 1. Vyhýbajte sa produktom, ktoré sú parfémované, obsahujú výťažky z rastlín, lanolín alebo alkohol.
 2. „Bez parfémov“ neznamená bez alergénov alebo bez chemických látok. Prezrite si vždy štítky.
 3. Vyhýbajte sa silným prostriedkom na čistenie pleti a exfoliáciu.
 4. Používajte jemné čistiace prípravky alebo prípravky s vyrovnaným pH. Skúste také, ktoré sú „upokojujúce“. Mali by robiť iba to.
 5. Dávajte pozor na to, aby sa vám na pleť nedostali spreje. Tiež pozor na vlasovú kozmetiku, obzvlášť ak máte dlhé vlasy, ktoré sa vám dotýkajú tváre.
 6. Hľadajte produkty určené pre všetky typy pleti a hlavne pre citlivú pleť.

Je dôležité brať vždy na zreteľ typ pleti. Ak máte suchú pleť, mali by ste sa vyhýbať nemastnému a olej absorbujúcemu mejkapu, ktorý by dal pokožke vyprahnutý a šupinatý vzhľad. Ľudia s mastnou pleťou by sa mali vyhýbať hydratačným prípravkom a mejkapu, ktoré pôsobia mastne, prípadne nedovoľujú pokožke dýchať. Normálny a zmiešaný typ pokožky by sa mal porozhliadnuť po dobre vyváženej starostlivosti o pleť a správnom mejkape. Bez ohľadu na typ pokožky by ste mali používať dobre vyvážené, multifunkčné výrobky. Hľadajte produkty starostlivosti o pleť s farbou a mejkap, ktorý sa stará o pleť. Jedna vec, na ktorú však nikdy nesmieme zabúdať popri hydratáci a ošetrovaní pokožky je, piť veľa veľa vody!

Čítajte ďalej Sérum na tvár a typy pleti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac